Oldřich Suchoradský: Tisk vysvědčení na počítači

středa 11. ledna 2006 ·

V těchto dnech řeší školy psaní pololetního vysvědčení. Myslím si, že dnes je problém již vyřešen a většina škol ho píše a tiskne přes počítač. V článku nechci tentokrát řešit, který z uvedených, nebo dalších programů je lepší. Důležité je, že splňují základní požadavek: usnadňují učitelům poměrně náročnou a zdlouhavou administrativní činnost, která mnohým z nich léta ztrpčovala život.

Mají k tomu k dispozici hned několik programů, z nichž nejpoužívanější jsou asi Bakaláři nebo program  Vysvědčení firmy dmSoftware, o kterém psala Česká škola v článku Zdeňka Ogrodníka 14. ledna loňského roku. Ohlas na něj a pestrá paleta názorů, kterou vyvolal, dokazuje, že je to stále aktuální téma, ke kterému stojí za to se po roce vrátit.

V článku nechci tentokrát řešit, který z uvedených, nebo dalších programů je lepší. Vyzkoušeli jsme je na škole oba a každý má své přednosti i nevýhody. Důležité je, že oba splňují základní požadavek: usnadňují učitelům poměrně náročnou a zdlouhavou administrativní činnost, která mnohým z nich léta ztrpčovala život.

 Je paradoxem, že se na škole i dnes najdou učitelé, kteří se využití počítačů k této bohulibé činnosti usilovně brání. Stalo se to i na naší škole, když loni odmítly kolegyně z 1. stupně tuto nabízenou možnost s odůvodněním, že vysvědčení psané rukou má k dětem a rodině „lidský“ rozměr. Strohý tisk jim hodnocení odosobňuje. Jistě zajímavý názor, který se těžko vyvrací. Připomínám, že skrytou příčinou nechuti použít počítač nebyl strach z technicky náročného postupu. Všichni učitelé na škole, tedy i zmíněné paní učitelky, mají počítačové „minimum“ a naťukat čísla do programu by jim nedělalo určitě žádné potíže.

Některé školy váhají se zavedením počítačového zpracování známek na vysvědčení z nedostatku technického vybavení. Nejde ani tak o vlastní počítače, protože nabízené programy zvládnou i ty starší a jednoduché. Problémem jsou tiskárny, které neumí dostatečně kvalitně provést tisk. Posunují blankety, nebo je při tisku mačkají. V začátcích jsme s tím měli dost problémů. Až jsme našli jednoduché řešení: Blankety se mačkaly při tisku na druhou stranu, protože byly po průchodu laserovou tiskárnou teplem prohnuté. Natiskli jsme proto nejdříve prvé strany pro celou třídu, a pak teprve strany druhé. List zatím vychladl a už se nemačkal. Tento problém nyní řeší možnost vydávat žákům v pololetí kopii na obyčejném papíru.

Tisk vysvědčení přes počítač není ani tak náročnou operací technickou, jako organizační. Na malé škole jsme k optimu hledali cestu několik let. Nejhorší metodou byl neorganizovaný chaos, který zde vládl na počátku. Data se psala na několika počítačích (doma i ve škole) a různě se přenášela a kopírovala. Výsledkem byla překvapení, kdy se již zapsané stránky ztrácely, nebo záhadně upravovaly. Později jsme zkoušeli zavést pořádek a dát program na síť. Přes několikerou ochranu se ale podařilo někomu ze žáků, do programu zabezpečeném „jen pro čtení“ dostat. Naštěstí jsme ho měli několikrát zálohovaný.

Zatím poslední a osvědčený systém používáme druhým rokem. Data vkládají učitelé na počítači ve sborovně, kde se ukládají na jeho pevný disk. Jde to rychle, program umožňuje zapsat vše potřebné pro žáky jedné třídy během malé přestávky. Po zapsání dat a kontrole jejich kompletnosti (a to program umí i automaticky) ICT správcem, jsou data zálohována a nakopírována po vydání vysvědčení i na síťový disk. Zde jsou celé pololetí k dispozici k nahlédnutí na všech počítačích.

Tisk provádí sekretářka školy na svém počítači a tiskárně, z nakopírovaných dat ze zálohy. Na jejím počítači je následná další možnost zálohy, tak aby v případě poruchy počítače ve sborovně, nebo při poruše sítě, jsou data v nezměněném stavu k dispozici pro hodnocení na konci školního roku.

Zpracování dat pro vysvědčení na počítači má ještě mnoho dalších výhod. Pro třídního učitele umí tisknout přehledy o prospěchu v jednotlivých předmětech, o pochvalách a trestech žáků třídy. A to nejen v aktuálním pololetí, ale jsou-li data o žácích ukládána i v předcházejících letech, pak je tato statistika a porovnání možná z pohledu let jejich docházky na školu. Statistiky o prospěchu, chování, klasifikaci učitelů, zameškaných hodinách, průmětech tříd, počtu vyznamenaných a propadajících žáků získá z uložených dat ředitel školy. Dobře se hodí při návštěvě inspekce.  Využití najdou při sestavování Výroční zprávy školy. To vše je samozřejmě možné jen v tom případě, že jsou strojově zpravovány podklady všech žáků a tříd školy. Získaná data umožňují tisk přihlášek vycházejících žáků na střední školy a učiliště. Nově umí program tisknout jednotné a zákonem předepsané „hlavičky“ hodnocení vycházejících žáků.

Netroufám si hádat, ale domnívám se, že přes počítač dnes tiskne vysvědčení drtivá většina našich škol. Přednosti jsou zřejmé a nikdo z učitelů, kdo tuto formu jednou použil, se již k ručně psanému způsobu nevrací. I když tisknutému vysvědčení chybí jeho „lidský rozměr“, troufám si tvrdit, že ho nahrazuje jeho stránka estetická. Natisknuté vysvědčení prostě vypadá lépe.



Oldřich Suchoradský

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.