Josef Myslín: Digitální video a škola I. – jak začít?

Monday, September 11, 2006 ·

Videokamera se nachází snad v každé škole nebo alespoň v mnoha, je to součástí běžného vybavení, žádný luxus. Jak ale školy využívají toto zařízení? Naprosto nedostatečně, potenciál videokamery většinou není ani probuzen. Kamera je používána téměř výhradně k prostému natočení školních akcí – plesů, výletů, školních besídek a podobně. Možná se teď někdo zeptá – a to je s kamerou možné dělat více věcí, než natáčet?

Samozřejmě že ne, kamera slouží k natáčení, co však možné je, je jednak zavést systematičtější postup do natáčení a jednak je možné pořízený záznam dále využít a zpracovat. Konečným výsledkem vašeho snažení může být pěkný dokument či esteticky vypadající záznam ze školní akce. Ve školních podmínkách? To bude asi častý dotaz čtenářů, na který bude odpověď jednoznačná – ano, i ve školních podmínkách. Tyto vymoženosti již dávno nejsou vyhrazeny jen profesionálům s vybavením za stovky tisíc korun, s rozsáhlými znalostmi. Zpracování videa je dnes dostupné téměř každému majiteli počítače, což je předpoklad, který patrně splní každá, i nejmenší škola. Ale i přesto, že jsem dal najevo, že vybavení za statisíce, některé základní požadavky je nutné splnit. Tyto požadavky lze rozdělit na dvě základní kategorie – hardwarové (tedy požadavky na technické vybavení) a softwarové (tedy požadavky na programy nainstalované v počítači).

Hardwarové požadavky

Základem je samozřejmě vlastnictví videokamery – bez ní je jakákoliv další debata naprosto bezpředmětná. Nejlepší je samozřejmě kamera digitální. S analogovou je samozřejmě zpracování možné také, nicméně je to obtížnější, méně pohodlné a v mnoha případech také dražší. Napsat, že je nutné mít počítač, by mnozí z vás mohli považovat za důkaz mé pomatenosti, nicméně rozhodně musím zmínit, co by takový počítač měl mít a čím by měl disponovat. Rozhodně by se mělo jednat o počítač pokud možno modernější – s procesorem alespoň 1 GHz, 256 megabyty paměti a několika gigabyty volného prostoru na pevném disku. Pokud škola disponuje více počítači, zvolte pro zpracování videa ten nejvýkonnější. Nyní se budeme bavit o základním problému, a tím je způsob, jak dostat videozáznam z kamery do počítače. Máte-li kameru digitální, pak je to snazší, než si asi myslíte. Velká část moderních počítačů má konektor pro spojení kamery s počítačem (tzv. FireWire) jako integrální součást základní desky. Pokud váš počítač takto vybaven není, je koupě příslušné karty otázkou přibližně 500-600 korunové investice. Pokud máte jen kameru analogovou, je nutné vlastnit zařízení, které její analogový záznam převede do digitální podoby, neboť jedině tak jej může počítač využít. Takové zařízení stojí i do dvou tisíc korun a vzhledem k zastaralosti analogových kamer není příliš rentabilní. Nyní jsme tedy ve zkratce vyčerpali požadavky na technické vybavení, kterým musíte disponovat. Jak vidíte, není toho mnoho. Můžeme tedy postoupit dále k vybavení softwarovému.

Softwarové požadavky

Stejně jako je nezbytné potřebné technické vybavení, je nezbytné i odpovídající programové vybavení. Tedy sada programů, které budete využívat při své práci s digitálním videozáznamem. Naprostým základem je střihový program, tedy program, ve kterém budete provádět prakticky všechny úpravy a činnosti. Těchto programů je na trhu poměrně velké množství a liší se možnostmi, vybaveností, přesností, ale také cenou. Je jasné, že na školské půdě, kde je peněz trvalý nedostatek, nebude možné uvažovat o programu za desítky tisíc korun, nehledě na to, že tato investice by byla naprosto neúčelná, neboť možnosti takového programu by ve velké míře zůstaly nevyužity. Pro účely zpracování videa ve školách se hodí zcela jiné programy, levnější a také uživatelsky příjemnější. Pokud si chcete zpracování videa jen odzkoušet, pak můžete využít program, který je součástí operačního systému MS Windows XP, jmenuje se Movie Maker a je zcela zdarma. Jeho možnosti jsou sice omezené, nicméně pro začátek vám jistě postačí. Pro pokročilé uživatele pak mohu doporučit Pinnacle Studio, což je program za rozumnou cenu, snadno ovladatelný a s velkými možnostmi, navíc je i evaluaovaný.



Josef Myslín

0 comments:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.