Jan Wagner: Seriál Euro do škol online na serveru MŠMT

Friday, October 6, 2006 ·

Pětidílný seriál televizních pořadů s návody, jak získat peníze na vzdělávání z Evropského sociálního fondu, je vysílán v repríze vždy v úterý od 27. září na ČT 2. Cílem projektu je informovat o možnostech financování vzdělávacích projektů z Evropského sociálního fondu, a to prostřednictvím grantů, systémových a národních projektů, které garantuje MŠMT. Nyní je tento seriál k dispozici i online, ale zatím jen v poněkud podivné podobě.

MŠMT se zatím svými online prezentaceni na mediasite.msmt.cz nechlubí, přestože jde evidentně o progresivní způsob šíření informací a MŠMT ho má k dispozici již od května letošního roku. Jedním z mála ucelených online pořadů je pětidílný televizní seriál Euro do škol! s návody, jak získat peníze na vzdělávání z Evropského sociálního fondu, který je nyní vysílán již v repríze vždy v úterý od 27. září na ČT 2 (první vysílání bylo již v květnu). Čtvrthodinové pořady jsou šířeny s využitím technologie společnosti Sonic Foundry ve formátu bohužel pouze Windows Media s megabitovým streamem. Doufejme, že odborníci z MŠMT nabídku přiblíží i možnostem škol.

Jednotlivé díly seriálu mají tato témata:

1. Evropský sociální fond a vzdělávání

První díl seznamuje diváky s tím, jaké možnosti nabízí Evropské strukturální fondy, zvláště Evropský sociální fond, a co umožňují školám, které prostřednictvím žádostí o financování svých projektů mohou na vypsaná témata získat peníze. ESF vymezuje pro vzdělávací účely tzv. Opatření 3.1. a Opatření 3.2 a cíle, které by projekty měly naplnit. Finance mohou žádat nejen školy, ale i obce, neziskové organizace a další subjekty, včetně vysokých škol a výzkumných institucí. Na které projekty a v jakém rozsahu, to vám napoví 1. díl našeho cyklu.

2. Systémová proměna vzdělávání

Druhý díl cyklu o financování vzdělávacích projektů z ESF informuje veřejnost o systémových projektech, které jsou určeny pro celou republiku. Jsou to programy, které vedou k tvorbě, reformování a modernizaci systémového základu naší národní vzdělávací politiky. Přinášejí změny, které musí přijmout všichni ředitelé škol, aby se v nich děti neučily postaru! Dozvíte se, co vše se systémově na školách bude měnit a které trendy jsou prioritní.

Žadatelem o finanční pomoc z Evropského sociálního fondu pro systémové projekty je Ministerstvo školství České republiky.

3. Národní vzdělávací projekty (11.10.2005 od 16 hodin, 12.10.2005 od 5 hodin)

Třetí díl o financování vzdělávacích projektů je o národních projektech, na něž školství čerpá finance z Evropského sociálního fondu. Vyšly z realizace projektů, které čerpaly finance z programů PHARE. Představíme schválené projekty a kromě rozjetého projektu Koordinátor uvedeme i další, které se připravují:

  • Vzdělávání vedoucích pracovníků škol a školských zařízení (Úspěšný ředitel)

  • Rozvoj specifických kompetencí vzdělávání na ZŠ, SŠ a VOŠ (Brána jazyků)

4. Cesta za evropským grantem (18.10.2005 od 15.55, 19.10.2005 od 5 hodin)

Ve čtvrtém dílu se budeme zabývat grantovými schématy, tedy tím, jak se školy, obce, neziskové organizace či vzdělávací instituce mohou díky svým projektům dostat k financím a za jakých podmínek je získají. Představíme si grantová schémata vypsaná pro Opatření 3.1. a 3.2., jejich 4 programy, obsahy a cíle, rozvedeme si možnosti, které obě schémata skýtají, na koho se zaměřují, kdo je realizuje, kdo se může přihlásit, jaký je postup schvalování a co bude úspěšné žadatele čekat…

5. Jak získat grant pro vzdělávání (25.10.2005 od 15.55, 26.10.2005 od 5 hodin)

Krok za krokem si spolu s modelovým ředitelem školy vyplníme žádost o grant z ESF, tzv,. Benefit. Bude se nám hodit znát některá úskalí ve vyplňování, neboť na podzim tohoto roku má MŠMT ČR vypsat další výzvy a štěstí přeje připraveným – proto neváhejte a připravujte si svou žádost o grant dopředu.

Nynější Grantové schéma pro Opatření 3.1 OP RLZ se týká například těchto témat:

  • Zkvalitňování vzdělávání ve školách a školských zařízeních

  • Zlepšení podmínek pro vzdělávání žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami

  • Rozvoj dalšího vzdělávání učitelů a dalších pracovníků ve školství

  • Rozvoj vzdělávání a dalšího vzdělávání na středních a vyšších odborných školách

Další oblastí je vzdělávání dospělých, organizování krátkodobých vzdělávacích kurzů pro dospělé: příprava učitelů na vzdělávání dospělých a distanční formy vzdělávání dospělých, modernizace školních vzdělávacích programů orientovaných na rozvoj klíčových kompetencí atd.



Jan Wagner

0 comments:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.