Otázka: Při vyučování jsem se setkala se zajímavým dotazem, jaký je rozdíl mezi obcí a městem? Kdy se obec či vesnice stane městem? Existují u nás městyse?
Odpověď:
Současná právní úprava obcí svojí dikcí rozlišuje "obce" a "města". Novelou zákona o obcích v polovině roku 2006 došlo navíc k návratu tzv. „městysů“. Takže znovu nejde jen o historické (či přežité) označení. S pojmem „vesnice“ česká právní úprava na úseku správního práva nepracuje.
Městem se stane z právního hlediska taková obec, která má alespoň 3 000 obyvatel. Další náležitostí je, že tak na návrh obce stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády.
Pozor, sloučí-li se dvě nebo více obcí, z nichž alespoň jedna je městem, je nově vzniklá obec taktéž městem.
Obec je z právního hlediska městysem, pokud tak na návrh obce stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády. Konkrétní hranice pro nutný počet obyvatel, tu na rozdíl od měst neexistuje.
Dodejme, že obec, která byla oprávněna užívat označení městys přede dnem 17. května 1954, je městysem, pokud o to požádá předsedu Poslanecké sněmovny. Předseda Poslanecké sněmovny tak na žádost obce stanoví a zároveň určí den, od kterého se obec stává opět městysem.
Sloučí-li se dvě nebo více obcí, z nichž žádná není městem, ale alespoň jedna je městysem, je nově vzniklá obec městysem.
A co když se část městyse oddělí?
Oddělí-li se část městyse a vzniknou dvě nebo více obcí, pak obec, které zůstane název dosavadního městyse nebo část jeho názvu, je i nadále městysem.
Petr Kolman
0 komentářů:
Okomentovat