Jak se staví město - názorné využití unikátního dřevěného 3D modelu města Plzně

Saturday, November 4, 2006 ·

Pivovarské muzeum v Plzni rozšiřuje svoji nabídku vzdělávacích výukových programů pro žáky základních škol. Vedle úspěšně probíhajícího programu „Zapomenutá řemesla“, kde mají žáci možnost blíže poznat dnes již málo známá povolání, jako např. povozníci, bednáři, sladovníci, kováři a jiní, zahajuje Pivovarské muzeum další výukový program s názvem „Kapitoly z historie města Plzně“ jeho první částí „Jak se staví město“.

Žáci se v rámci programu názorně seznámí s historií města Plzně. Dozví se, jak město vzniklo, jak se rozrůstalo a jaké jsou jeho nejdůležitější stavby. Součástí programu je práce s unikátním trojrozměrným modelem města, na kterém si uvědomí dynamiku rozvoje města a polohu nejdůležitějších plzeňských památek.

Vyškolení průvodci provedou žáky budovou muzea, jejíž uspořádání odpovídá původní středověké dispozici domu. „Prohlídka je vedena interaktivní formou. V první části programu se žáci přenesou v čase do dávné minulosti, do doby, kdy byla Plzeň založena. Dostanou historická jména a společně s myškou-průvodkyní procházejí starobylým domem, kde na ně čekají různé zábavně pojaté úkoly. Podívají se do sladovny gotického původu, mezi plzeňské hradby, do středověké kuchyně a do sklepů vedoucích do plzeňského podzemí. Na závěr odhalí tzv. plzeňské tajemství o městském znaku.“ popisuje autorka programu Jitka Matějovicová.

Ve druhé části programu děti ve výukové dílně samy poskládají unikátní dřevěný model města a poznají nejdůležitější plzeňské památky. „Dřevěný model města v měřítku 1:175 o rozměrech 3,5 x 3,5 m se vyráběl čtyři měsíce a je sestaven z 250 částí tak, že si děti mohou samy město skutečně postavit. Části města, které byly zbourány, jako například hradby, jsou vyměnitelné, takže na modelu můžeme názorně demonstrovat rozvoj města,“ uvedla Markéta Formanová, manažerka Pivovarského muzea.

Žáci pracují ve skupinkách, nové poznatky a informace si zaznamenávají do vlastních pracovních listů a na závěr získají dobově ztvárněné potvrzení o absolvování programu.

Náročnost a záběr programu lze přizpůsobit věku žáků a požadavkům pedagoga.

Délka programu: 60 – 90 minut

Cena: 40 Kč (pedagog zdarma)

Informace a rezervace (denně od 10:00 – 18:00): 377 235 574

Poznámky pro editory:

  • Pivovarské muzeum nabízí vzdělávací výukové programy pro žáky základních škol.

  • Výukový program „Zapomenutá řemesla“ Pivovarské muzeum nabízí již od roku 2003. V jeho rámci se žáci seznámí s tradičními a pro mnohé již neznámými řemesly, jako jsou povoznictví, bednářství, sladovnictví, kovářství a další.

  • Od října 2006 lze navštívit nový výukový program z cyklu „Kapitoly z historie města Plzně“ s názvem „Jak se staví město“, který je vytvořen pro žáky prvního a druhého stupně ZŠ.

Kontakt:

Jitka Matějovicová

724 617 705

Pivovarské muzeum v Plzni - autorka programu



press

0 comments:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.