Společnost Člověk v tísni již několik let realizuje projekt JEDEN SVĚT NA ŠKOLÁCH, jehož hlavním cílem je využití výrazného potenciálu dokumentárních filmů a jejich prosazení do vzdělávání. Základním a středním školám poskytujeme filmy z archivu MEZINÁRODNÍHO FILMOVÉHO FESTIVALU JEDEN SVĚT, které z různých úhlů pohledu přibližují krizové oblasti a aktuální problémy současného světa.
Dokumentární film se osvědčuje jako výborný prostředek pro sdělování informací a především pro iniciování debaty. V současné době více než 1000 škol využívá při výuce filmy z naší nabídky. Pro pedagogy zároveň připravujeme doprovodné didaktické materiály a školicí semináře. Veškeré informace o tomto projektu jsou publikovány na webových stránkách www.jedensvet.cz/skoly.
Vedle zahraničních témat se od loňského roku věnujeme také moderní československé historii, hlavně období po druhé světové válce. Bohužel stále platí, že toto období je na školách dlouhodobě opomíjeno, chybí zakotvení ve vzdělávacích programech, vhodné didaktické materiály a mnohdy i vůle. Nelze se tedy divit, že toho mladí lidé o naší nedávné minulosti vědí opravdu málo.
V listopadu loňského roku jsme uspořádali první ročník projektu PŘÍBĚHY BEZPRÁVÍ, v jehož průběhu se na českých základních a středních školách konala promítání dokumentárních filmů přibližujících poválečné období našich dějin, zejména padesátá léta. Bezprostředně po projekcích filmů měli mladí lidé možnost besedovat s pamětníky, kteří se sami stali oběťmi komunistického bezpráví. Projekcí a diskusí se zúčastnilo celkem 32.000 žáků a studentů. Projekt vzbudil pozornost mezi odbornou i laickou veřejností a vyvolal značný mediální ohlas. Školám dále v průběhu roku poskytujeme filmy ze sestavené sady 16 dokumentárních filmů
Na listopad letošního roku připravujeme druhý ročník Příběhů bezpráví. Školy, které se do projektu přihlásí, si budou moci vybrat jeden ze čtyř připravených filmů a ten jim následně zdarma poskytneme na VHS kazetě nebo DVD. Jedná se o následující tituly: Bez milosti (režie Marie Šandová, Kristýna Vlachová), Nebe nad Evropou (režie Helena Třeštíková), Případ Dr. Horáková (režie Jan Mudra) a Ztracená duše národa VI. - Ztráta víry (režie Olga Sommerová). Prvních 350 zapojených škol dostane zdarma také DVD s jedenácti krátkými filmy z cyklu Vzpomínáme přibližujícími některé aspekty socialistické každodennosti (Jídlo, Co se nosilo, Volný čas atd.).
Zahájení letošního ročníku projektu Příběhy bezpráví a tisková konference proběhne 1. listopadu v odpoledních hodinách v divadle Minor. Ve stejný den proběhne v Novoměstské radnici vernisáž VÝSTAVY sestavené především ze studentských prací zachycujících zapomenuté osudy lidí, kteří se stali obětí zločinů komunismu a kteří vyučovali nebo studovali na jejich škole, respektive žili v jejich obci či městě. Výstava se bude vedle Prahy současně konat v několika regionálních centrech a následně bude putovat po dalších místech České republiky. Z jednotlivých studentských prací bude v říjnu a listopadu vycházet seriál v Lidových novinách a následně bude vydán v samostatné publikaci.
Hlavním mediálním partnerem projektu je Česká televize, mediálním partnerem Lidové noviny. Projekt probíhá za přispění Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie. Záštitu nad výstavou převzala Městská část Praha 2 a podpořila ji společnost Atelier Spektrum.
Aktuální informace o projektu jsou uvedeny na webových stránkách www.pribehybezpravi.cz .
press
0 komentářů:
Okomentovat