Otázka: V jedné z Vašich starších poraden na tomto webu mě upoutala problematika přestupků a to konkrétně „ničení jízdních řádů MHD u školy“. V této souvislosti mám dotaz: Může normální občan – např. učitel zadržet jiného občana-přestupníka, při páchání přestupku do příjezdu Policie ČR?
Odpověď:
Pro naši tématiku musíme rozlišovat přestupky a trestné činy.
Přestupky
Fyzickou osobu, jenž se dopouští pouze přestupku, na rozdíl od pachatele trestného činu nemůže zadržet libovolná osoba. Zákon č.200/1990 Sb. o přestupcích takové oprávnění neobsahuje.
Vyzvat k podání vysvětlení, předvést nebo zajistit takovou osobu může policista v souladu s §§ 12, 13 a 14 zákona č. 283/1991 Sb. o Policii ČR ve znění pozdějších předpisů .
Dle ustanovení § 14 odst.1 písm. d) tohoto zákona platí, že policista je oprávněn zajistit osobu, která byla přistižena při jednání, které má znaky přestupku, je-li důvodná obava, že bude v protiprávním jednání pokračovat, anebo bude mařit řádné objasnění věci.
Dodejme, že odhalování přestupků a jiných správních deliktů patří rovněž mezi hlavní úkoly obecní (městské) policie postupující dle zákona č. 553/1991 Sb., o obecní policii.
Trestné činy
Podle ustanovení § 76 odst. 2 trestního řádu platí, že osobní svobodu osoby, která byla přistižena při trestném činu nebo bezprostředně poté, smí omezit kdokoli (tedy i např. učitel), pokud je to nutné ke zjištění její totožnosti, k zamezení útěku nebo k zajištění důkazů – je však povinen tuto osobu předat neprodleně policejnímu orgánu.
Petr Kolman
0 komentářů:
Okomentovat