Domnívám se, že při nejlepší vůli učitel fyziky na základní nebo střední škole v každé hodině nemůže předvádět experimenty, jejichž příprava mu zabere mnohem delší čas než jejich předvedení. Také není pokaždé s příslušnou třídou v učebně fyziky a cestovat s naloženým demonstračním stolkem do její kmenové třídy dvě patra nahoru či dolů moc nepřipadá v úvahu.
Jestli jste i vy už přemýšleli nad tímto problémem, jedna z posledních „novinek“ (Databáze informací o pokusech aneb najděte si sami!) na Fyzwebu vám může dost pomoci.
„Fyzikální pokusy pro líné učitele“ je můj pracovní název pro pokusy do hodiny fyziky, jejichž příprava nezabere víc než deset minut; to znamená, že jejich přípravu zvládnete během malé přestávky. Už mnoho let se chystám vytvořit si nějakou písemnou sbírku či alespoň stručný přehled takovýchto pokusů napříč fyzikálními tématy, bohužel zatím marně.
Ne že by na internetu bylo návodů na různé pokusy málo. Teď mi však jde o ty s časově nenáročnou přípravou a vlastně (pokud zrovna musíte učit v kmenové třídě) i o ty s jednoduchými pomůckami, které není problém přenést z místa na místo. Uvedu raději příklad:
Pokus demonstrující var za sníženého tlaku.
Do injekční stříkačky natáhněte trochu vody (stačí méně než mililitr). Uchopte stříkačku do jedné ruky tak, že palcem této ruky ucpete otvor stříkačky, a druhou rukou povytáhněte píst. Ve vodě se začnou tvořit bubliny a vy snadno a rychle předvedete žákům to, co se jim obvykle pracně předvádí s vývěvou. Navíc provedení tohoto pokusu zvládnou i sami žáci. Stačí koupit několik injekčních stříkaček.
Do této skupiny pokusů řadím i pokusy, které jsem si sice připravil v čase delším než deset minut, ale jejich další používání ve výuce spočívá v tom, že před příslušnou vyučovací hodinou „sáhnu“ do skříně v laboratoři fyziky a mohu jít předvádět experiment. Opět raději uvedu příklady. Pascalův zákon lze snadno demonstrovat pomocí dvou různých injekčních stříkaček a krátké hadičky:
Pro děti je zajímavý i „karteziánek“ vyrobený z uzávěru od propisky a kousku plastelíny v plastové lahvi naplněné vodou. Pokud jste o této „hračce“ neslyšeli, určitě ji na internetu snadno objevíte (stačí nechat hledat Googlem heslo „karteziánek“).
Nejde mi tu ale o popis jednoduchých fyzikálních pokusů, různých návodů je i tak (nejen na internetu) nesmírně mnoho. Vím, že existuje mnoho webových stránek, kde návody na fyzikální pokusy najdete.
Jenže například na serveru Telmae (http://telmae.karlov.mff.cuni.cz/welcome.nsf) se k návodům na pokusy bez hesla nedostanete, pokusy mladých debrujárů jsou mnohdy velmi efektní, ale příprava některých je časově náročná a na některé z nich bych si v hodině s některými dětmi ani netroufl (http://www.debrujar.cz/navody.htm). Když si v publikaci „Pokusy z volné ruky“ přečtu v jednom návodu, že potřebuji jako pomůcku vepřový měchýř a několik zralých třešní, nemám dál chuť ani číst, a když začíná návod na pokus slovy „potřebujete kus suchého ledu“ (http://193.86.119.25/pokusy_fyzika/index8d83.html?go=5), cítím se podobně… Mimochodem před časem jsem při hledání suchého ledu na internetu sice zjistil, že existuje firma, která ho v rozumném množství nabízí, ale také jsem se dozvěděl, že ho někdo používá na hubení krtků a mnoho dalších „užitečných“ informací. Ostatně můžete se přesvědčit sami a tímto hledáním lze vhodně zabavit i vaše žáky, jen pozor, ať to, co objeví, nemusíte cenzurovat.
Nerad bych v někom vzbudil dojem, že chci podporovat už tak dost líné učitele. Doufám, že to snad nehrozí. Kdo alespoň trochu vidí do učitelské praxe, ví, že při nejlepší vůli nestihnete na každý den připravovat do všech hodin fyziky pokusy, z nichž každý zabere řádově desítky minut. Je také možné, že každou hodinu fyziky neučíte v učebně fyziky a do běžné třídy náročnější sestavu pomůcek ani při nejlepší vůli během malé přestávky nepřemístíte. Našly by se určitě i další důvody, které vám brání v častějším experimentování.
Do hodiny fyziky ale experiment patří a myslím, že je smutné, když v každé vyučovací hodině aspoň jeden není. Pokud jste téhož názoru a chcete si sestavit vlastní sbírku „pokusů pro líné učitele“ využijte nabídky Fyzwebu. Stačí v tabulce nastavit čas přípravy do deseti minut (viz další obrázek), klepnout myší na tlačítko „Hledej“, a můžete začít hledat inspiraci na pokusy s krátkou přípravou. Tematické vyhledávání si pochopitelně můžete upravit podle vlastního zájmu.
Osobně si myslím, že tato nabídka Fyzwebu je pro učitele skvělá, ostatně přesvědčte se sami!
Josef Duhajský
0 comments:
Post a Comment