Často se setkávám s tím, že se mne lidé ptají, jestli nevím o nějakém programu, který umí nějakou specifickou funkci. Já se zamyslím a řeknu, že v tuto chvíli ne, ale že se podívám na internet a že zkusím něco najít. V případě, že něco najdu, jsem nazýván bohem a opěvován zpěvem a tancem. A navíc je ten nalezený produkt většinou zdarma. Proč se mi tak daří? Dle jedné reklamy - rozhodl jsem se s vámi o své tajemství podělit.
Je to opravdu velmi jednoduché, když člověk ví, kde má hledat. Zapomeňte na gůgly, jahů nebo seznamy (jistě, hledání zde může být také velmi úspěšné). Je čas podívat se na zoubek stránkám sourceforge.net.
Musím také vysvětlit, proč hovoří nadpis o kovárně. Než jsem začal psát článek, sedl jsem si ke slovníku a hledal význam slova forge. Zjistil jsem, že je to kovárna, falšovat, padělat nebo i tavná pec. Vzhledem k tomu, že se jedná o největší stránku hostující open-source (tedy česky svobodný) software na světě, falšování nepřichází v úvahu. Když to otrocky přeložíte, je vám nadpis jasný.
Stránky sourceforge.net v současnosti nabízejí prostor pro všechny vývojáře svobodného softwaru v podobě „inženýrských sítí“, jako je diskuzní fórum, prostor pro vlastní projekt, zrcadlené servery, SVN nebo CVS server (pro správu verzí), řízení projektu apod. Jistou lahůdkou je „kompilační farma“, kde mají vývojáři možnost najít určité prostředí a kde mohou svůj projekt zkompilovat a otestovat. I na propagaci projektů je myšleno, pokud přidáte do svého projektu nějakou novinku, objeví se vaše zpráva na úvodní stránce pro všechny uživatele. Navíc máte možnost, že se váš projekt stane projektem měsíce a je mu vytvořena samostatná vizitka. Také se zobrazuje statistika o počtu stažení projektů a jsou přidělovány body za vývoj. Čím více změn a úprav provádíte, tím jste na žebříčku výše. Pokud jste aktivní, lidé se to dozví. Služby, které jsou poskytovány zdarma, již dnes využívá více než 120 000 projektů a je zde zaregistrováno více než 1 300 000 uživatelů.
Financování takto rozsáhlého projektu je částečně zajišťováno reklamními bannery přítomnými na každé stránce (nějak však neobtěžují), ale také službami pro velké firmy. Ty mají možnost implementovat služby sourceforge.net do své síťové struktury. Klasikou zůstává systém pro přijímání finančních příspěvků, který mohou využívat jak projekty zde hostované, tak i vlastní sourceforge.net.
Z pohledu koncového uživatele se jedná o nejrozsáhlejší katalog různých projektů, jaký může na internetu nalézt. Je samozřejmě jasné, že zde může být hodně projektů, jejichž vývoj již nepokračuje nebo byl zastaven a často je jim to vytýkáno. Pokud na nějaký narazíte, existuje možnost, že jej můžete převzít a vést sami, pokud o to projevíte zájem. V tom je krása svobodného softwaru. Narazíte také na spoustu založených projektů, které nikdy nepřešly ani přes stádium vytvoření jakékoliv použitelné verze a o něž autoři ztratili zájem. Zlé jazyky tvrdí, že těchto neúplných či neaktivních projektů je asi 60 %, ale i tak stále zůstává nepřeberné množství projektů aktivních.
Své hledání obvykle začínám vhodně zvoleným klíčovým slovem. Nemělo by být obecné typu Linux nebo File. Teď si uvědomuji, že jsem neřekl jednu zásadní věc, stránky jsou anglické, najdete zde však i mnoho projektů vedené v jiné řeči, než je angličtina (narazíte i na češtinu, ale je jich opravdu málo). Objeví se mi seznam projektů, ve kterých je klíčové slovo nalezeno.
Dalším způsobem je vyhledávat projekty dle kategorie, ve které jsou zařazeny, např. multimédia, hry nebo databáze. Funguje i rozdělení podle podporovaného operačního systému nebo vývojového jazyka, jak na to, se dozvíme později. Vše můžete samozřejmě jako vývojář ovlivnit a přiřadit svůj projekt do patřičné kategorie. Tyto kategorie nejsou zase až tak obecné, existuje i spousta podkategorií.
Po nalezení je zobrazen seznam projektů, které vyhovují zadaným podmínkám. Pak je již jen na vás, projít si všechny projekty a případně si jej stáhnout. Můžete je různě řadit, podle data poslední aktualizace, podle počtu stažení, podle abecedy apod.
Hledáte-li nějaký open-source projekt a nenaleznete-li jej na sourceforge.net (nebo alespoň zmínku o něm v podobě nějakého zásuvného modulu nebo doplňku pro něj), s velkou pravděpodobností patrně neexistuje. Nebo můžete tyto stránky brát jako inspiraci k tomu, co ještě chybí a co by stálo za to vytvořit. Na jednom místě tak můžete srovnat mnoho projektů a dozvědět se o nich spoustu informací.
Podívejme se podrobněji, co ještě můžete na stránce konkrétního projektu najít. Na úvodní souhrnné stránce se dozvíte, kdo projekt řídí. Objeví se seznam podporovaných platforem (např. všechny 32bitové Windows, POSIX systémy atd.) a licence, pod jakou je daný projekt šířen. Mnoho projektů také obsahuje ještě kategorie, do kterých je v rámci sourceforge.net zařazen. V dalším sledu můžete vidět stav tohoto projektu (alfa, beta, stabilní apod.) a programovací jazyk, ve kterém je vyvíjen. Všechny tyto parametry projektu jsou volně aplikovatelné na seznam projektů, můžete tak snadno získat přehled např. o všech beta verzích nebo o projektech vytvářených v Javě. Stačí jen kliknout na příslušný parametr. Je to velmi jednoduché a užitečné.
Jako vývojář můžete založit svůj vlastní projekt a hostovat jej na sourceforge.net. V tuto chvíli máte jistotu, že dostanete skvělý servis, který nemusíte nastavovat a funguje ihned poté, co byl váš projekt schválen. Další otázkou je, jak je budete využívat.
Případné zájemce o hosting svého projektu by mohlo zajímat, kdo všechno zde roste (neboli reference, jak se dnes říká). Dá se to nejlépe vidět na tom, kdo je v první desítce nejstahovanějších projektů vůbec. Na prvním místě je eMule (P2P sdílení), následuje Azureus a BitTorrent (bittorent klienty), AresGalaxy a DC++ (opět klienty P2P sítí), CDEx (ripování audio CD), VirtualDub (zpracování videa), Shareaza a eMule+ (opět P2P klienty), GTK+ a GIMP pro Windows (grafický program) a třeba ještě 7Zip (komprimační program). Pohledem do první padesátky ještě zaznamenáme takové projekty, jako je phpBB (chat), phpMyAdmin (správa MySQL), NASA World Wind (mapy ze satelitu), XAMPP (multimediální přehrávač), DOSBox (simulátor DOSu) nebo Miranda (IM klient).
Je vidět, že se nejedná o žádné malé ryby, v první padesátce najdete opravdu všemožné giganty na různých platformách, mnohdy i jeden projekt vedený více vývojáři pro více platforem. Jen pro vaši představu eMule má přes 220 milionů stažení a celá padesátka dohromady asi 900 milionů stažení! To už chce opravdu hodně dobrou infrastrukturu.
Stránky sourceforge.net si dokáží dost dobře poradit s malým projektem, kterému nabídnou potřebnou podporu, ale i s velkým projektem, kterému jsou partnerem a dokáží absorbovat velký zájem o stažení. K dispozici je totiž asi desítka zrcadlených serverů, ze kterých lze projekty stahovat. Jsou samozřejmě strategicky rozmístěny po celém světě, takže si můžete vybrat ten nejblíže vám, který bude možná nejdostupnější. Pokud se jedná o nějaký projekt, který trpí nárazovým stahováním, můžete si naopak vybrat server z jiného časového pásma, kde je právě noc a požadavků na stažení nebude tolik. Někdy se také stává, že zrcadlený server ještě nemá všechny balíčky projektů k dispozici, ale za celou dobu, co sourceforge.net používám (více než pět let) to bylo asi jen dvakrát nebo třikrát.
Osobně si myslím, že tyto stránky stojí minimálně za prozkoumání a mohou vám pomoci při rozhodování, který program nasadit a jaká je jeho konkurence. Tím, že je většina projektů k dispozici zdarma, máte skvělou možnost srovnání a otestování bez zbytečných nákladů. A pokud se vám stránky nebo projekt líbí, může poslat finanční příspěvek. Autoři budou jistě rádi.
Odkazy:
http://www.sourceforge.net - Oficiální domovská stránka projektu
Článek vznikl ve spolupráci s časopisem LinuxEXPRES.
Svatopluk Vít
0 komentářů:
Okomentovat