Základním posláním školy je bezsporu výuka a výchova. Proto je na místě otázka, jakým způsobem se může digitální video projevit ve výuce, jak ji může ovlivnit a jaké budou jeho přínosy. Já osobně vnímám možné přínosy jako nikoliv zanedbatelné a nikoliv malé. Základem však musí být kvalitní přístup zodpovědných pracovníků, jejich odborná erudice v dané oblasti a jejich přístup ke studentům. Nyní se tedy pokusím shrnout, jaké přínosy může mít při výuce zavedení zpracování digitálního videa.
Přínos v hodinách informatiky a výpočetní techniky
Zde je přínos zcela evidentní – zavední nové technologie. Je nutné uznat, že dnes je vlastnictví počítače a schopnost jej ovládat poměrně běžná. Bohužel, mnohé školy tuto skutečnost nereflektují a neustále trvají na tom, že výuka informatiky rovná se výuka psaní v MS Wordu. Studenti, kteří již tento produkt (uznávám, že velmi důležité) ovládají, pak získávají pocit, že škola jim v této oblasti nic nedá a hodiny informatiky začínají vnímat jako nutné zlo. Rovněž dogmatické trvání na výuce programovacího jazyka Pascal nevnímám jako ideální, neboť skutečně ne každý může být programátorem (nehledě na nemodernost jazyka a používaného vývojového prostředí). Hodiny informatiky by měly kromě skutečné výuky základů práce na PC nabízet pohled na výpočetní techniku jako mocného a spolehlivého pomocníka při různých druzích lidské činnosti. Zpracování videa je činnost, kterou lze do značné míry brát jako hru, ve které každý student může projevit svou individualitu, svůj náhled na svět.
Přínos v hodinách výtvarné výchovy
Zpracování videa lze vnímat nejen jako činnosti z oblasti informatiky, ale také (a možná především) jako činnost výtvarnou, uměleckou. A jako taková má plné právo být zařazena do hodin výtvarné výchovy. A stejně jako se v klasické výtvarné výchově nejen kreslí, modeluje či maluje, ale také studenti získávají poznatky z teorie a historie výtvarného umění, tak i v případě zařazení digitálního videa do osnov (dnes spíše již do rámcových programů) by tomu bylo právě tak. Studenti by se seznámili nejen s dějinami filmu, ale také s teorií zpracování videozáznamu a nakonec, mohli by si vyzkoušet svůj vlastní film, se scénářem, režií, střihem, produkcí atd. Jsem přesvědčen, že i zde by to znamenalo posun od dosud stereotypního kreslení portrétů či perspektivy, jakkoliv uznávám tyto součástí umění. Student studuje, pokud k tomu má impuls, pokud je zahlcen množstvím zajímavých a především zajímavě pojatých informací.
Přínos v dalších hodinách
V předchozím díle jsem se zmínil o možnosti školy vytvořit vlastní dokumenty, které bude dále používat při výuce. A právě tvorba těchto dokumentů se může stát součástí vyučování. Jako příklad uvedu chemický pokus – skupina studentů dostane za úkol připravit chemický pokus – při přípravě samozřejmě je nutné nastudovat odborné aspekty problému. Další student se bude věnovat natočení experimentu, jeho zpracování, ale také odbornému okomentování experimentu, což rovněž vyžaduje naučení se problematice. Vše samozřejmě pod vedením pedagoga, který bude dbát bezpečnosti i odborné korektnosti. Zatímco pro v danou chvíli neaktivní studenty je názorná výuka mnohem poutavější než výuka pedagoga u tabule a se sešitem v ruce, skupina pověřená zpracováním pokusu je nenápadně, nenásilně donucena k tomu, aby poměrně podrobně nastudovala zmíněnou látku a provedla pokus. Vědomí (jistá ješitnost člověku vlastní), že v případě úspěchu bude jejich film promítán i v dalších ročnících, je zajímavou motivací pro snahu. Podobné experimenty společně s jejich záznamem a zpracováním je možné vytvořit prakticky ve všech přírodních vědách. Pokud jde o vědy společenské, tak je to samozřejmě problémovější, nicméně v předchozím díle byly zmíněny například dokumenty o historických památkách ve spojení výletu s pracovní náplní. Možná se budete divit, ale i hodiny jazyků lze obohatit – jednak lze vytvořit například simulovanou konverzaci, ze které ostatní budou mít za úkol zpracovat poznámky, ale také je možné a velice snadné zpracovat dokument z různých zájezdů na školách pořádaných.
Josef Myslín
0 komentářů:
Okomentovat