18. dubna 2007 se v Praze uskuteční druhá celostátní konference ke vzniku Národní soustavy kvalifikací (NSK), jejímž pořadatelem je Národní ústav odborného vzdělávání. Konference se zúčastní zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, několika dalších ministerstev, Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy a dalších významných zaměstnavatelských a profesních svazů a asociací. Existence Národní soustavy kvalifikací je předpokladem k tomu, aby lidem mohly být uznávány skutečné znalosti a dovednosti, bez ohledu na to, kde je získali. Diskuse v rámci konference by měla především osvětlit vztah zaměstnavatelů k novému způsobu uznávání kvalifikací.
Zvýší se motivace lidí k dalšímu vzdělávání
V srpnu 2007 vejde v platnost zákon č.179/2006 o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání. Ten má lidem umožnit získání plnohodnotného dokladu o dosažené kvalifikaci na základě přezkoušení, aniž by museli několik let chodit do školy. Zákon k tomuto účelu vymezuje nový prvek v uznávání kvalifikací – tzv. dílčí kvalifikace, které jsou definovány jako způsobilost vykonávat pouze část určitého povolání, tj. určitou pracovní činnost nebo několik pracovních činností, které ale dávají možnost pracovního uplatnění (např. výroba zmrzliny, příprava studené kuchyně, montáž zateplovacích systémů atd.).
Nový přístup k uznávání kvalifikací se začne zavádět do praxe postupně. Zpočátku to bude možné jen u některých vybraných oborů, jejich počet se však bude rychle zvyšovat. V této fázi půjde převážně o dílčí kvalifikace na úrovni vyučení, v následujících letech budou zařazeny i kvalifikace založené na maturitním a vyšším vzdělání.
Lidé, kteří budou chtít získat doklad o svých dovednostech a znalostech nabytých například praxí, budou přezkoušeni podle požadavků hodnoticího standardu dané dílčí kvalifikace a pokud uspějí, získají celostátně platné osvědčení. Zkoušení budou provádět tzv. autorizované osoby, tedy většinou školy či jiné instituce, které získají souhlas příslušného ministerstva.
Co to je Národní soustava kvalifikací
NSK přehledně popisuje všechny kvalifikace, které nacházejí uplatnění na trhu práce. Kromě úplných kvalifikací se týká i kvalifikací dílčích. Všechny kvalifikace budou v NSK popsány pomocí kvalifikačních a hodnoticích standardů, které určují, co má umět člověk, který chce získat certifikát pro danou kvalifikaci. Díky těmto standardům bude možné hodnotit a uznávat kvalifikace nabyté mimo školu.
Zaměstnavatelé získají možnost ověřit si, co uchazeči o práci opravdu umí
Nový způsob uznávání kvalifikací bude mít smysl jen za předpokladu, že ho budou přijímat zaměstnavatelé a že budou uznávat certifikáty, které tímto způsobem lidé získají. Proto jsou všechny standardy vznikající v rámci NSK konzultovány nejen s jednotlivými profesními a zaměstnavatelskými svazy, cechy a asociacemi, ale také s tzv. sektorovými radami. Tyto rady jsou vytvářené v rámci jednotlivých odvětví a působí v nich reprezentativní zástupci zaměstnavatelů daného odvětví. Projednávání kvalifikačních a hodnoticích standardů bylo zahájeno již v šesti sektorových radách.
To na jedné straně činí procedury se standardy o dost složitějšími a zdlouhavějšími, na druhé straně to ale vede k větší účinnosti nového systému. Kvalifikační i hodnoticí standardy pro většinu kvalifikací už byly zpracovány v Národním ústavu odborného vzdělávání ve spolupráci s odborníky ze světa práce. Sektorové rady zatím schválily standardy pro 12 úplných a 60 dílčích kvalifikací z oblasti stavebnictví, gastronomie a hotelnictví, zemědělství a potravinářství, další budou následovat. Tyto kvalifikace ještě musejí projít schválením na příslušných ministerstvech.
Komu nový způsob uznávání kompetencí pomůže
Pan Miloš (36 let) se učil soustružníkem, školu ale nedokončil. Když mu bylo 18, dostal možnost pracovat ve stavební firmě. Postupně se naučil zednické práce od těch nejjednodušších až k obkladačským a platil za velmi kvalitního pracovníka. Jenže pak se oženil a odstěhoval se za svou ženou do jiného města. Chtěl dál pracovat jako kvalifikovaný zedník, ale bez výučního listu v oboru ho nikde nechtěli přijmout. Uvažoval tedy o vlastní živnosti, ale ani to nebylo bez dokladu o vzdělání možné. Chodit znovu do školy po letech praxe se mu ale nechtělo, a tak přijal pomocnou práci na stavbě a doufá, že se opět vlastní pílí vypracuje.
* Díky NSK bude moci pan Miloš u příslušné autorizované osoby složit zkoušku z jedné nebo i z více dílčích kvalifikací a získat osvědčení o dovednotsech, které postupem let získal. Pokud zkoušky složí, měly by být jeho snahy o nalezení odpovídajícího zaměstnání úspěšnější.
Pomůže také UNIV
Nové postupy budou během příštího školního roku ověřovány v rámci projektu UNIV - Uznávání výsledků neformálního a informálního vzdělávání. Praktické ověřování proběhne na školách zapojených do projektu. Zájemci, který bude chtít získat doklad o svých kompetencích, bude napřed přidělen vyškolený průvodce, který mu pomůže získat důkazy o tom, co umí ze své praxe. V případě, že zjistí v některé oblasti nedostatky, průvodce mu poradí, kde si může chybějící části doplnit. Poté dotyčný člověk předstoupí před komisi, která posoudí úroveň jeho dovedností a znalostí a použije k tomu hodnoticí standardy, vytvořené pro Národní soustavu kvalifikací. Zkoušený pak může rovnou získat certifikát o zvládnutí dané kvalifikace. Podstatně se tak usnadní situace lidem, kteří nepracují v oboru, v němž se vyučili, a potřebují doložit, co umí.
Konference se koná 18. dubna 2007 v hotelu STEP Malletova 1141, Praha 9 od 9,00 do 18,00.
Rádi odpovíme na vaše dotazy.
Kontakty:
Ing. Jiří Strádal, hlavní manažer projektu NSK, jiri.stradal@nuov.cz
Ing. Jan Peška, jan.peska@nuov.cz
PhDr. Jana Bydžovská, hlavní manažerka projektu UNIV, jana.bydzovska@nuov.cz
PhDr. Zoja Franklová, zoja.franklova@nuov.cz
Tel: 274 022 112, mobil:724 652 240
Národní ústav odborného vzdělávání
Weilova 1271/6, 102 00 Praha 10
Tel.: 274 022 111
www.nsk.nuov.cz
www.univ.nuov.cz
* Národní soustava kvalifikací vzniká díky projektu MŠMT, který je financován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR a jehož řešitelem je Národní ústav odborného vzdělávání ve spolupráci se společností Trexima.
* UNIV je systémový projekt MŠMT, který je financován z ESF a státního rozpočtu ČR. Realizací je pověřen Národní ústav odborného vzdělávání.
NÚOV
0 komentářů:
Okomentovat