V souvislosti s projekty SIPVZ bych ještě ráda otevřela jednu problematiku. Pokud vycházím z myšlenky, že výstupy a výsledky z projektů jiných škol by mohly výrazně přispět k obohacení osobního „portfolia“ učitele, pak mám za to, že informovanost učitelské veřejnosti o této možnosti je hodně slabá.
Mnoho učitelů vůbec neví, že takové dotační řízení a web e-gram.cz existuje. Jistě informace se dostanou ke každému řediteli, ale ten je v řadě případů „smete ze stolu“, protože objektivně řečeno, na tohle čas nemá. Také těžko někomu z pedagogického sboru „přidělí“ účast, většinou je to na dobrovolnosti a zájmu učitelů, zda a s čím do projektu půjdou. Ředitelů, kteří mají lidi schopné zpracovávat a realizovat projekty není tak mnoho.
Z výše uvedeného logicky vyplývá, že kolegové, kteří nejsou nějakým způsobem v těchto projektech zapojeni, se také asi těžko zajímají o jejich výsledky a výstupy. Jen málokdo si posedí pár dní u počítače před www.e-gram.cz a přes IS SIPVZ a názvy projektů a další informace pátrá, zda by nenašel projekt či téma (celkem jich je 2 101), které ho zajímá.
V případě Evaluačního webu je sice situace lepší, ale v kategorii PROJEKTY, vás mile přivítají tvůrci webu, víc nic. Když budete mít trpělivost a po několikáté nastavíte filtry, dostanete se k materiálům, mezi kterými občas nějaký projekt z SIPVZ „probleskne“. Ovšem to, co se vám následně rozbalí, je pro orientaci laika, dle mého názoru, příliš složité. Nemůžeme počítat s tím, že všichni jsou tak „počítačově zdatní“, jen si stačí vzpomenou na věkový průměr učitelů a jejich informační gramotnost. Myslím, že řada uživatelů „vezme nohy na ramena“ a uteče od toho.
V současné době, kdy žádáme po školách tvůrčí prostředí, estetické prostředí, flexibilitu, kooperaci, tak evaluační web působí chladně „statisticky“.
Jak tedy docílit toho, aby se informovanost učitelů v oblasti projektu rozšířila? To mě přivedlo na myšlenku, zda by nebylo užitečnější zprovoznit pro učitelskou obec poutavý a jednoduchý centrální web „s lidskou tváří“ určený na prezentaci realizovaných projektů, kde bychom v přehledném členění našli všechny projekty a jejich výstupy.
Vyhledávat jednotlivé projekty by bylo možné i s pomocí filtru, ale v nabídce by zůstaly hlavní kategorie např.základní školství – dále např. I. stupeň, II.stupeň – dále např. chemie, přírodověda, matematika, …, střední školství, speciální školství, zájmová oblast, interaktivní tabule – dále na jednotlivé typy interaktivních tabulí, internet, … apod. Projekty by mohly být představeny i podle roku schválení – 2003, 2004, 2005, 2006… Zrealizované projekty zařadit do jednotlivých i více kategorií, představit a výsledky nabídnout zájemcům.
Žádoucí by mohla být i část, která by se věnovala technickému vybavení. Každý by mohl poradit a nabídnout zkušenosti s vybavením. Vyhnuli bychom se stejným chybám a méně zkušení z nás by při pořizování technického zázemí mohli čerpat inspiraci.
Existence jakési on-line poradny, kam bychom směřovali své dotazy týkající se financování, účtování, projektů apod., by také byla vítaným doplňkem a pracovníci SIPVZ z MŠMT by možná nemuseli telefonicky a e-mailem odpovídat na podobné otázky.
Řada z nás by stála o metodickou pomoc při tvorbě projektu, aby i školy, které zatím nemají žádné zkušenosti, měly šanci. Součástí by mohly být přehledy o všech mezinárodních, evropských, národních i regionálních projektech týkající se školství.
Cesta ke konkrétním uživatelům by byla kratší a cílenější. Jednodušší by také bylo nalézt oblast, která nás zajímá nebo také oblast, která není ještě zrealizovaná a může se tak otevřít pro další projekty.
I když jsou školy v rámci projektu SIPVZ vlastně konkurenty, tak by právě konkurenční prostředí mohlo přispět ke zvýšení kvality a efektivity projektů. Takto vybudovaný web by mohl významným přínosem a pokud by byl i dostatečně prezentován, jistě by našel svou skupinu uživatelů.
Já osobně bych zkušenosti jiných velmi uvítala. Domnívám se, že i vy jste při psaní či realizaci projektů narazili na „slepé místo“ a neměli se kam obrátit pro radu či zkušenost. Také vy máte určitě spoustu námětů a nápadů, co by pomohlo na webu právě vám.
Jistě, asi je řada problémů v případné realizaci – finance, realizace, správce, reklama apod. Nabízí se také zpracování takového webu jako další projekt pro SIPVZ.
Ale každá cesta někde začíná…
Vycházím ze zkušeností ze základního školství. Je to někde jinak? Jaký je váš názor?
Ivana Kopřivová
0 comments:
Post a Comment