Otázka: Jako ředitele školy a tedy neprávníka by mě zajímala jedna obecnější věc. Relativně často jsem při výkonu své funkce nucen „bádat“ v různých právních předpisech, zajímá mě, jak je to s poznámkami pod čarou, kterými se naše zákony a vyhlášky do značné míry „hemží“, jsou taktéž právně závazné? V jakém zákoně můžu najít na toto odpověď?
Odpověď:
Vážený čtenáři, odpověď na tuto věc nemožno nalézt v řádném právním předpisu, ale na pomoc si musíme vzít relevantní judikaturu.
Dle ustálené judikatury, ke které byl hlavním motorem Nález Ústavního soudu ČR - nález II. ÚS 485/98, ve kterém se mj. judikovalo:
Poznámky pod čarou či vysvětlivky nejsou normativní, přesněji závaznou součástí pravidla chování. Proto stejně jako jiné části právního předpisu, jejichž posláním je zlepšit přehlednost předpisu a orientaci v právním řádu (nadpis právního předpisu, označení částí, hlav, dílů, oddílů, paragrafů), jsou pouhou legislativní pomůckou, která nemůže být závazným pravidlem pro výklad právního předpisu a stanovení pravidel chování, ÚS ČR tu dále judikoval: Pokud právní předpis nehodlá stanovit takové pravidlo přímo, musí odkázat na jiný předpis nebo jinou formu vyjádření pravidel chování (obyčej, smlouva, morální pravidla, cizí právní předpis atd.), platí, že poznámky pod čarou nejsou závaznou částí právního předpisu.
Na závěr bych si pln akademické zdvořilosti dovolil požádat laskavé čtenáře, aby do naší poradny nezasílali dotazy opatřené dovětkem „neodpovídejte na můj dotaz veřejně v poradně, ale pošlete mi odpověď na e-mail (či poštou). Toto nejsme schopni kapacitně realizovat a nezbývá nám než v takových případech vám doporučit, aby jste se obrátili se na odborového právníka či advokátní kancelář.
Pěkné červnové dny bez právních problémů!
Petr Kolman
0 komentářů:
Okomentovat