Jan Wagner: Athenaweb – portál pro audiovizuální informace

středa 28. února 2007 ·

Evropská komise ve spolupráci s mnoha profesionálními médii a vědeckými organizacemi zprovoznila před více než rokem a půl inovativní webový portál určený pro audiovizuální a vědeckou komunitu za účelem podpory její práce prostřednictvím popularizace vědy a informování o ní. Athenaweb nabízí elektronickou knihovnu vědeckých pořadů, vědeckou tiskovou službu a fórum pro koprodukci a partnerství.

Online nabídka datových skladišť pro audiovizuální nahrávky je nyní velká. O světově nejúspěšnějších Google Video a YouTube (nyní již rovněž patří Google) jsme již několikrát  psali , podobné projekty se objevují i u nás a pozadu nezůstává ani Evropská unie. Athenaweb zřízený pod patronací Evropské komise nabízí elektronickou knihovnu vědeckých programů, vědeckou tiskovou službu a fórum pro koprodukci a partnerství. Při uvedení do provozu evropský komisař pro vědu a výzkum Janez Potočnik řekl: „Většina evropských občanů získává informace z televize, včetně informací o vědě a otázkách výzkumu. Musíme zajistit, aby dostupné informace byly co nejkvalitnější. Athenaweb je inovační odpovědí na některé problémy, se kterými se potýkáme při poskytování informací o vědě a technologii.

Tento pilotní projekt, vytvořený v úzké spolupráci s vědci a specialisty na komunikační prostředky, poskytuje internetovou službu s řadou funkcí. Mezi ně patří (bohužel některé jsou ne příliš využívané):

  • elektronická knihovna vědeckých programů s možností vyhledávání;

  • evropská vědecká tisková služba, pravidelně aktualizovaná informacemi z různých zdrojů;

  • online prohlížení dokumentů se středním nebo vysokým rozlišením;

  • nové typy smluv pro vyjednávání o materiálech, jejich prodeji a výměně;

  • doprovodná dokumentace k důležitým vědeckým a výzkumným tématům;

  • online program významných událostí v Evropě;

  • fórum/tržiště pro koprodukce a partnerství.

Ke každému materiálu je k dispozici popis, informace o jeho licenci (je zde přes sto copylefted, tedy volných materiálů), ale také několik snímků z obsahu.

Pro školy je určitě podobné úložiště užitečné. Je ale potřeba netříštit síly a UKONČIT vyvíjené nebo plánované podobné (a bohužel často zcela neužívané) aktivity či projekty a využívat již hotová řešení. Tím myslím například i ostudný (formou i obsahem) mediasite.msmt.cz, o kterém jsme psali před pěti měsíci v článku  Seriál Euro do škol online na serveru MŠMT . Athenaweb, Google i další jsou určitě spolupráci otevřeny pro každého tvůrce nebo každou školskou organizaci.



Jan Wagner

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.