Jan Wagner: Evropský sociální fond: letos školy neuvidí nejspíše ani findu

středa 18. dubna 2007 ·

Ministerstvo školství je na informace o tomto průšvihu poněkud skoupé, jediná informace je zatím perex k anglické verzi materiálu: Dne 5. dubna 2007 obdrželo MŠMT tzv. Poziční dokument, v němž Evropská komise vznáší první připomínky a komentáře k OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, který jí byl zaslán dne 6. března 2007. Připomínky budou diskutovány v rámci vyjednávání mezi zástupci EK a členy vyjednávacích týmů České republiky. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK), jehož Řídícím orgánem je MŠMT, bude v rámci globálního cíle usilovat o rozvoj otevřené, flexibilní a soudržné společnosti a posílení konkurenceschopnosti ekonomiky ČR prostřednictvím partnerské spolupráce vedoucí ke zkvalitnění a modernizaci systémů počátečního, terciárního a dalšího vzdělávání, jejich propojení do komplexního systému celoživotního učení a ke zlepšení podmínek ve výzkumu a vývoji. V rámci celkového finančního plánu alokace pro Českou republiku pro cíl Konvergence v letech 2007 – 2013 je na OP VK alokováno 7 % z prostředků strukturálních fondů EU, tj. 1 811,8 mil. €. Tolik teorie. 

Podrobnosti týkající se základních a středních škol byly prezentovány dne 28. března 2007 na letošním veletrhu Schola Nova 2007 ředitelkou odboru MŠMT řízení strukturálních fondů EU Jarmilou Modrou:

ESF v letech 2007-13

Varovný dopis odeslaný koncem března z Bruselu upozorňuje Českou republiku, že.ředitelé příslušných odborů Evropské komise nemohou dále jednat o základním dokumentu, jehož název je Národní strategický referenční rámec (NSRR), podle kterého se má zmíněných 774 miliard čerpat. Vládou schválený NSRR byl zaslán k projednávání se zpožděním až v březnu 2007. Přitom na konci minulého roku slibovali ministerští úředníci první výzvy k podávání žádostí o granty již na duben 2007, paní ministryně Dana Kuchtová na veletrhu Schola Nova 2007 mluvila o prvních výzvách na podzim, ale zdá se, že do konce roku žádné výzvy ani nebudou. A i kdyby byly, první peníze příjemci dostanou až po několika měsících v příštím roce.

Podle posledních zpráv naši emisaři v Bruselu pod vedením náměstka ministra pro místní rozvoj Milana Pučka začínají o dalším postupu jednat, pozdní zaslání samozřejmě můžeme omlouvat povolební politickou krizí, ale kritika bruselských úředníků je poměrně široká. Milan Puček sice optimisticky tvrdí, že: "S čerpáním by se mohlo začít ještě před koncem roku. Současná hysterie, že se to nestihne a o peníze přijdeme, je zbytečná.", roční výpadek tu ale stále bude. Ztráta části dotace ale snad nehrozí:  "To, co je určeno pro letošní rok, můžeme čerpat ještě tři roky. To znamená, že všechny projekty, které budou k dispozici v letošním nebo příštím roce, tak tu alokaci, ty peníze určené pro tento rok, vyčerpáme v následujících třech letech. Takže že bychom nějaké peníze vraceli, to rozhodně nehrozí." Do Bruselu rovněž odjíždí tým bývalé ministryně školství Miroslavy Kopicové.

Petr Holub komentoval situaci v pořadu Názory a komentáře na stanici Český rozhlas 6 takto:

Základná dokument tedy nesplnil očekávání. Podle toho, co píší úředníci, je velmi obtížné, aby se někdo vyznal ve čtyřiadvaceti operačních programech, které se navzájem překrývají a u některých není ani jasno, k čemu slouží.

Dále se České republice vytýká, že nepřipravila kvalitní reformu své byrokracie. Není přece možné posílat tak ohromné peníze do země, kde úřady fungují tak zastaralým způsobem. Navíc Česká republika nemá dostatečně výkonný informační a kontrolní systém, který by umožnil evropské peníze efektivním způsobem rozdělovat.

Dopis je jasný a stručný - až Češi dokument podle přiložených rad opraví, ať jej pošlou do Bruselu znovu.(…)

Lehké zamrazení může způsobit krátký pohled do historie. Už loni v říjnu dostala Česká republika dokument s radami, jak Národní referenční rámec změnit. Je to překvapivé - ale rady jsou věcně úplně stejné, jako ty, které Česká republika dostala letos v březnu.

Jinak řečeno: Češi doporučení Bruselu ignorovali a těžko dnes říci, jestli se budou chovat jinak. Naproti tomu bruselští úředníci mohou být dost naštvaní a cestu k vysněným penězům tedy ještě víc zkomplikovat. Varování z Bruselu poukazuje velmi diplomatickým jazykem ještě na dva další nedostatky, které brání dohodě.

Dovídáme se v něm, že čeští úředníci jsou velmi málo výkonní. Jinými slovy, možná se i snažili, dokument však nedokázali přepsat podle konzultací v Bruselu. Věřme, že umí alespoň anglicky.

Problém je také ve způsobu, jak fungují ministerstva. Každé z nich si prosadilo svůj operační program, aby mělo pod kontrolou nějaké peníze. Sedm programů je krajských a dva jsou pro Prahu. Tím Česko vede bezkonkurenčně v počtu programů - má jich čtyřiadvacet, druzí jsou Poláci se šestnácti a další země už nemají přes deset.

Miroslava Kopicová je ale spoluzodpovědná za obsah operačních programů řízených MŠMT a i k nim je řada připomínek (ponechávám v originále, celé znění naleznete na webu MŠMT):

However, the most serious Commission’s concern related to the architecture of the ESF interventions in the Czech Republic has not been sufficiently tackled on the NSRF level and on the level of the three ESF programmes proposed. The structure proposed does not guarantee a risk-free environment in terms of overlaps. Since this policy and overall architecture problem goes beyond the scope of this single OPEC, this paper limits itself only to the technical comments linked to this issue and the comments that are to be discussed on the NSRF + ESF OP level are attached in the Annex.

Furthermore, the issue that need re-thinking is connected to the structure of indicators.

A trochu kupeckých počtů na závěr: průměrná dotace z ESF by měla být v letech 2007-13 na žáka a rok zhruba 7 500 Kč nebo 1,5 milonu na školu a rok… Zlé jazyky tvrdí, že se cestou ztratí dvě třetiny až tři čtvrtiny.

Jan Wagner

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.