Rozsáhlé pilotní centrum dalšího vzdělávání dospělých, jedno ze dvou vybudovaných v ČR, bylo 25. dubna oficiálně otevřeno v Jihlavě. Otevření se zúčastnili představitelé kraje, města, sociálních partnerů i MPSV. Jak při otevření zaznělo, mělo by centrum především zkoordinovat nabídku všech vzdělavatelů v kraji, mezi nimi i středních škol.
Jihlavské centrum dostalo název Erudic. Bylo vybudováno v rámci projektu EU Phare 2003 v gesci MPSV spolu s druhým pilotním centrem v Havířově. Původní zdevastovaný jihlavský objekt byl zakoupen a rekonstruován za 18 milionů Kč, za 22 milionů Kč byl vybaven moderní technikou. Třicet milionů Kč přitom pokryla dotace z EU, 21 milionů rozpočet ČR.
Nové centrum hodnotí např. ředitel Úřadu práce v Jihlavě ing. Jiří Hrdlička jako instituci, která naší republice chyběla. Vzdělávání dospělých v Evropě se podle něho děje právě v takovýchto budovách, které "jsou možná ještě o několik pater větší".
Rozvíjet lidi
Po vítězství ve veřejné soutěži provozuje centrum Erudic firma bit.cz training. "Využijte budovu k dalšímu rozvoji lidí…," přála kraji při otevření se šampaňským v ruce jednatelka této společnosti dr. Danica Pražáková. Centrum má ovšem podle mnohých také ambici hledat průnik existujících rozdílných názorů na řešení oblasti vzdělávání dospělých.
Centrum Erudic má tedy na Vysočině přispět k podstatnému rozšíření pohledu na vzdělávání dospělých, mnohými stále vnímané jen optikou rekvalifikací. "V okrese Jihlava bylo např. loni investováno kolem čtyř milionů Kč do rekvalifikací, ale víme, že se to vláda snaží omezovat. Letos do rekvalifikací na Jihlavsku můžeme dát maximálně dva miliony," říká ředitel Úřadu práce Hrdlička. Erudic, jako pilotní centrum, má podle názorů z mnoha stran zejména zkoordinovat nabídku dalšího vzdělávání v kraji a distribuovat ji k lidem a do firem. V centru se však bude také učit.
Vybavení učeben, dílen centra, ovšem vycházelo ze situace na trhu práce v roce 2004. Byly zde postaveny velkoryse vybavené učebny CNC strojů, elektromechaniky a hydrauliky, nechybí počítačová učebna, samozřejmostí jsou interaktivní tabule atd. Učebny jsou koncipovány pro cca 10 - 12 lidí. "Není to škola. A sehnat na trhu deset lidí, kteří se zrovna teď chtějí stát třeba sádrokartonáři nebo se naučit dělat na CNC strojích, to není snadné," vysvětluje J. Hrdlička.
V budoucnu se ovšem i podle ředitele ÚP může ČR dostat někam jinam. "Pomalu ale jistě nás asi začnou opouštět klasické výroby a budou se přesouvat dál na východ - v jakémkoli státu EU jsou problémy na trhu práce úplně stejné jako u nás, chybí stejné profese," říká Hrdlička. Trh práce se podle něho i trochu globalizoval. "Postupně se budeme muset orientovat na jiné oblasti, třeba do budoucna zrušíme některou z dílen v centru Erudic a vybavíme ji něčím jiným, co bude odpovídat trendu…," argumentuje ředitel ÚP.
Kurzy v centru budou financovány Úřadem práce v rámci aktivní politiky zaměstnanosti, anebo firmami. Vyučovat se přímo tady mají kromě řemeslných aktivit např. i tzv. měkké dovednosti - obchodní jednání, péče o klienta, telemarketing, rétorika, emoční inteligence, telefonování, zvládání konfliktů, asertivita…
"Abychom dělali otevřené kurzy např. v oblasti řemesel, to asi ne, ale připravujeme otevřené kurzy pro veřejnost v oblasti jazyků a IT technologií, tedy počítačové gramotnosti vyššího typu," říká šéf regionální kanceláře bit.cz training ing. Petr Švíka.
Ucelené informace!
Jako nejpodstatnější náplň činnosti centra Erudic byla však při jeho otevření z mnoha stran podtržena nutnost nabízet ucelené informace o vzdělávání od všech jeho poskytovatelů v kraji. Průlomové a pilotní má být to, že se tak bude dít na jediném místě.
"Hledáme na úrovni kraje systém jak vzdělávat dospělé v situaci, kdy celý tento systém ještě nemá ani sama republika. Jsme snad jediným státem EU, který nemá zákon o dalším vzdělávání. Nemáme zákon, ale hledáme společný průnik názorů a možností," řekl k tomu J. Hrdlička.
Nutnost změny pohledu na vzdělávání vidí i P. Švíka: "Obávám se, že kdybych deseti náhodných lidem položil otázku, co je to vzdělávání dospělých, v osmi případech bych slyšel - to je když přijdu o práci a musím se rekvalifikovat. Jenže to už je pozdě. Cílem centra je tomu předcházet, aby lidé věděli, že vzdělávání je záležitost na celý život," říká.
Podle Švíky nás navíc čeká ještě dlouhá cesta, než si ve všech firmách začnou uvědomovat, že lidé jsou to nejcennější. "Znám firmy, pro které není problém koupit za 24 milionů "keš" výrobní linku, ale personalistu nemají - a jestli ano, tak je zároveň mzdový účetní, z čehož tedy na mě chodí mrákoty," dodává Švíka. Ani na trhu práce neúspěšní absolventi SŠ podle něho nevědí, že najít práci neznamená jen chodit na úřad práce a po zaměstnavatelích, ale že je spousta aktivit, které pomáhají práci snadněji sehnat. "Jde v zásadě o to naučit lidi sladit postoje: Rád bych něco dělal - na něco mám schopnosti - po něčem je poptávka," vypočítává Švíka.
Už se tady učí
Přestože bylo jihlavské centrum Erudic oficiálně otevřeno až 25. dubna, první výukové kurzy tu začaly už v lednu - kurz CNC strojů, základní obsluhy počítače, ale i správců počítačových sítí nebo tvůrců webových stránek. Do června jsou naplánovány kurzy účetnictví, počítačové grafiky či webových sítí. V dubnu proběhl také seminář na téma rovných příležitostí mužů a žen, od 28. dubna do konce června zde téměř každý víkend proběhne školení zájemců o to jak dosáhnout na peníze z evropských strukturálních fondů.
Na červen se např. v centru chystá konference pro personalisty na téma jazyky a vzdělávání ve firmách a evropské peníze. "I na jazykové vzdělávání bude totiž možno v nadcházejícim plánovacím období evropských fondů čerpat peníze a firmy to zajímá," vysvětluje Švíka.
Firma bit.cz training provozuje na Vysočině kromě centra Erudic také detašovaná pracoviště v okresních městech. "Máme ambici ročně vzdělat kolem 600 lidí, ale letos zatím očekávám 200 až 300 lidí," avizuje Švíka. Vzdělávání se má ekonomicky organizovat i přímo ve firmách, zájemcům prý centrum pomůže zprostředkovávat i úzce specializovaná školení mimo kraj. "Už teď spolupracujeme i s konkurenčními vzdělávacími institucemi, i středními školami. Není cílem, abychom všechno dělali my," tvrdí Švíka.
Republiková „pilotnost“ vzdělávacího centra na Vysočině tkví ostatně podle Švíky také v tom, že hodlá realizovat podporu i pro ty, kteří dospělé vzdělávají - pro školy i další vzdělavatele. "Pro ně u nás není systémově žádná podpora postavena. Erudic bud chtít informace shromažďovat, třídit a distribuovat dál," konstatuje Švíka. Je podle něho podstatné, aby v kraji vznikl princip souhry všech hráčů, kteří v tématu dalšího vzdělávání působí.
"Klíčovým momentem bylo, že jsme se už stali stálými hosty krajské rady pro rozvoj lidských zdrojů. Už dávno také spolupracujeme se středními školami, které pro nás pomáhají realizovat různé vzdělávací a rekvalifikační aktivity. Kdybychom si každý hlídali jen svůj píseček, tak do toho princip souhry nedostaneme," řekl Švíka při otevření centra.
Kontroverznost odstraněna
Právě existence dvou linií řešení vzdělávání dospělých (v zásadě linie v gesci MPSV a MŠMT) byla přitom od počátku vzniku ideje regionálního centra zdrojem určitých pnutí a také otevřené kritiky ze strany školské rady Asociace krajů ČR.
"V souvislosti se zrodem centra na Vysočině jsem od počátku sledovala, jakým způsobem jsou cíle a programy MPSV naplňovány. A musím říci, že teprve ve chvíli, kdy se jich ujaly osobnosti tohoto kraje a vnesly do nich to svoje osobní a lidské, projekt začal mít smysl a stal se méně kontroverzním, než se např. zdálo nám, radním z Rady školství Asociace krajů ČR," shrnula při otevření centra Erudic radní kraje Vysočina pro školství dr. Martina Matějková.
Centrum nyní podle Matějkové má potřebnou náplň. Přála mu, aby nebylo uzavřenou organizací, aby skutečně koordinovalo vzdělávací činnosti v celém kraji a aby se zde případní zájemci - lidé z ulice, z Úřadu práce i firem, dověděli vše o možnostech vzdělávání v kraji. "Mají zde dostat tu prvotní nabídku, která bude zčásti realizována v centru. Ale zčásti si umím představit, že bude realizována i dalšími vzdělavateli, ať už jsou to soukromé firmy nebo střední školy," zdůraznila Matějková.
Podle Matějkové bylo právě vzdělávání na středních školách vždy tím problémem, na který se při spolupráci Úřadu práce a krajských úřadů naráželo. "Myslím, že koncepce, která byla zvolena tady, je správná…, střední školy nemohou vzdělávání dospělých poskytovat v plné míře, ale mohou být doplňujícími subjekty. Ale nemají síly ke koordinaci vzdělávání v celém kraji - to by měla být úloha centra,“ doplnila Matějková. Pro rozvoj dalšího vzdělávání bude podle ní v dalším plánovacím období evropských fondů 2007 - 2013 k dispozici hodně peněz. "Tak ať se nám je podaří efektivně využít," apelovala radní.
Střední školy jsou aktivní
Právě střední školy jsou přitom také na Vysočině ve vzdělávání dospělých velmi aktivní. Aktuálně např. vzniká projekt několika škol, které spojují své zkušenosti z dosavadního řešení vzdělávacího projektu "Adaptabilní škola". Tyto školy připravují vznik zájmového sdružení právnických osob k pokračování těchto vzdělávacích aktivit.
Také na Vysočinu by pak mohl v nadcházejícím plánovacím období Evropského sociálního fondu dorazit i systémový vzdělávací projekt ministerstva školství UNIV, který je spolufinancován z ESF a rozpočtu ČR a řeší právě nové efektivní a rychlé formy vzdělávání dospělých na středních školách zatím v osmi krajích ČR. Do praxe tento projekt uvádí principy zákona č. 179/2006 Sb. o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání, který začne platit letos v létě.
"Velmi to vítám, vznikající strukturu škol na Vysočině by bylo možné výhledově zakomponovat i do projektu UNIV, " komentuje tyto aktivity škol v kraji Vysočina Dr. Jana Bydžovská, hlavní manažerka projektu UNIV. Oceňuje v tomto smyslu právě i započatou spolupráci s P. Švíkou z firmy bit.cz training.
Co bude za tři roky?
Jedním z témat, která byla otevřena při otevírání jihlavského krajského centra Erudic, byla ovšem i jeho nejasná budoucnost po roce 2010. Možnost provozovat centrum totiž "vysoutěžila" firma bit.cz training na základě zákona o veřejných zakázkách právě jen do roku 2010.
"Co bude dál, to by mě taky zajímalo. Kdyby to mělo běžet normálně, měl by Úřad práce poté znovu vypsat veřejnou zakázku na provozování, anebo do té doby vznikne jiná situace. Ale pokud bychom měli čekat, až budeme vědět, tak bychom nikdy nic nezačali," komentoval toto téma Petr Švíka.
Jiří Hrdlička (ÚP Jihlava) a Petr Švíka (bit.cz training) vítají jihlavského primátora J. Vymazala a jeho náměstkyni Irenu Wagnerovou při otevření centra Erudic.
NÚOV
0 komentářů:
Okomentovat