Nedávno vzbudila mezi čtenáři České školy série článků Ivana Kopřivové s tématem neuspokojivých výstupů projektů SIPVZ. V resortu školství se ale rozdělují další granty nejen z rozpočtu SIPVZ nebo z rozpočtu MŠMT, případně i MI ČR, ale i z Evropského sociálního fondu. Nejsnáze by měly být kontrolovatelné „internetové projekty“ a proto se jim budeme věnovat v úvodu tohoto dlouhodobého seriálu.
Projekt WebTolerance.cz byl prezentován občanským sdružením SPHV jako Vzdělávací server k podpoře vzdělávání v souvislosti s výchovou k toleranci a zabraňování násilí a genocidě a je realizován z grantu MŠMT v rámci dotačního programu na podporu vzdělávání v jazycích národnostních menšin a multikulturní výchovy v roce 2005. Výše dotace byla 617 000 Kč a v roce 2005 na něj SPHV dle smlouvy z 13.12.2005 vyčerpalo podle údajů na webu Ministerstva financí ČR celkem 615 841 Kč. Pro občanské sdružení registrované teprve 6.10.2005 je to určitě značný úspěch.. Předseda sdružení SPHV Mgr. Zdeněk Pobuda odpověděl na moje otázky takto:
Jaký je cílový stav projektu Webtolerance a kdy se ho dočkáme? Jaké jsou dosavadní měřitelné výstupy (návštěvnost, počet registrovaných, download aj.)?
Konečné uživatelské verze se dočkáte s počátkem října, ostatně to si můžete na WT přečíst. Cílový stav doufejme nezažijete, protože chceme, aby WT bylo živé a měnilo se.
Měřitelné výstupy? Dnes je to něco přes dvě desítky dopracovaných a zveřejněných povídek od středoškolských autorů/žáků, osm živých diskusí k tématům jako je islamofobie.
Návštěvnost: server navštívili lidé z 1.900 unikátních IP adres, v tomto ukazateli jsme tedy na téměř polovině plánovaného počtu "občasných" návštěvníků a návštěvníků každým dnem přibývá. Návštěvnost sledujeme od května. Zaregistrovaných je v současnosti cca 100 - vzhledem k náběhu konečné uživatelské verze v říjnu spustíme "reklamní kampaň" s cílem přilákat další uživatele; věříme, že plánovaného počtu 400 zaregistrovaných do konce roku dosáhneme.
Jaká je struktura nákladů na projekt Webtolerance?
V procentech je následující:
Autorské honoráře (licence, překlady a smlouvy na vytvoření díla): 53 %, příprava a výroba knihy: 10 %, tvorba www stránek včetně grafiky a správy: 10 %, redakční činnosti: 8 %, služby: 6 %, výpočetní technika: 5 %, nájem: 5 %, materiál: 1 %, ostatní: 2 %.
Kdo jsou realizátoři projektu Webtolerance? Proč jsou v anonymitě?
Ideovým tvůrcem a duší WT je Mgr. Lucia Drotárová, obrovskou mravenčí práci odvedla na přípravě textů Pavlína Machková, ale nejvíc si ceníme tvůrců, kteří jsou skryti pod niky jako je LIschai, Skorpion, Keddie, Baquette, protože jejich kvalitní povídky a přemýšlivé diskusní příspěvky dávají WT to, oč v ní jde.
Ti realizátoři projektu, kteří žádali o dotaci a kteří pracují na té méně exklusivní části WT v anonymitě nejsou, to by se asi s Vámi nesešli, když jste požádal o schůzku. Anonymita je pravidlo při redakční práci a v diskusích. Představuje součást projektu. Mnozí z nás udělali zkušenost, že pokud se představí, věk přes čtyřicet, nějaký ten titul před a za jménem, invence a kreativita středoškolských partnerů zmrzne. A ono i pro člověka, který má zkušenosti z vedení semináře na vysoké škole je poučné, jaké úsilí musí vynaložit, aby korigoval a moderoval diskusi, ve které za ním nestojí autorita titulu a katedry.
Pokud se podíváme na WebTolerance.cz, zjistíme, že jde o běžný redakční systém (respektive CMS) využívající PHP a MySQL, s diskusními fóry, chatem, interní poštou, blogy a dalšími v podstatě běžnými funkcemi. Tvůrce webu Pavel Vymazal (působící pod nicky alcator a Vortex) v rozhovoru prohlásil, že většina open source redakčních systémů či CMS záměru SPHV nevyhovovala a proto celý systém napsal sám bez použití jakéhokoli cizího kódu. Když jsem se ho zeptal, jaké má s redakčními systémy profesionální zkušenosti, odpověděl, že jich zkoušel několik, jako příklad uvedl phpBB. Konečná verze WebTolerance.cz měla být hotova k 1. říjnu 2006, ale od verze z letošního léta se liší jen minimálně. Určitě je ale překvapivá částka nákladů na tvorbu stránek a grafiky převyšující 60 000 Kč. A Pavel Vymazal přes sebevědomé prohlášení o nepoužití cizího kódu použil i open source kód TinyMCE…
Polovina nákladů byla vynaložena za licence autorských děl, které jsou na WebTolerance.cz k dispozici ve formátu PDF. Jde o literaturu faktu (zatím 3 tituly), beletrii (zatím 1 titul), příručky (zatím 1 titul) a články a přednášky (zatím 2 tituly). Nalezneme zde například titul Nakladatelství Epocha Zapomeňte, že jsme byli lidmi a od jeho spoluautora Romana Cílka i titul Holocaust - …a bůh tehdy mlčel, vydaný v roce 2003 Nakladatelstvím Agave, který získal hlavní cenu ve 4. ročníku soutěže Cen Miroslava Ivanova za literaturu faktu v roce 2004, jak se dozvíte na stránkách Ministerstva vnitra ČR. Roman Cílek byl podle cibulka.com důvěrníkem StB s krycím jménem Svoboda. Dalším titulem Nakladatelství Epocha v PDF je Vzdělání a extremismus od Lucie Drotárové a Nikolaje Demjančuka.
O tvorbě WebTolerance.cz si dovolím ocitovat Ondřeje Profanta, který reagoval takto na můj kritický blogpost a označil se za jednoho z tvůrců a redaktorů webtolerance:
WT ještě není dokončena, ale rozhodně tam není jen redakční systém. Jen tak namátkou:
-
Diskusní okruhy (spousta různých diskusí)
-
Tvorba (různé texty od uživatelů)
-
Slovníček, ten je ale v současné době přepracováván.
-
A teď to hlavní! Ty vaše okopírované texty jsou kupované texty významných autorů a možná byste tomu nevěřili nejsou vůbec levné. A ještě spousta jich přibude (avšak nikdo je vám nedá v elektronické podobě - musíme je přepisovat).
Pracuje se i na skinu a dalším obsahu.
Vzhledem k vynaloženým prostředkům a devíti měsícům vývoje byl dosavadní stav WebTolerance.cz nepřesvědčivý a bohužel ani tak zvaná finální verze s pohřebním skinem na tom lépe určitě není.
Občanské sdružení SPHV
Při prohlídce serveru Justice.cz jsem zjistil, že předseda sdružení SPHV Mgr. Zdeněk Pobuda je současně ředitelem, jednatelem a společníkem Nakladatelství Epocha s.r.o., které sídlí na stejné adrese jako SPHV. Po osobním setkání s ním a s dalšími třemi členy SPHV jsem od něj získal i odpovědi na některé otázky.
Jaké je historie SPHV a kdo jsou její zakládající členové? Kolik má členů nyní a v jakém věkovém složení? Proč o sobě SPHV neposkytuje na webu žádné informace?
SPHV vzniklo v roce 2005, vyplynulo ze spolupráce nad některými projekty, z nichž nejhmatatelnějším výsledkem je Vzdělání a extremismus či příprava druhého vydání Taylora.
SPHV má dnes asi osmdesát členů, věkový průměr narušuji já, jinak je poměrně nízký, protože jsme se orientovali na členskou základnu mezi středoškoláky a vysokoškoláky, rozředěnou jen tu a tam nějakým tím středo- a vysokoškolským učitelem. Takže průměr kolem pětadvaceti, nezlobte se, ale nebudu to počítat, protože tuhle informaci nepovažuji za relevantní.
Ty informace na webu, to jste nás nachytal na švestkách. My jsme v rámci otevřené komunikace zveřejnili obsahy projektů, přestože se jednalo jen o žádosti, životopisy garantů a další takové informace, které by mohl někdo pokládat za citlivé – a přitom jsme zapomněli na ty banální, dostupné v rejstříku. Stránka se proto předělává a informací bude koncem měsíce dost. Koncem měsíce, protože stojíme na vysokoškolských studentech a učitelích a na školách to začíná zase fungovat až počátkem října.
Na můj blogpost a komentáře čtenářů zareagoval pod nickem Kedrigern osmnáctiletý Ondřej Profant, který se označil za jednoho z tvůrců a redaktorů webu WebTolerance.cz. Ondřej Profant je synem PhDr. Martina Profanta, do letošního 15. září ředitele odboru analyticko-koncepčního MŠMT, poradce ministryně Petry Buzkové a předsedy výběrové komise, která rozhodla o grantu na tento web. Martin Profant byl také místopředsedou komise pro grantové projekty v Opatření 3.1 OP RLZ, která rozhodla o grantech ve výši téměř 13 milionů pro SPHV. Náhradnicí této komise byla i Mgr. Lucia Drotárová, členka SPHV.
Na můj dotaz předseda Zdeněk Pobuda uvedl, že Martina Profanta zná asi sedm let, Martin Profant uvedl, že se znají asi od roku 1982. Na domě v Kaprově ulici, kde sídlí SPHV i Nakladatelství Epocha, je ale i tabulka se jménem další společnosti STRYX spol. s r.o., jehož jednatelkou a spolumajitelkou je MUDr. Jindřiška Profantová. STRYX má oficiální sídlo na adrese Praha 7, Janovského 34/920, kde má i stomatologickou praxi. Spolu se spolumajitelem Nakladatelství Epocha Ladislavem Peškem pak Jindřiška Profantová bydlí na stejné adrese Praha 7, Fr. Křížka 16, kde má sídlo i další společnost Pragoluna v.o.s, kde je Ladislavem Pešek také společníkem. Společníkem Jindřišky Profantové ve společnosti STRYX byl český spisovatel Václav Erben, známý zejména svými detektivními příběhy s kapitánem Exnerem, který byl kromě jiného v letech 1993-6 tiskovým mluvčím Miloše Zemana, poté členem Rady ČT za ČSSD, dealerem H-systemu, neúspěšným kandidátem do senátu, a byl i manželem matky Petry Buzkové.
Zde je potřeba připomenout skutečnost, která nedávno proběhla médii: občanská sdružení jsou bez jakékoli veřejné kontroly, nedá se zjistit, kdo jsou jejich členové a to samé platí i o jejich hospodaření.
Jan Wagner
0 comments:
Post a Comment