Před necelými třinácti lety 20. listopadu 1983 „nastartovala“ společnost Borland svůj vítězný Turbo Pascal 1.0, který byl předchůdcem dodnes ve školách pro výuku programování využívaných vývojářských balíků Borland Turbo Pascal 5.5 nebo Borland Delphi. Nová generace „turbo“ balíků Turbo Delphi for Win32, Turbo Delphi for .NET, Turbo C++ a Turbo C# bude ve verzi Turbo Explorer od počátku září ke stažení zdarma.
Nejprve krátký historický exkurs: 20. listopadu 1983 uvedla společnost Borland revoluční vývojové prostředí pro jazyk Pascal s řadou nástrojů pro tvorbu aplikací pro operační systémy CP/M a PC DOS. Společnost Borland získala licenci překladače jazyka Pascal, který napsal Anders Hejlsberg (jeho dánská firma měla název Poly Data), a přidala k němu uživatelské rozhraní a editor. Anders Hejlsberg byl poté jako zaměstanec společnosti Borland hlavním tvůrcem všech verzí překladače Turbo Pascal i prvních tří verzí Borland Delphi. Turbo Pascal se stal jedním z nejpoužívanějších vývojových nástrojů aplikací pro osobní počítače v následujících deseti letech a jeho éra přetrvávala ještě dlouho po nástupu MS Windows 3.1 i MS Visual Basic 3.0 a 4.0. Rodina „turbo“ nástrojů Borland se rozrostla i pro balíky pro Basic a C, ale díky tomu, že se Pascal využíval ve výuce programování neměl Turbo Pascal konkurenci. U nás zažil Borland Turbo Pascal první boom v druhé polovině osmdesátých let ve verzi pro osmibitové počítače s operačním systémem CP/M, který se do ČSSR dostal s několika dovezenými počítači či disketami spoza železné opony a poté byl používán na počítačích Tesla, Robotron či Videoton i dalších. Druhý boom byl na počátku devadesátých let s expanzí dovozu počítačů IBM PC kompatibilních. Na úspěchu Pascalu u nás se možná také „podepsala“ i plošná výuka programování v něm na středních školách na počátku osmdesátých let, kdy zpravidla vyučující matematiky museli při nedostatku strojového času dělat téměř zázraky.
Skupina vývojových nástrojů společnosti Borland Software Corporation oznámila plány vydání samostatných verzí jednotlivých jazyků obsažených v produktu Borland Developer Studio pro tvorbu aplikací na platformách MS Windows a .NET. Populární pojmenování Turbo se tak vrací zpět a nové produkty řady Turbo nabídnou cenově dostupnější nástroje pro rychlý vývoj aplikací v různých jazycích a jsou určeny studentům, amatérským a příležitostným vývojářům, stejně tak jako profesionálům v menších firmách. Sada nástrojů Turbo obsahuje nástroje Turbo Delphi for Win32, Turbo Delphi for .NET, Turbo C++ a Turbo C#. Pro české školy je zajímavé především to, že verze těchto balíků s názvam Turbo Explorer budou k dispozici pro stažení zdarma. Turbo Explorer se od plné verze Professional liší absencí rozšiřitelného či uživatelsky přizpůsobitelného IDE rozhraní, možností plug-inů pro IDE a sadou nástrojů od dalších dodavatelů. Verze Professional by neměly stát více než 15 000 Kč a budou nabízeny i za školní ceny. Podrobnosti o nových nástrojích, které budou k dispozici od úterý 5. září 2006 v 8 hodin ráno, naleznete na stránkách http://www.turboexplorer.com/ a i v české tiskové zprávě .
Starší verze Borland „Turbo nástrojů“ jsou ke stažení zdarma pro nostalgické vzpomínky:
-
Turbo Pascal 1.0 – verze pro IBM PC (20.11.1983), na distribuční disketě bylo deset souborů o celkové velikosti 131 297 B, vlastní TURBO.COM měl velikost 33 280 B včetně překladače, editoru i run-time systému…
-
Turbo Pascal 3.02 – první verze s podporou matematického koprocesoru Intel 8087 (17.9.1986)
-
Turbo Pascal 5.5 – s podporou objektově orientovaného programování (2.5.1989)
-
Turbo C 2.01 – první verze Turbo C s integrovaným debuggerem (11.5.1989)
-
Turbo C++ 1.01 – první verze překladače C++ (28.2.1991)
Jan Wagner
0 comments:
Post a Comment