Filip Molčan: Otevřte své dokumenty

pondělí 16. ledna 2006 ·

Pokud se podíváme na současný svět informačních technologií, před několika měsíci nám zde přibyla jedna zkratka, jeden termín, kterému se věnuje mnoho pozornosti a který si získal podporu velkých světových společností (IBM, Sun Microsystems, Novell, Corel atd.). Tím termínem je Open Document Format - označení pro nový formát souborů, především kancelářských aplikací.

Proč vznikl Open Document Format?

Proč se vůbec IT specialisté zabývali myšlenkou vytvoření nového formátu? Protože na světě vznikl nepsaný standard v podobě dokumentů .doc, .xls či .ppt - tedy formát dokumentů kancelářského balíku MS Office. Bohužel společnost Microsoft nikdy nezveřejnila popis svého formátu, takže pokud chce jakýkoliv výrobce softwaru (mimo samotného Microsoftu) do svého produktu přidat podporu pro tento uzavřený formát, nezbývá mu nic jiného, než prostě hádat, jakou má asi tento formát strukturu - a právě z této situace vzniká to, co nazýváme absolutní nekompatibilita. Proto vznikl nový formát, založený na technologii XML, která byla vytvořena přímo na základě potřeb výměny dat. Tento otevřený formát může kdokoliv implementovat do své aplikace - vybíráte si nový informační systém a trápí vás, jestli bude kompatibilní se současnou verzí kancelářského balíku XY? Pokud bude využívat možností Open Document formátu, máte vyhráno, již dnes jej podporuje většina komerčních kancelářských aplikací. Bojíte se, že dokument, který dnes vytvoříte ve Wordu, za 20, 30 let už neotevřete? Bojíte se oprávněně - zkuste jej ale uložit v ODF - vždy bude vypadat stejně a vzhledem k tomu, že specifikace pro tento formát jsou veřejně dostupné, otevřete ho vždy.

Open Document formát byl schválen mezinárodním konsorciem OASIS jako otevřený standard a nyní se potí při schvalování jako ISO norma, nový formát podporuje vedle velkých IT společností také Evropská unie i Ministerstvo informatiky ČR. Ve světě na něj přecházejí vedle komerčních firem celá města, ministerstva či státy, je to tedy formát, který má předpoklady stát se novým standardem při výměně dokumentů - standardem, ke kterému patří i velice důležité slovo - otevřeným.

Open Document Format vám může ušetřit miliony

To, že za používání nového formátu nic neplatíte, asi není žádné překvapení, to přichází až při výběru samotného balíku kancelářských aplikací (textový editor, tabulkový procesor, nástroj na tvorbu prezentací, grafiku, databáze…) - zde totiž narazíte na kancelářský balík OpenOffice.org 2.0 s nativní podporou ODF. OpenOffice.org 2.0 je kompletní náhrada za MS Office dostupná ve 40ti světových jazycích, pro všechny rozšířené operační systémy (Windows, Linux, MacOS X…) a hlavně - jde o kancelářský balík, který můžete získat zcela zdarma! Můžete tak ušetřit nemalé finanční náklady za nákup licencí. Srovnávání OpenOffice.org a MS Office se zde věnovat nebudeme, protože tím bychom zaplnili zbytek stran tohoto periodika, zastavíme se jen u toho nejdůležitějšího: OpenOffice.org podporují plně formát ODF, zároveň umí pracovat s formáty MS Office, takže uživatel nezůstane odřiznutý od okolního světa. OpenOffice.org také plně využívají formátu PDF - můžete do něho ukládat své dokumenty a vysílat je na dlouhé cesty internetem.

Nasazením Open Document formátu můžete ve finále spojit užitečné s výhodným - otevřete svůj úřad - občané si již nebudou muset kupovat aplikaci, aby si pročetli dokument, který je zajímá - pokud bude v ODF, stáhnou si kancelářský balík OpenOffice.org 2.0 z internetu zdarma a mohou pracovat (snižuje se tak nepřímo používání nelegálního software). Navíc, pokud se rozhodnete přidat se k ostatním českým i zahraničním městům, můžete ušetřit část svého rozpočtu za nákup licencí softwaru - a tyto finance věnovat na něco důležitějšího a potřebnějšího.

V České republice využívají kancelářský balík OpenOffice.org města Děčín, Ostrava - Jih, Domažlice, společnosti Baťa Zlín, VOKD, Drážní inspekce a další, ve světě se Open Source řešení využívají mnohem více - přechází na ně celá ministerstva a státy - a to i díky podpoře EU.

Tento článek byl napsán pro časopis Moderní obec.



Filip Molčan

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.