Jan Wagner: Repasované počítače v roce 2006: levná alternativa pro každou školu a její kritika

Friday, January 27, 2006 ·

K minulému článku o repasovaných počítačích vhodných pro použití v základních a středních školách se stále rozrůstá diskuse o možných nevýhodách tohoto řešení. Připomínky jsou k legalitě licencí MS Windows, kde se pokusíme získat odpověď přímo od společnosti Microsoft, a k otázce recyklace. Jak tedy vybírat repasovaný počítač a na co si musíme dát pozor?

Kolega Bečev argumentoval v diskusi proti nákupu repasovaných počítačů příkladem z praxe:

Před rokem jsem zažil, že organizace musela zaplatit 500,- za bednu a 600,- za monitor. Pochybuji, že by z bazarových počítačů byl zaplacen nějaký recyklační poplatek. Nevylučuji, že firmy, které repasují počítače, nějaký recyklační poplatek odvádějí. Každopádně je vhodné se na to před nákupem zeptat.

Jednoduchá odpověď na jeho připomínku souvisí přímo s termínem, kdy vstoupila v platnost novela zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, a ten byl 13. srpna 2005. Cílem novely je vytvořit solidární systém, ze kterého bude možné hradit náklady související s likvidací ekologicky nebezpečného odpadu. Tuto povinnost mají výrobci a dovozci elektrospotřebičů, kteří se za účelem společného postupu sdružili do několika asociací:

  • Bílá technika a elektrické nářadí - Elektrowin

  • Spotřební elektronika a IT a telekomunikační technika - Asekol

  • Osvětlovací zařízení - Ekolamp

Prodejci plyne ze zákona povinnost uvádět recyklační poplatek na faktuře-daňovém dokladu samostatně a viditelně. Ceny jsou stanoveny jako smluvní a není vyloučeno, že se v čase budou měnit a jednotlivé asociace je budou stanovovat odlišně. Orientační ceny bez DPH jsou nyní následující:

  • CRT monitory určené pro počítače - 108 Kč

  • Komponenty kde mechanická část není podstatným prvkem činnosti jako jsou interní grafické karty, modemy, síťové karty, karty WiFi, paměťové moduly, základní desky, procesory, zdroje apod. určené zejména pro použití v počítači - 5 Kč

  • Komponenty kde mechanická část je podstatným prvkem činnosti jako jsou interní čtecí a zapisovací zařízení (CD-ROM, CD-R/RW, DVD, ZIP, HDD atd.) určené zejména pro použití v počítači - 3 Kč

  • Přenosné počítače - 25 Kč

  • Laserové tiskárny - 64 Kč

  • LCD obrazovky určené pro počítačové užití - 33 Kč

  • Počítače, servery a pracovní stanice určené pro domácí používání a profesionální prostředí (včetně vnitřních částí jako je CD-ROM mechanika, disketová jednotka, atd.) - 65 Kč

Seznam je pochopitelně hodně dlouhý. Prodejci zpravidla dodržují zákon, protože jsou v této oblasti značné sankce za jeho nedodržování. Kontrola je jednoduchá pohledem na fakturu. Počítače nabízené dnes u většiny větších prodejců jsou již většinou dovezeny po termínu platnosti zmíněné novely zákona o odpadech a není důvod k obavám. U sponzorských darů a bazarového nákupu je situace jiná, ale výše uvedené ceny zatím nejsou pro školy „likvidační“!

Další argument kolegy Bečeva je problematická funkčnost, pomalost a obtížná správa počítačů:

Podle mých zkušeností je pořízení starších PC dosti spornou záležitostí. Většínou se tím vyřeší okamžitý nedostatek PC a prostředků za cenu budoucnosti. V jednom nákupu 6 starších HP Vectra byly 3 typy různých mb s různými ovladači VGA on board a 4 typy síťových karet. Poslední funkční 2ks byly zrušeny 3 roky od koupě poté, co se zjistilo, že je v kabinetech zapli jen cca 5x během roku. I pro psaní textů byly příliš pomalé. Ve starším Compaqu se po 4letém provozu (vyměněn pouze CD-ROM)porouchal HDD typu SCSI 50pin bez praktické možnosti náhrady. Starší noname nefungoval dobře nikdy, postupně se vyměnil CD-ROM, FDD, zdroj, VGA a chladič, a když ranní proces pokusů o zapnutí přesáhl hodinu, tak někomu povolily nervy a provedl šrotaci na místě.

Proberme si postupně všechny výtky:

  • Obchodní název HP Vectra samozřejmě není důkazem o shodnosti strojů, ty se liší často i podle konfigurace. K uvedenému nákupu došlo podle popisu před více než třemi lety evidentně laikem, podobné „detaily“ by zkušenější správce sítě mohl snadno zjistit předem vizuální prohlídkou či jen návštěvou firemních webů.

  • Pokud nakupujete značkové počítače najednou, stačí zkontrolovat identifikační štítky, zda se jedná o stejný typ, případně i sérii. Počítače třídy Pentium III FC-PGA často používají chipsety Intel 810 a 815 a ovladače není problém získat stažením z webů výrobce. U Dell, HP, Compaq i IBM je na webu velmi kvalitní podpora (osobně preferuji prvního z nich), stáhnout si můžete ovladače, technické i servisní manuály.

  • Většina dnes nabízených kancelářských značkových počítačů má integrované i síťové rozhraní a ovladače jsou na webech k dispozici, pokud je přímo nedetekují Windows XP nebo i GNU/Linux.

  • Pomalost při psaní textů je u dnes nabízených počítačů třídy Pentium III FC-PGA možná snad jen při kombinaci příliš malé paměti a nevhodného operačního systému či nevhodných kancelářských aplikací, případně zaplácáním systému spoustou zaručeně „užitečných“ doplňků. Vzhledem k tomu, že jsem bez problémů psal texty v MS Windows 3.1 s editorem AmiPro i na počítači 386SX/20MHz/4 MB RAM, považuji tvrzení kolegy Bečeva jen jako důkaz něčí neschopnosti.

  • Pokud byl starší Compaq používán čtyři roky, je to jen důkaz o životaschopnosti repasovaných počítačů. Pevných disků SCSI 50 pin jsou v bazarech a inzertních serverech nabízeny haldy, cena 1-2GB je stovku či dvě. S takovýmito raritami se ale dnes už nesetkáte, SCSI disky se používaly jen u výkonných pracovních stanic nebo serverů a.všechny dnes nabízené kancelářské značkové repasované počítače mají běžné disky IDE s kapacitou 6-40 GB.

  • No-name počítače jsou riziko, proto doporučuji pro nákup do škol výhradně značkové repasované počítače.

Zopakujme si tedy doporučení, jaké vybrat „čtyřleté“ značkové počítače:

  • Nejlépe s procesory Intel Pentium III 733-1000 MHz nebo i Pentium 4 1,3-1,7 GHz.

  • Pro běžné použití postačuje integrovaná grafika se sdílenou pamětí, nejlépe v chipsetech Intel 810/815/845.

  • Operační paměť požadujte 128-256 MB DIMM SDRAM, nižší hodnota plně vyhovuje pro MS Windows 98/2000.

  • Zjistěte si možnost zvýšení kapacity paměti při koupi PC i v budoucnu, samozřejmě si porovnejte ceny.

  • Pokud nehodláte používat GNU/Linux, požadujte PC s OEM MS Windows, u značkových PC je na skříni nálepka s kódem a OS by měl být uveden i na faktuře.

  • Pevné disky jsou lepší s vyšší kapacitou 20-40 GB, pokud ale využíváte pro žáky diskové kapacity na serveru, kapacita disků desktopů nehraje velkou roli.

  • Jsou výhodnější skříně s běžnou mechanikou CD-ROM plné výšky, ve většině případů ale postačují i skříně slim desktop, které jsou vhodné i pro své malé rozměry. Orientační cena starší CD-ROM mechaniky je 100-200 Kč, slim CD-ROM stojí zhruba dvojnásobek, ale slim DVD či slim vypalovačky jsou výrazně dražší.

  • Vyžadujte záruční dobu nejlépe 12 měsíců, zkuste zjistit reference prodejce a zkušenosti jeho zákazníků s řešením reklamací. Dobrý prodejce řeší vše výměnou, cena dílů je nižší než cena práce



Jan Wagner

0 comments:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.