Otázka: Musí mě škola – jako pedagožce - uhradit ztracené (patrně odcizené) zlaté náušnice, o které jsem přišla ve škole v pracovní době?
Odpověď:
Zaměstnavatel – škola, u níž je učitel v pracovním poměru, dle zákoníku práce odpovídá za škodu na věcech, které u tohoto zaměstnavatele zaměstnanec odložil při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním na místě k tomu určeném nebo na místě, kam se obvykle odkládají. Z vašeho dotazu žel není patrné, zda jste si náušnice sundala ( a tím odložila ze svého dosahu) – např. jako vyučující tělocviku před výukou TV a uložila na k tomu určené místo, zde by Vám nárok vzniknul či jste si je například odložila na stůl v učebně při konání rodičovského sdružení a dejme tomu někdo z rodičů vám je odcizil, v tomto případě by škola za škodu odpovědná nebyla.
Musíme tu zdůraznit, že škola neodpovídá za všechny ztracené věci svých zaměstnanců, ale musí být splněna zákonná podmínka ohledně toho, že musí jít o odložení věci při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním!
Za věci, které do zaměstnání obvykle zaměstnanci nenosí (větší částky peněz, klenoty a jiné cennosti – takže do této skupiny spadají i vaše náušnice) a které zaměstnavatel nepřevzal do zvláštní úschovy (např. do trezoru v kanceláři školy), odpovídá zaměstnavatel jen do částky 5000 (slovy pět tisíc) Kč. Zjistí-li se však, že škoda na těchto věcech byla způsobena jiným zaměstnancem (např. jiným učitelem/učitelkou) zaměstnavatele, nebo převzal-li zaměstnavatel tyto věci do zvláštní úschovy, hradí zaměstnavatel škodu bez omezení.
Pozor, nárok na náhradu škody zanikne, jestliže zaměstnanec o ní neuvědomil zaměstnavatele bez zbytečného odkladu nejpozději ve lhůtě 15 dnů ode dne, kdy se o škodě dověděl. Takže otálení zde není na místě, zákon tu sice přímo nepředepisuje písemnou formu tohoto oznámení, nicméně z důvodu právní jistoty ji učitelům doporučujeme.
Petr Kolman
0 komentářů:
Okomentovat