Možná máte dojem, že nabídek různých soutěží vám do škol chodí víc než dost. Přesto bych vás rád upozornil na tři fotografické soutěže vyhlášené Českou astronomickou společností a nabídl vám několik tipů, jak s touto nabídkou naložit ve škole.
1. soutěž
Fotografická soutěž „Moje vánoční kometa…“ byla bohužel uzavřena už 6. ledna, ale můžete se inspirovat jednak vypsanými kategoriemi této soutěže, jednak zaslanými snímky, které najdete na http://www.astro.cz/galerie/v/projekty/moje_vanocni_kometa/
Můžete si prohlédnout tyto obrázky s dětmi při hodině fyziky, nechat je hledat obrázky komet i jinde na internetu nebo v knihách; z vybraných obrázků vyberte nejhezčí kometu, nechte děti, aby zkusily nějakou kometu nakreslit, a samozřejmě jim při této příležitosti můžete o kometách sdělit i něco učeného nebo zkuste zjistit, co o kometách vědí samy.
Pokud učíte fyziku, můžete se domluvit s kolegou, který učí výtvarnou výchovu, a ve třídě, kde vám to připadá aktuální, uspořádejte výtvarnou soutěž o nejhezčí ztvárnění komety a při jejím vyhodnocení můžete s dětmi probrat komety i z fyzikálního hlediska.
2. soutěž
Česká astrofotografie měsíce je český projekt podobný mezinárodnímu projektu „Astronomický snímek dne", který denně zveřejňují pracovníci americké NASA a který denně českým zájemcům zprostředkovává s českým popisem Česká astronomická společnost (ČAS) na adrese http://www.astro.cz/apod/. ČAS by ráda vyhlášením České astrofotografie měsíce ukázala veřejnosti také české fotografie. Každý měsíc je možné zasílat astronomické fotografie pořízené jakoukoli technikou a jakýmkoliv přístrojem včetně fotografií unikátních meteorologických jevů. Kritéria pro výběr fotografie měsíce jsou velmi široká a zdaleka se nevztahují pouze k technické dokonalosti snímku nebo odbornosti tématu. Může se tak stát, že jeden měsíc může „vyhrát“ objevový snímek profesionální observatoře, zatímco druhý měsíc bude vybrán snímek začínajícího amatéra, který v sobě nese emotivní náboj člověka, který pozoruje oblohu nad sebou. Českou astrofotografii měsíce vyhlašuje Česká astronomická společnost ve spolupráci s Hvězdárnou v Úpici. Více informací o této soutěži najdete na http://www.astro.cz/cam/.
V této soutěži se asi nedá očekávat, že by děti ze základní školy měly moc šancí konkurovat lidem, kteří už mají nějakou zkušenosti s fotografováním oblohy, ale zkuste je inspirovat k tomu, aby něco na noční obloze vyfotografovaly samy. Fotoaparát už je dnes přece běžná záležitost. Následně pak můžete posoudit jejich zkušenosti s tímto druhem fotografování. A samozřejmě můžete děti upozornit na to, že na internetu je obrovské množství nádherných astronomických snímků (viz třeba již výše zmíněný „Astronomický snímek dne“); zkuste s nimi někdy při hodině nějaké hezké obrázky najít. O zobrazených objektech si můžete pochopitelně i něco „odborného“ sdělit.
3. soutěž
Fotografickou soutěž k problematice světelného znečištění pořádá Západočeská pobočka České astronomické společnosti ve spolupráci s Hvězdárnou v Rokycanech a Hvězdárnou a planetáriem Plzeň. Cílem soutěže je osvěta v problematice světelného znečištění a propagace správného osvětlení, zdravého životního stylu a ochrany životního prostředí. Soutěž je určena pro všechny fotografy bez rozdílu. Vedle fotografické soutěže je cílem i získání co nejširšího fotografického podkladového materiálu týkajícího se problematiky světelného znečištění, který bude i po skončení soutěže použit na propagaci nápravy a průběžného zlepšování situace v oblasti světelného znečištění. Soutěžní kategorie:
-
Jak rozhodně nesvítit. Do této kategorie patří snímky, které zachycují nevhodné nasvícení domů, komunikací, reklamních ploch a bezúčelné plýtvání energií včetně ukázek nevhodných svítidel.
-
Správné světlo. Tato kategorie snímků zachycuje správné typy svítidel a osvětlení, které svítí tam kam má, neoslňuje a je šetrné k nočnímu životnímu prostředí.
-
Variace na téma světlo a tma. Tato kategorie je naprosto otevřená a umožňuje autorovi široké pole působnosti. Pouze by neměl zapomenout, o čem soutěž je, tedy o správném a nesprávném osvětlení.
První tři místa v každé kategorii budou oceněna finanční odměnou. Uzávěrka soutěže je 30. 4. 2006. Více informací o této soutěži najdete na http://www.astro.zcu.cz/svetlo/skylight.html.
Myslím, že v této soutěži se mohou dobře uplatnit i děti ze základní školy. O dnešní dostupnosti fotografických přístrojů jsem se již zmínil, navíc mnohé děti vidí i to, čeho si my dospělí už dávno nevšimneme. Do konce dubna je navíc času dost, takže pokud máte ve třídách bystré fotografy, nezapomeňte je na tuto soutěž upozornit.
Na webové stránce věnované této soutěži najdete též více informací o problematice světelného znečištění, Comics – jak neoslňovat, Schémata osvětlení a další odkazy týkající se této problematiky.
Téma světelného znečištění můžete využít i v hodině fyziky. Vaši případnou diskusi s dětmi na toto téma můžete navodit třeba mapou světelného znečištění v České republice
(podrobnosti na této mapě si můžete prohlédnout na http://www.astro.zcu.cz/svetlo/skylight-i08-mapa-sv-znecist-CR.jpg), ale výše uvedené odkazy, týkající se světelného znečištění, obsahují řadu dalších materiálů využitelných pro případnou debatu s dětmi na toto téma. Nevím, jaká bude vaše zkušenost s reakcemi dětí, ale setkal jsem se už i s názory, že si „mohou hvězdáři trhnout nohou“; připravte se tedy na to, že někteří žáci nemusí hned souhlasit s názorem, že v noci má být tma.
Ať už to dopadne jakkoliv, využijte nabídky těchto tří fotografických soutěží k tomu, abyste děti přesvědčili o tom, že je občas dobré dohlédnout dál než na špičku vlastního nosu.
Josef Duhajský
0 comments:
Post a Comment