Zlatý oříšek je již tradiční soutěž orientovaná na nadané a šikovné děti od 6 do 15 let. V roce 2005 se konala již posedmé. Laureátem se může stát každý chlapec nebo děvče, kteří v daném roce vytvoří nebo učiní něco mimořádného v kterémkoliv z oborů. Přihlášky do soutěže obvykle posílají rodiče, učitelé nebo kamarádi, jež výkony dítěte v daném roce zaujaly. Proti pravidlům soutěže není, když se děti přihlásí samy. Projekt Zlatý oříšek pomáhá rozvíjet dětskou osobnost a chce na konkrétních příkladech ukazovat, že má smysl o něco se snažit a studovat.
Cílem ceny Zlatý oříšek je představit veřejnosti talentované a nadané české děti z nejrůznějších oborů činnosti a současně motivovat děvčata a chlapce k dalším výkonům. Soutěž už tradičně probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a současně pod záštitou Ministerstva kultury ČR.
Letos poprvé jsme se pokusili pátrat po osudech vítězů bývalých ročníků soutěže. Výsledky pátrání jsou mimořádně zajímavé (i když je třeba přiznat, že některé z dětí se nám po osmi letech již nepodařilo kontaktovat). S uspokojením konstatujeme, že většina kdysi oceněných dětí, nyní už často dospělých, ve svých úspěšných činnostech pokračuje a prohlubuje je dalším studiem a tréninkem. Někdejší vítěze většinou nacházíme na středních a vysokých školách, mezi začínajícími spisovateli, v uměleckých souborech nebo mezi českými reprezentanty na zahraničních soutěžích. Docházíme k příjemnému zjištění, že Zlatý oříšek byl pro ně důležitou motivací.
Ročník 2005
Dostupné informace o všech sto padesáti přihlášených dětech v říjnu 2005 posoudili zástupci soutěže ve spolupráci s odbornými poradci. Hlavními odbornými poradci soutěže v tomto roce byli: Mgr. Jiří Vejvoda (ředitel Českého rozhlasu 2), akademický malíř Jiří Anderle, Mgr. Jiří Chalupa (dramaturg a scénárista České televize), Ing. Petr Souček (vedoucí sportovní redakce Českého rozhlasu Radiožurnál).
V tomto roce byl výběr dětí pro nominace velmi obtížný, protože mezi přihlášenými bylo mnoho děvčat a chlapců s vynikajícími výkony. Nejvyšší kvalitu jsme zaznamenali především ve sportovních a hudebních oborech. V prvním kole bylo vybráno třicet kandidátů na vítěze Zlatého oříšku.
Další etapa byla velice pracná. Zástupci soutěže navštívili všech třicet nominovaných dětí a osobně získali co nejpodrobnější informace o jejich schopnostech a dovednostech.
V listopadu 2005 se sešla šestnáctičlenná porota složená z odborníků, poradců a zástupců spolupracujících institucí (viz www.zlaty-orisek.cz), která detailně posoudila přihlášky a získané informace o třiceti nominovaných dětech. Hlasování bylo tajné: každý z porotců měl k dispozici deset hlasů – přesně tolik, kolik vítězů vychází každý rok ze soutěže Zlatý oříšek. Jejich jména byla poprvé oficiálně zveřejněna prostřednictvím televizního a rozhlasového vysílání dne 1. 1. 2006.
Lubomíra Černá
Odbor vnějších vztahů a komunikace MŠMT
tel.: 257 193 768
MŠMT
0 comments:
Post a Comment