Individuální údaje z dokumentace škol a školských zařízení podle školského zákona bude od 1. ledna 2006 shromažďovat Ústav pro informace ve vzdělávání (ÚIV) pro statistické účely a plnění dalších povinností. Školní matriku, tj. evidenci dětí, žáků a studentů, zavádí nový školský zákon. Školy budou předávat tyto informace na ÚIV elektronickou cestou.
ŠKOLNÍ MATRIKA
Školní matrikou nový školský zákon nazývá evidenci dětí, žáků a studentů škol a školských zařízení. Školní matriku vedou všechny školy a školská zařízení zařazené v rejstříku škol. Okruh údajů vedených ve školní matrice vymezuje § 28 školského zákona (viz příloha). Formu a způsob vedení školní matriky upravuje vyhláška č. 364/2005 Sb .
POSKYTOVANÉ ÚDAJE
Školy poskytující stupeň vzdělání (základní školy, střední školy, konzervatoře a vyšší odborné školy) předávají ze školních matrik individuální údaje o každém žákovi nebo studentovi ve stanovené struktuře.
Školy neposkytující stupeň vzdělání (mateřské školy, základní umělecké školy, jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky) a školská zařízení předávají ÚIV ve vzdělávání ze školních matrik a další dokumentace agregované údaje ve formě statistického výkazu stejně jako dosud. Pro školy neposkytující stupeň vzdělání a pro školská zařízení se tedy způsob předávání statistických údajů nemění. Budou předávat stále pomocí stávající internetové aplikace ÚIV.
PŘEDÁNÍ ÚDAJŮ ZE ŠKOLNÍ MATRIKY
Zavádění centrálního zpracování individuálních údajů ze školních matrik bude nabíhat postupně od vyšších odborných škol přes konzervatoře a střední školy až po základní školy. U všech druhů škol se počítá s tříletým souběhem předávání individuálních údajů ze školních matrik a agregovaných údajů ve formě standardních statistických výkazů. První rok proběhne vždy pilotní sběr individuálních údajů, druhý rok standardní „ostrý“ sběr dat. Třetí rok by měl ověřovací sběr dat potvrdit jejich plný soulad s agregovanými údaji ve standardních výkazech a umožnit tak podstatnou redukci obsahu statistických výkazů.
Údaje ze školních matrik (v podobě individuálních, resp. agregovaných dat) se předávají elektronicky zabezpečeným způsobem na ministerstvem školství stanovený server.
Prvním druhem škol, kterých se týká povinnost předat data ve stanovené struktuře k centrálnímu zpracování, jsou vyšší odborné školy. Ty budou předávat data ze svých školních matrik podle stavu k 30. září 2005 poprvé v pilotním sběru, který proběhne
v únoru 2006. Následně pak v dubnu dojde k pilotnímu předání údajů podle stavu k 31. březnu 2006. Přesné termíny a aktuální informace ke sběru dat budou zveřejňovány na webu ÚIV. Školy obdržely základní informace poštou v průběhu prosince.
V následujícím školním roce 2006/07 se do předávání individuálních údajů ze školních matrik pilotně zapojí střední školy a konzervatoře. Od školního roku 2007/08 se pilotního sběru dat budou účastnit i základní školy.
Předávání údajů ze školních matrik je plánováno dvakrát ročně, vždy základní sběr podle stavu k 30. září a aktualizační sběr podle stavu k 31. březnu.
Postupný náběh centrálního zpracování dat ze školních matrik počítá s tříletým souběhem předávání „klasických“ statistických výkazů a dat ze školních matrik. Obsah statistických výkazů bude po třech letech redukován pouze na údaje, které neobsahuje sběr individuálních dat z matrik.
ZMĚNA PRO ŠKOLY A ŠKOLSKÁ ZAŘÍZENÍ
Školy (ale i školská zařízení) musí především zajistit vedení svých evidencí tak, aby obsahovaly všechny stanovené údaje a umožňovaly předávání dat v požadovaném tvaru (individuální, resp. agregovaná data).
To je možné zajistit buď aktualizací stávajících evidenčních programů na verze, které splňují požadavky na vedení školních matrik a předávání údajů z nich, nebo zakoupením nových evidenčních programů, které budou splňovat požadavky a zároveň vyhovovat škole či zařízení z hlediska jejich vlastních potřeb. Odpovědnost leží na řediteli školy.
Potřebné podklady pro aktualizaci evidenčních programů, metodiku, závazné číselníky a struktury přenosových vět lze nalézt na webu ÚIV (www.uiv.cz), odkaz Školní matrika.
press
0 komentářů:
Okomentovat