Josef Myslín: Digitální video a škola II. – proč?

Tuesday, September 12, 2006 ·

V prvním dílu seriálu jsme si řekli, co je nutné k tomu, abychom mohli na našich školách pracovat s digitálním videozáznamem. Je však na čase se také věnovat otázce, proč bychom tak měli činit, co tím získáme, k čemu naše snaha může vést. Otázka je nadmíru důležitá, neboť málokdo z nás je ochoten věnovat se aktivitě, která nemá smysl nebo která mu nic nepřináší. Co tedy můžete získat, začnete-li se na své škole věnovat zpracování digitálního videozáznamu?

Propagaci školy

Nejlepší propagací je to, co je vidět. Holý text nikdy nenahradí obrazový záznam a ani obrazový záznam v podobě statické fotografie není ideální. Oproti tomu videozáznam může velmi kvalitně ukázat život na vaší škole, vaše aktivity, to, čím se žáci či studenti zabývají při školní i mimoškolní činnosti. Pokud při dni otevřených dveří návštěvníkům, potenciálním studentům či jejich rodičům promítnete vkusně zpracovaný záznam z některé z vašich školních akcí, zcela jistě tím zaujmete a u mnoha adeptů zvýšíte jejich zájem právě o vaši školu. Rovněž například sestříhaný záznam koncertu školního sboru či sportovního výkonuz školní reprezentace může být velmi zajímavou možností, jak rozšířit povědomí o vlastní škole.

Možnost účastnit se soutěží

Různé organizace pořádají soutěže v různých uměleckých disciplínách, včetně obrazového záznamu. Pokud zvládnete tento obor na vaší škole na dobré úrovni, mohou se studenti školy těchto soutěží zúčastnit. Různé soutěže jsou nejen skvělou propagací školy jako ústavu, ve kterém se studenti kromě standardní látky naučí i něco nového, ale také jsou výbornou motivací pro studenty či žáky samotné. Kdo by nechtěl vynikat, kdo by nechtěl být v něčem lepší než ostatní? Takové jméno v titulcích mnohdy pro zvýšení sebevědomí udělá divy… Navíc různou mimoškolní aktivitu posuzují i různé orgány v různých případech – vždy je aktivita kladným počinem.

Vlastní dokumentární tvorba

Zní to neuvěřitelně, ale ano, na své škole si můžete udělat vlastní dokumentární pořad, který budete dále využívat při výuce. A pokud si na něm dáte skutečně záležet, nemusí být o mnoho horší než komerční pořady, které můžete zakoupit na videokazetách. Samozřejmě ne každý předmět, ne každá látka je vhodná pro zpracování na školní půdě. Ideální jsou různé fyzikální, chemické, biologické pokusy, ideální jsou také některé dokumenty například o přírodě. Velmi zajímavý způsob spojení příjemného s užitečným je návštěva některé z kulturních památek (byť na mnoha je zákaz natáčení interiérů) pojatá jako výlet s tím, že budou pořízeny záznamy a z nich pak vytvořen dokument o daných památkách. Samozřejmě nemožné jsou náročné experimentální pořady, pořady zahrnující jisté nebezpečí či používající různou drahou techniku. Nicméně těch vhodných témat je tolik, že pochybuji, že budou vyčerpána. A dokument, u kterého žáci vidí, že je skutečně proveden v jim dobře známých prostorech, působí často lépe než dokument v neznámém prostředí.

Zlepšení vztahů mezi pedagogy a studenty

Zatímco standardní výuka většinou probíhá s jistou bariérou mezi studenty a pedagogem, kdy pedagog z pozice nadřízeného od katedry předává znalosti, zatímco za mezerou sedící studenti tyto znalosti přijímají, práce v zájmových kroužcích a skupinách, mezi které zpracování videa nepochybně patří, tuto bariéru do jisté míry boří a umožňuje studentům i pedagogům, aby druhou stranu poznali poněkud jinak a aby si k sobě našli lepší cestu. To se samozřejmě projevuje i při standardním vyučování.

A kde se o tom můžete přesvědčit?

V předchozích odstavcích jsem uvedl možnost, které zpracování videa dává. Kde se o nic můžete přesvědčit? Kde můžete získat informace o tom, že digitální video je skutečně úspěšné. Jako ukázku hovořící za vše mohu uvést jednu ze soutěží - byť je staršího data a již se zúčastnit nemůžete. Velmi známé jsou také servery YouTube či Google Video. Tyto servery slouží k tomu, aby různí amatérští tvůrci mohli své výtvory publikovat na veřejnosti. Velká část z uvedených děl jsou braky, vytvořené opravdu na koleně. Ale najdete v databázích těchto serverů také hodnotné, propracované videozáznamy, na kterých můžete posoudit možnosti zpracování digitálního videozáznamu. Nehledťe prosím na kvalitu záznamu, ta je často uměle snížená, aby byly záznamy lépe dostupné přes web. Vy můžete vytvořit svá díla v maximální kvalitě, kterou vám dovolí vaše videokamera.



Josef Myslín

0 comments:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.