Jan Wagner: Čekání na Godota, pardon, na Školní vzdělávací a informační portál

úterý 10. ledna 2006 ·

Absurdní již pětiletý vývoj Školního vzdělávací a informační portál nyní zřejmě pod taktovkou ÚIV vrcholí. Řada subjektů si chybějící školský portál více či méně úspěšně nahradila nebo nahrazuje vlastním řešením, ale my stále ještě čekáme splnění slibů o zahájení pilotního provozu všeobjímajícího desetimilionového řešení.

V úvodu si dovolím připomenout již zmíněné sliby z poloviny roku 2005:

Portálový realizační tým průběžně připravuje obsah informační a komunikační etapy portálu EDU.CZ. Za spolupráce členů koordinačního týmu se dokončuje tematická kategorizace informační části portálu, připravuje se slovník, který pomůže laické veřejnosti v orientaci ve školské terminologii. Postupně se rozšiřuje a aktualizuje rozcestník Školství a vzdělávání na internetu určený pro potřebu uživatelů portálu EDU.CZ. Od října 2005 budou jednotlivé participující organizace publikovat své aktuální informace i na adrese www.edu.cz.

Největší důraz je nyní kladen na systematickou a účinnou spolupráci s projektovým týmem dodavatele technického a implementačního projektu portálu (HEWLETT-PACKARD, s. r. o.). Prvním výsledkem této spolupráce bude v lednu 2006 zveřejnění prototypu pilotního provozu pro běžné uživatele internetové sítě.

První slib o publikaci aktuálních informací deseti participujících organizací z resortu MŠMT zůstal jako většina předchozích nesplněn. V říjnu se na www.edu.cz objevily plné dvě (!!!) aktuality a od té doby nebyla publikována žádná! Do konce ledna ale zbývají ještě tři týdny, doufejme, že se všechny spolupracující týmy konečně pochlapí.

Parlamentní interpelace paní ministryně školství Petry Buzkové poslancem Zdeňkem Novotným ve věci se už také staly parlamentním folklórem, bohužel ale bez výsledku. ÚIV na přípravě portálu už vyšívá od léta 2003 a evidentně rozhodnutí přesunout vývoj portálu mimo odbor SIPVZ do ÚIV nebylo šťastné. Na druhou stranu, i paskvily vytvářené tímto odborem by mohly sloužit jako učebnice neschopnosti tvorby webových aplikací. Takže si nedělejme iluze. Alternativní varianty grantové podpory existujícím portálům, případně objednání hostingu standardního portálového řešení nebo využití existujícího Portálu veřejné správy nebo dokonce European Schoolnet bohužel samolibým byrokratům MŠMT nevyhovovaly. Peníze je nejlépe utratit přímo bez ohledu na výsledek.

Náhrady všeho druhu

Na stránkách edu.cz nalezneme ikonku s odkazem na European Schoolnet, bohužel ale na jeho anglickou verzi. Česká úvodní přístupová stránka je připomínána nesmyslným javascriptovým oknem bez možnosti přímého odkazu a s nutností odkliknutí. Přiznám se, že za dlouhá léta jsem se s takto vysloveně (píp) přístupem webdesignera na profesionálním webu ještě nesetkal. Bohužel ale European Schoolnet nenajdeme ve vyhledávači informačních a vzdělávacích webů edu.cz. O kvalitách uživatelského rozhraní tohoto vyhledávače jsem již psal v článku Demonstrační verze EDU.CZ: další špatný vtip na portál?

Bohužel česká verze European Schoolnet umírá na úbytě, nechci spekulovat o tom, co by mohl českým školám dát překlad originálních stránek, kdyby všechny finance dosud spotřebované na ŠVIP šly na pětiletý provoz překladatelského týmu a několikačlenné české redakce.

Školský portál Hlavního města Prahy

Tyto internetové stránky na adrese www.praha-skoly.cz jsou v současné době věnovány zejména přijímacímu řízení na rok 2005, naleznete zde databázi škol s kontakty a jimi vyučované obory pro usnadnění výběru středních škol. Aktuální informace o školách, nabízených oborech a počtech míst pro přijímací řízení v roce 2006 budou uveřejněny až 31. ledna 2006. Už dnes se zde ale dozvíte pod odkazem Přijímací řízení např. kde si opatřit informace o školách, oborech a formách vzdělávání, kde si opatřit přihlášku, jak vyplnit formulář přihlášky, jaké doklady přiložit k přihlášce, jak probíhá organizace přijímací zkoušky a řadu dalších užitečných informací. Také se můžete podívat, jaké obory se na jednotlivých středních školách vyučují - můžete si vybrat podle typu školy nebo podle oboru. Stejně jako v roce 2005 bude web obsahovat i v roce 2006 po prvním kole přijímacího řízení počet zbývajících volných míst do dalších kol přijímacího řízení. Od 28. dubna 2006 zde naleznete nově vybudovaný školský portál, který bude nabízet nejen komplexní informace pro studenty, rodiče a širokou veřejnost, ale výhledově také například interaktivní „třídní knihu“ v rámci jednotlivých škol a nebo možnosti vzdělávání formou eLearningu.

Informační a vzdělávací portál školství Zlínského kraje

O tomto nákladném a dlouho od roku 2003 připravovaném projektu www.zkola.cz, částečně financovaného z prostředků SIPVZ, jsme psali několikrát. Portál ale díky aktivní redakci funguje a žádnou kritiku jsme v posledních měsících nezaregistrovali. Bohužel řada částí není veřejná a požadovaný přístup nám nebyl na naši žádost umožněn. Absurdní je, že se neregistrovaným uživatelům se zobrazují odkazy i na články, které nejsou veřejné. A u některých z nich je podle názvu či perexu omezený přístup skutečně značně nepochopitelný.

Čtenost tohoto portálu je ve srovnání s jinými portály relativně vysoká, počet zhlédnutých stran je asi 300000 měsíčně. Překvapivé je ale rozložení sil podle přehledu z května 2005:

V pátém měsíci roku 2005 byla mezi registrovanými uživateli portálu nejnavštěvovanější sekcí Ředitelna. V žebříčku nejčtenějších částí dále následují Sborovna a žákovská sekce V lavici. Ustáleně vysokou návštěvnost jsme zaznamenali též u uživatelů přistupujících do Katalogu škol a školských zařízení.

Vzhledem k dodaným 70000 klientským licencím k eLearningovému MS Class Serveru bych ale očekával pořadí opačné a podělíme-li celkový počet shlédnutých stránek právě počtem licencí, jde o jednu přečtenou stránku týdně. Nepoměr je i mezi zmíněným počtem licencí a počtem unikátních návštěvníků, který přesahuje jen 30000 v měsíci. Přihlédneme-li pak k dosavadním nákladům na portál, které přesáhly 10 milionů Kč, jsou náklady na page view v řádu korun. Portál se tedy evidentně řešil strategií kanónem na vrabce bez ohledu na reálné potřeby.

Školský portál Jihomoravského kraje

Středisko služeb školám Brno provozuje Školský portál Jihomoravského kraje www.jmskoly.cz. Portál má řadu částí prázdných či poloprázdných a některé nejsou aktualizovány dlouhá léta („potěšil“ mne například odkaz na Svět Namodro, který zanikl před třemi lety, nebo na Pedagogické centrum Brno). Počitadlo přístupů na stránky portálu se přehouplo přes 275000, pokud počitadlo funguje od vzniku portálu před čtyřmi lety, čteností tento portál skutečně nevyniká (o srovnání se zlínským ani nemá smysl hovořit).

Školské portály Olomouckého kraje

Těmto portálům jsme věnovali článek Školské portály Olomouckého kraje: další černá díra SIPVZ a publikovali jsme i jeho obranu Jak je to s Olomouckými portály. Nabídka vzdělávacího obsahu na školském portálu webvyuka.olportal.cz/ se sice po jednotkách rozrůstá (dnes jich je zhruba 40), bohužel úroveň řady z nich je přes jejich evaluaci v rámci projektů SIPVZ přinejmenším sporná. Tomuto tématu se ale budeme ještě věnovat v samostatném článku. Celkové náklady na vývoj portálu a výukového obsahu jsou v řádu milionů korun, čtenost některých výukových materiálů je dle publikované statistiky ale většinou v řádu desítek (někde dokonce i jednotek) a výjimečně stovek. Po více než dvou letech vývoje je to jen chabý výsledek. Uživatelské rozhraní je poměrně nepřátelské a počty kliknutí nutných k přechodu na konkrétní materiál je neúměrně vysoký, o absenci fulltextového vyhledávání ani nemluvě, takže ani není divu.

V dalším pokračování se budeme věnovat soukromým iniciativám a pak také dalším ministerským portálům.



Jan Wagner

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.