Souboj filmových studií a výměnných peer-to-peer (P2P) sítí trvá již dlouho a je s největší pravděpodobností marný. Přestože velká část vzájemné výměny filmů většinou v úsporných formátech jako DivX je v P2P sítích asi ilegální, výměnné systémy, jako například BitTorrent, nejsou určitě ilegální samy o sobě a dokonce existuje mnoho hollywoodských filmů, které si můžete legálně a zdarma pomocí BitTorrent stáhnout! A takovéto filmy jsou také vhodnou pomůckou například pro zpestření výuky angličtiny i dalších předmětů.
Vývoj multimediálních technologií je neúprosný a v éře digitalizace jde samozřejmě i o boj o dávno vykolíkované hranice mediálních firem. Filmová i hudební studia chtějí stále nabízet DVD s filmy a CD s hudebními nahrávkami za vysoké ceny a mít jejich obsah pod kontrolou. V době analogových záznamů bylo spojeno kopírování nahrávek se ztrátou kvality, digitální záznam je ale bez ztráty kvality. Dokonce je jeho kvalita někdy i vyšší než originálu, to v případě, kdy dojde k překladu dialogů a doplnění titulků. Do nedávna se audio CD kopírovaly 1:1 a záznam DVD se komprimoval, aby se film vešel na jedno nebo dvě CD-R. Dnes se situace mění, s masivním nástupem MP3 přehrávačů a DVD vypalovaček, dochází naopak ke komprimaci hudebních nahrávek a kopírování DVD 1:1. Filmy se ale stále častěji kopírují pro přehrávání v PDA, v mobilech nebo třeba v přehrávačích Apple iPod.
Rozvoj kapacity připojení k Internetu, kdy i četné domácnosti u nás mají možnost downloadu s kapacitou v řádu Mb za sekundu, způsobil i naprosto nekontrolovaný tok digitálních nahrávek. Zatímco dříve byly nahrávky umisťovány na servery a stahovány pomocí FTP, což mělo velké nároky na datovou i přenosovou kapacitu serveru, které byly především ve vlastnictví firem nebo universit, dnes se propojují přímo domácí uživatelé pomocí výměnných peer-to-peer (P2P) sítí. Zjednodušeně zde servery nebo i takzvané huby u uživatelů jen zprostředkovávají přenos seznamů nabízených souborů ke stažení a vlastní přenos je přímo mezi koncovými uživateli. Tento přenos je sice často hodně pomalý, ale i film stažený během několika nocí diváky nakonec potěší!
Hudební i filmové nahrávky jsou samozřejmě chráněny autorskými právy, to ale neznamená, že jimi bude chráněn věčně nebo že řada autorů svá díla ke stažení nabízí přímo. Máte tedy možnost získat velké množství nahrávek opravdu naprosto legálně a prakticky zadarmo! Běžné jsou i nahrávky zpravodajských pořadů, které nabízí i Česká televize, Nova nebo Prima. BBC nebo MIT daly k dispozici ke stažení i rozsáhlé archivy hudebních nahrávek. Ve výčtu podobných zdrojů bychom mohli dlouho pokračovat.
Jak začít?
K účasti ve výměnných sítích potřebujete nejprve klientský program. P2P sítí je celá řada a u většiny z nich jsou k dispozici různé programy pro různé operační systémy. Připomeňme si nejznámější protokoly a sítě (je jich samozřejmě více):
-
Direct Connect (DC, DC++)
-
eDonkey (eMule)
-
ed2k (eDonkey 2000)
-
FastTrack (Grokster, Kazaa)
P2P sítě se velmi rychle rozvíjejí a mění i pod tlakem soudních zákazů i nejrůznějších útoků. Dlouho slavil úspěch Napster, pak byla oblíbená Kazaa či Gnutella, řada uživatelů nedá dopustit na DC. Není tedy možné jednoznačně doporučovat některou síť a ani klientský program.
Klientský program Azureus
Já jsem si vybral po experimentech s Kazaa a DC++ BitTorrent, který využívají i softwarové firmy pro distribuci svého software (např. Novell) . Jako klienta jsem použil program Azureus, což je v jazyku Java napsaný a tudíž i multiplatformní funkčně vyspělý Open Source BitTorrent klient, dostupný pro 32bitové i nově 64bitové verze operačních systémů MS Windows, GNU/Linux, MacOS X a Solaris. Jeho výhodou je, že ihned po instalaci je uživatelské rozhraní kompletně v češtině. Jeho instalační soubor pro MS Windows 2000/XP si můžete stáhnout na jeho domovské stránce.
Instalace klienta Azureus je rychlá a bezproblémová a po několika klepnutích se zobrazí česky komunikující program s jednoduchým ovládáním, který můžete nechat běžet na pozadí bez jakéhokoli zásahu. V okně programu je v horní části seznam stahovaných a ve frontě na stažení čekajících souborů (je tu kromě jiného velikost, rychlost stahování, předpokládaná doba stahování atd.), v dolním pak seznam stažených souborů, které zároveň mohou další klienti sítě od vás stahovat. Protokol BitTorrent totiž umožňuje jako ostatní P2P kromě jiného i paralelní stahování jednoho souboru od různých klientů.
Server Public Domain Torrents
Jak už jsem se zmínil, existuje celá řada zdrojů, které budeme na České škole postupně představovat. Rád bych ale začal tento seriál na serveru Public Domain Torrents, kde jsou ke stažení desítky filmů všech žánrů, jejichž copyright již vypršel a nebo jsou „public domain“. Jde většinou o černobílé klasické filmy nebo takzvané B-Movies, tedy filmy bez hvězdného obsazení a někdy jen průměrné či podprůměrné kvality. Přesto tu je celá řada perel. Neodolal jsem groteskám s Buster Keatonem, Stane Laurelem a kresleným seriálům, kde jsou hrdiny Tom a Jerry a nebo Pepek Námořník (asi dětinštím). Z celovečerních filmů tu ale je například moje oblíbená Memfiská kráska (The Memphis Belle) nebo Peklo v Normandii (Hell in Normandy). Znalci ocení například sci-fi Metropolis režiséra Fritze Langa z roku 1927 a celou řadu dalších milníků světového filmu. Ke stažení je nabízena celá řada formátů, například Metropolis tu je v 1434MB souboru formátu DivX AVI, 340MB souboru formátu MP4 pro iPod, 264MB souboru DivX s rozlišením 320 pixelů pro PDA a 127MB s rozlišením 160 pixelů… Pokud používáte BitTorent klient Azureus, stačí ke stažení jen klepnout na odkaz a klient už vše zařídí, jen se zeptá na cílový adresář.
Na možná až příliš primitivních stránkách Public Domain Torrents jsou filmy roztříděny do kategorií podle žánru, u každého filmu jsou v seznamech filmů v jednotlivých kategoriích ikonky dostupných formátů a na detailních stránkách filmů jsou údaje o názvu a velikosti souboru, rozlišení a stopáži filmu a třicet záběrů z filmu snímaných s mechanicky stanovenou periodou. Je tu i velmi užitečný odkaz na Internet Movie DataBase Info (IMDb), kde je celá řada dalších informací o filmu.
A ještě tradiční závěrečné otázky pro čtenáře. Jaké používáte P2P sítě, klienty a servery? Využíváte tyto zdroje ve výuce?
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat