Otázka: Jak bude nový zákoník práce upravovat okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem? Je pravda, že již nepůjde o ojedinělou možnost rozvázání pracovního poměru?
Dle nového zákoníku práce platí, že zaměstnavatel (tedy např. škola) může výjimečně pracovní poměr okamžitě zrušit jen tehdy:
Pokud byl zaměstnanec (např. učitel) pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než 1 rok. Anebo byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně 6 měsíců.
Dalším legálním důvodem pro okamžité zrušení pracovního poměru je fakt, že zaměstnanec porušil povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.
Nový ZP jako právní předpis moderního sociálního právního státu pamatuje i na ochranu „zranitelnějších“ skupin zaměstnanců. Platí že, zaměstnavatel nesmí okamžitě zrušit pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní, zaměstnankyní na mateřské dovolené, zaměstnancem nebo zaměstnankyní, kteří čerpají rodičovskou dovolenou.
Okamžité zrušení pracovního poměru musí zaměstnavatel i zaměstnanec provést písemně, musí v něm skutkově vymezit jeho důvod tak, aby jej nebylo možno zaměnit s jiným, a musí je ve stanovené době doručit druhému účastníku, jinak je neplatné; uvedený důvod nesmí být dodatečně měněn.
Neplatnost rozvázání pracovního poměru okamžitým zrušením, může zaměstnanec uplatnit u nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním.
K druhé části dotazu: Jak bylo naznačeno výše k okamžitému zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele by i dle nového ZP mělo docházet pouze mimořádně, a to za splnění výše zmíněných legálních podmínek!
Petr Kolman
0 komentářů:
Okomentovat