K 1.9.2006 zahájila Speciální škola při FN Motol projekt s názvem „Zůstat v kontaktu – zvýšení kvality vzdělávání dlouhodobě nemocných dětí“ v rámci dotačního programu Jednotný programový dokument pro Cíl 3, opatření 3.1. Tento projekt je financovaný z prostředků Evropského sociálního fondu, státního rozpočtu ČR a z rozpočtu Hlavního města Prahy.
Partnery projektu jsou další čtyři nemocniční školy v Praze – ZŠ a MŠ při VFN Ke Karlovu, ZŠ a MŠ při FN Bulovka, ZŠ a MŠ při Fakultní Thomayerově nemocnici, SŠ, ZŠ a MŠ působící při FN Královské Vinohrady – a také sdružení pro pomoc dětem s poruchami krvetvorby HAIMA Praha.
Hlavním cílem projektu je zvýšení kvality výuky na speciálních školách při nemocnicích s ohledem na poskytnutí hodnotnějšího vzdělání žákům těchto škol a jejich hladké zapojení do vyučovacího procesu na normálních školách a bezproblémový návrat do života po odchodu z nemocnice.
Cílovými skupinami je pět speciálních škol fungujících při pražských nemocnicích, všichni učitelé působící na těchto školách a všichni jejich žáci, kteří patří do skupiny dlouhodobě nemocných, a tedy i do skupiny znevýhodněných žáků se specifickými vzdělávacími potřebami.
Cíle projektu mají být dosaženy tímto způsobem:
1. Všichni pedagogové se zúčastní cyklu seminářů:
- jednodenní školení v používání moderních výukových metod
- jednodenní školení v používání nových přístupů k zdravotně postiženým
- jednodenní prezentace fungování podobných institucí v zahraničí
2. Do výuky bude zavedený online elearningový nástroj, který bude pravidelně využívaný jak při výuce, tak žáky při samostatné přípravě na vyučování. Elearning:
- umožní větší diferenciaci a individualizaci výuky hospitalizovaných žáků, která probíhá ve formě malotřídek, zefektivní tak práci pedagogů a zvýši přínos výuky pro žáky
- umožní pravidelný kontakt a výuku dětí léčených doma, které díky tomu nepřeruší vzdělávání a neztratí kontakt se školou a dalším světem
- zintenzivní využívání počítačů a internetu ve vzdělávání a posílí tak rozvoj počítačové gramotnosti učitelů i žáků
3. Pro děti hospitalizované během letních prázdnin bude připraven speciální prázdninový vzdělávací program, který jim umožní dostudovat potřebné učivo a vzdělávat se dál např. v cizích jazycích nebo v práci s počítačem.
Dne 25.10.2006 ve 13 hodin se v Aule psychiatrické kliniky Ke Karlovu 11 v Praze 2 uskuteční úvodní konference k projektu. Konference se zúčastní pedagogové všech pěti škol zapojených do projektu. Každý partner se na konferenci představí, odprezentuje metody práce, které využívá při práci s dlouhodobě nemocnými dětmi, zhodnotí jejich dopady, efektivitu, upozorní na překážky spojené s realizací i na problémy je provázející. Pozváni budou také zástupci MŠMT, MHMP, VÚP atd. Zájemci o účast na konferenci se mohou registrovat na e-mailu lenka.schimmerova@seznam.cz .
press
0 comments:
Post a Comment