Po Petře Buzkové se stala ministryní školství opět žena – Miroslava Kopicová. Bude lepší než její předchůdkyně? A jak dlouho v čele tohoto resortu vydrží? Jejím prvním krokem bylo, že z funkcí odvolala všechny náměstky a přes 20 dalších úředníků…
Miroslava Kopicová přišla na ministerstvo školství z Národního vzdělávacího fondu. Musím se přiznat, že jsem o existenci této instituce neměl do té doby tušení. Podobných úřadů ale máme zřejmě mnohem více…
Leckoho možná překvapilo, že se ministrem nestal Walter Bartoš z ODS, který šéfoval školskému výboru v poslanecké sněmovně a byl i stínovým ministrem školství. Dokonce se o jeho jméně v této souvislosti ani nespekulovalo, na rozdíl od Michaely Šojdrové z KDU-ČSL nebo Dany Kuchtové ze Strany zelených, která už byla jednou nohou v ministerském křesle.
Nakonec zřejmě zvítězila snaha dostat co nejvíce peněz z evropských fondů, a proto Mirek Topolánek sáhl po nestraničce Kopicové.
Do školství putují prostřednictvím Evropské unie miliardy již dnes. Bohužel učitelé to na svých výplatních páskách nepocítili a školy zrovna tak. Zmíněné miliardy totiž putují na kurikulární reformu, především na navýšení počtu hodin na základních školách a nově i gymnáziích, školení koordinátorů tvorby ŠVP či ředitelů, jazykové kurzy pro učitele apod. To však neznamená, že nás ostatní státy Evropské unie nějak dotují. Česká republika totiž čerpá ze společné evropské kasy méně peněz, než kolik tam odvádí…
V příštích letech by se z jednotek miliard měly stát desítky až stovky. Jak spočítal Ondřej Šteffl ze společnosti Scio, je to až 500 000 na jednoho učitele! Co udělá stát s těmito prostředky bude záležet i na nové ministryni a jejich úřednících, kteří budou nastavovat kritéria pro čerpání evropských peněz pro školy, neziskové organizace a firmy. Většina peněz byla dosud přidělována přímo ministerstvem zřizovaným institucím jako je Výzkumný ústav pedagogický v Praze nebo Národní institut pro další vzdělávání apod., což nepovažuji za správné. Lepší by bylo, kdyby peníze šly přímo do škol a nakonec končily na výplatních páskách učitelů…
Ministryně Kopicová toho zatím mnoho nestihla. Situace nové vlády je navíc tak nejistá, že když budeme respektovat pravidlo o stodenním hájení ve funkci, možná se během oněch tří měsíců vystřídá na tomto postu několik ministrů…
První, co nová ministryně udělala, bylo odvolání všech náměstků. Toto rozhodnutí vítám. Ani jednoho z dosavadních náměstků bych totiž nemohl označit jako odborníka na školství. Šlo o lidi dosazené na svá místa odbory (Müllner, Pícl) úzce spjatými s ČSSD. S oběma jmenovanými jsem měl tu čest osobně nebo písemně jednat, stejně jako s minulou ministryní nebo Buzkovou odvolaným vrchním ředitelem Karabcem. Všichni čtyři na mě zapůsobili velice tristním dojmem… Za nejtrefnější považuji výrok z Hospodářských novin, že „po Petře Buzkové nastoupila do čela resortu žena, ze které nečiší naprostý odpor ke školství“… S Petrou Buzkovou odchází i její poradce a šedá eminence ministerstva Martin Profant, kterého bych zařadil mezi lidi, kteří toho o školství mnoho nevědí.
Kdo tyto lidi nahrazuje? Myslím si, že na ministerstvo přicházejí opravdoví odborníci. Náměstkem ministryně se stal Petr Matějů, kterého si někdo možná pamatuje jako poslance a člena Unie svobody, především jde ale o světoznámého odborníka na školství, který je autorem mnoha knih a studií. Často je píše s Janou Strakovou, šéfredaktorkou měsíčníku Moderní vyučování. Poradcem ministryně se stal Petr Roupec, někdejší šéf České školní inspekce a poradce Waltera Bartoše. Nechám se překvapit, zda i další poradci nebo úředníci budou pocházet z řad na slovo vzatých odborníků…
Pokud vláda nezíská důvěru, bude zřejmě Miroslava Kopicová spravovat ministerstvo školství ještě několik týdnů až měsíců. Kromě personálních změn (za úvahu by stálo vyměnit ředitele ministerstvem zřizovaných institucí jako je již zmíněný NIDV nebo VÚP), může ovlivňovat školství vyhláškami nebo otevřít nová diskuzní témata. Zásadnější změny v zákonech v situaci 100 na 100 v poslanecké sněmovně asi neprosadí. Státní maturity tedy zřejmě zrušeny nebudou, rámcové vzdělávací programy nebudou odloženy, školné na veřejných vysokých školách zavedeno nebude, Českou školní inspekci nikdo nezruší atd.
Manévrovací prostor nové ministryně je opravdu velmi malý. Na zásadnější koncepční změny si tedy budeme muset počkat do předčasných voleb a možná se změn nedočkáme před nimi, ani po nich…
Na závěr svého článku bych rád ocitoval slova nové ministryně z rozhovoru s Jitkou Obzinovou na rozhlasové stanici Frekvence 1:
„Já bych v tom případě velmi ráda využila této možnosti a obrátila bych se na všechny učitele, ředitele škol a pedagogické pracovníky a další pracovníky v mém resortu, aby byli nápomocni mým snahám, které jsou vedeny tím, aby se nezastavily reformní kroky, aby se reforma zdokonalila, aby se v aspektech, které nejsou dopracovány, jako je podpora ředitelů a učitelů škol, jako je zvážení rozsahu výstupů a jejich nároků na žáky, aby v těchto věcech, které bych ráda dořešila, byli mými spolupracovníky.“ (Miroslava Kopicová)
Něco podobného jsme z úst Petry Buzkové neslyšeli za celé čtyři roky jejího ministrování…
Odkazy:
Národní vzdělávací fond - http://www.nvf.cz
PhDr. Miroslava Kopicová
http://www.vlada.cz/scripts/detail.php?id=18694
http://archiv.newton.cz/tvr/2006/09/19/a2a5323b169d145b2b4ba69d401f7a56.asp
prof. PhDr. Petr Matějů, Ph.D.
http://www.isea-cz.org/index-eng.php?operation=autor&id=MAT
http://www.soc.cas.cz/people/cz/5/60/prof.-PhDr.-Petr-Mateju-Ph.D..html
http://www.stratif.cz/?operation=autor&id=MAT
Mgr. Dana Kuchtová
http://www.zeleni.cz/188/clanek/mgr-dana-kuchtova/
Ing. Michaela Šojdrová
http://www.kdu.cz/default.asp?page=2715
Radek Sárközi
0 komentářů:
Okomentovat