Cílem projektu Czechkid – multikulturalita očima dětí je zkvalitnit vzdělávání na druhém stupni ZŠ a SŠ pomocí nových kurzu pro učitele a vytvořit nástroje pro efektivní výuku multikulturní výchovy ve školách. Realizaci projektu v rámci Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů, program podpory Rozvoj dalšího vzdělávání učitelů a pracovníků ve školství finančně podpořilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
Ve čtvrtek 29. 3. 2007 se konal slavnostní křest projektu Czechkid podporujícího multikulturní výchovu na školách. Zúčastnilo se ho na osmdesát osob včetně britských hostů: Prof. Chris Gain a Damien Wales a zástupců Britské rady, MŠMT ČR, Rady Evropy, Úřadu Vysokého komisaře pro uprchlíky a dalších. „Křest“ projektu provedl prof. Jan Sokol, děkan FHS UK. Řešitelem projektu je Univerzita Karlova v Praze, Fakulta humanitních studií, Kabinet pro výchovu k demokratickému občanství, a spolupracující organizace jsou:
- Multikulturní centrum Praha, o.s.
- Společnost pro studium sekt a nových náboženských směrů, o.s.
- Člověk v tísni - společnost při CT, o.p.s.
- Středisko služeb školám Příbram
- British Council
- Vytvoření efektivního nástroje pro výuku multikulturní výchovy na druhém stupni ZŠ a na SŠ. Jedná se o skupinu fiktivních dětských postav, které představují na webových stránkách na www.czechkid.cz své rodiny, zvyky, náboženství. Hrdiny můžeme na stránkách provázet i některými denními situacemi, které nemají vždy jednoduché řešení a pro děti a studenty jsou připraveny i otázky k zamyšlení.
- V dalším vzdělávání učitelů v oblasti multikulturní výchovy se v rámci projektu realizují kurzy na 15 školách ve Středočeském kraji. Pedagogové ze všech škol se mohou však blíže seznámit s nástrojem Czechkid a si doplnit své povědomí o představovaných tématech pomocí hlasových nahrávek a akademicky zpracovaných doplňkových textů.
Původní koncepce internetové stránky zabývající se identitou a rozdíly způsobem, jakým k tomu přistupuje Czechkid, byla vytvořena britským profesorem Chrisem Gainem na Univerzitě v Chichesteru. První podobnou stránkou byl Britkid. Chris pak vedl projekt Evropské unie zaměřený na vývoj stránek Spanishkid a Swedkid, a pak pracoval, ještě před zahájením přípravy projektu Czechkid, jako poradce při práci na stránce Dutchkids. Mezi jeho další práce na původní koncepci ve Velké Británii patří internetová stránka založená na stejných zásadách, ale zaměřená na studenty pedagogiky - Talking Race – a stránka zacílená na mladé lidi a zabývající se šikanou - Coastkid.
O rozsahu projektu si uděláte obrázek z následujících materiálů pro pedagogy:
- Texty spojené s dialogy
- Bilingvismus
- Cizinci na trhu práce v České republice
- Česko-německé vztahy
- Česká republika a multikulturalismus
- Čeština jako cizí jazyk
- Diskriminace
- Generalizace v komunikaci a předsudky
- Globalizace
- „Hlášky“
- Homosexualita
- Integrace a asimilace
- Interkulturní komunikace
- Kde se tu berou cizinci
- Kde se tu berou uprchlíci
- Křesťanství v České republice
- Kulturní identita
- Kultura a kulturní rozdíly
- Manželství a rodina v islámu
- Masmédia a zobrazování cizinců
- Mýty a stereotypy o Romech
- Náboženské tradice a současnost
- Národnost
- Otázka času a vztahů mezi generacemi - zamyšlení
- Pobyt cizinců a jejich integrace v České republice
- Práva národnostních menšin a výuka cizích jazyků v České republice
- Projevy domácího násilí v různém kulturním prostředí
- Rasismus a rasové předsudky
- Rasové násilí I
- Rasové násilí II
- Romština
- Státní integrační program
- Stereotypy a předsudky
- Ukrajinci (nejen) v České republice
- Uprchlické tábory
- Xenofobie
- Doplňkové texty
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat