Stodolarový notebook neboli OLPC dostal před měsícem nový název „2B1: The Children`s Machine“ a nyní byla podepsána i smlouva o s operátorem satelitní sítě SES Global se sídlem v Luxemburgu. Satelitní broadband připojení bude realizované společnostmi SES ASTRA a SES AMERICOM a společnost SES projekt OLPC zároveň podpoří 2 miliony dolarů. Paradoxní je, že běžná cena satelitního připojení s downloadem až 700 kbps je nižší než cena 64kbps připojení mnoha českých venkovských škol, za které MŠMT stále ještě platí O2 na základě znovu prodloužené smlouvy SIPVZ!
Projekt stodolarového notebooku non-profit organizace One Laptop Per Child dostal před měsícem nový název 2B1: The Children`s Machine a několik prvních zemí již objednaly první miliony kusů pro své žáky. Počítač má mít originální LCD display o úhlopříčce 7,5“ s rozlišením plných 1200 na 900 bodů, 366MHz x86 procesor AMD Geode, 128 MB RAM DDR266, 512 MB flash paměti pro data, 1 GB flash ROM pro LinuxBIOS a OS Linux, Wi-Fi, přičemž 2B1 funguje jako trvalý router i ve vypnutém stavu, počítá s videokamerou s malým rozlišením, s podporou VoIP (internetové telefonie), se třemi USB 2.0 konektory a se slotem na paměťové karty SD.
Nově byla podepsána i smlouva o s operátorem satelitní sítě SES Global se sídlem v Luxemburgu. Satelitní broadband připojení bude realizované společnostmi SES ASTRA a SES AMERICOM a společnost SES projekt OLPC zároveň podpoří 2 miliony dolarů. Při této příležitosti jsem si opět po dlouhé době zkontroloval ceny satelitního obousměrného připojení. Mnoho nechybělo a satelitní broadband mohl být k dispozici na všech českých venkovských školách, bohužel Fránkovo vedení odboru SIPVZ v roce 2001 doslova promarnilo stamilionový závazek mobilního operátora Oskar, který chtěl zajistit připojení českých škol a knihoven právě touto technologií. Takže místo brosdbandu mají dodnes stovky venkovských škol jen 64kbps semipermanentní ISDN linku, za kterou MŠMT stále platí přemrštěných 35 000 Kč ročně! Paradoxní je, že běžná cena satelitního připojení s dowloadem až 700 kbps a uploadem až 128 kbps je v USA výrazně nižší: i se splátkami za zařízení s anténou a s instalací se platí jen 99,99 USD měsíčně, přičemž po 15 měsících je zařízení splaceno a měsíční poplatek klesne na 59,99 USD! To znamená při dnešním kursu bychom za sateliní broadband zaplatili za první rok i s DPH 32 000 Kč a za druhý rok 22 400 Kč!
Paní ministryně Petra Buzková svým podpisem pod prodloužení nehorázně nevýhodné smlouvy s Českým Telecomem, nyní O2, zřejmě jednala v rozporu se zdravým rozumem, ne-li v rozporu se zákonem. Vedení odboru 55 (SIPVZ), tedy pánům Muchovi a Macovi, tento poslední pozůstatek ostudného začátku SIPVZ z roku 2001 rovněž evidentně nevadil. MŠMT by proto mělo okamžitě vypovědět smlouvy s Českým Telecomem/O2 a přestat platit 35 000 Kč ročně za 64 kbps připojení tisícovky malých venkovských škol. Téměř stejnou kvalitu jim přinese běžné ISDN připojení, kde je k dispozici až 128 kbps a balíček O2 Internet Basic Nonstop, tedy připojení k internetu za měsíční paušál po celých 24 hodin denně, je za pouhých 594 Kč měsíčně s DPH. MŠMT tak v podstatě zbytečně platí dnes pětinásobek.
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat