Zveme třídní kolektivy a další zájemce na výstavu a lektorský výklad k výstavě Zmizelí sousedé – Pocta dětským obětem holocaustu. Tuto akci připravilo Informační centrum OSN a Vzdělávací a kulturní centrum Židovského muzea v Praze u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Výstava se koná ve vstupní hale Domu OSN na nám. Kinských 6, Praha 5, denně od 9 do 17 hodin. Zakončení výstavy bude 28.2.2006.
Projekt Zmizelí sousedé, díky němuž výstava vznikla, vybízí mladé lidi k pátrání po sousedech, kteří z jejich nejbližšího okolí zmizeli převážně v období 2. světové války. Projekt vznikl ve Vzdělávacím a kulturním centru Židovského muzea v Praze pod záštitou Konference Fenomén holocaust v roce 1999 (Kancelář tehdejšího presidenta Václava Havla). Je metodickou inspirací, jak zpracovat období holocaustu v souladu s rámcovým vzdělávacím programem MŠMT na všech vzdělávacích úrovních do školního kurikula a zároveň výzvou k setkání s poslední generací svědků událostí holocaustu, zejména k vyhledání jeho obětí. Jako výstup z projektu vznikla výstava Zmizelí sousedé - Pocta dětským obětem holocaustu, která prezentuje práci studentů a žáků zapojených do pátrání po zmizelých Židech ve svém okolí. Výstava má podobu sedmi panelů z různých lokalit (České Budějovice, Telč, Plzeň, Litomyšl, Varnsdorf, Chotěboř. Více na www.zmizeli-sousede.cz nebo www.jewishmuseum.cz.
Součástí výstavy je lektorský výklad k problematice holocaustu, který zajišťuje odborný pracovník Židovského muzea v Praze.
Praktické informace pro návštěvníky a pedagogy:
- přijďte se skupinou zájemců nebo s třídním kolektivem na prohlídku výstavy
- každý pátek během února bude k dispozici zkušená lektorka Židovského muzea, paní Eva Kuželová, která zajistí pro studenty doprovodný program k výstavě. Nabízí se přednášky na téma:
* "Kdo jsou Židé: zvyky a tradice"
* "Dějiny Židů v Čechách a na Moravě"
* "Dějiny antisemitismu"
a dílna * "Hanin kufřík".
Přednášky jsou vhodnější pro studenty středních škol, dílna pro žáky 8.-9. tříd základních škol. Výklad trvá 30 – 90 minut (po dohodě) a je pro školy zdarma. Je nutné předem domluvit termín na níže uvedených kontaktech.
- Dům OSN najdete na nám. Kinských 6, zastávka tramvaje č. 6, 12, 20, 9 – Švandovo divadlo.
Kontakt:
Daniela Richterová
Informační centrum OSN
nám. Kinských 6, Praha 5
tel: 257 199 835, 607 650 623
email: library@osn.cz
Marie Zahradníková
Vzdělávací a kulturní centrum Židovského muzea v Praze tel.: 224 814 926
email: marie.zahr@jewishmuseum.cz
press
0 komentářů:
Okomentovat