Tiskovou konferenci 8.12.2005 zorganizovala společnost Scio. Pozvání přijal ředitel PORG (První obnovené reálné gymnázium) v Praze Mgr. Václav Klaus, zprostředkovaně se účastnili také zástupci škol z Libereckého kraje (viz jejich tisková prohlášení). Pozvání naopak nepřijali zástupci státní instituce CERMAT, kteří zpochybnili její význam poukazem na to, že má být tisková konference pouze prostředkem k prosazování obchodních zájmů společnosti Scio (viz tiskové vyjádření UIV – CERMAT).
Tisková konference byla zahájena uvedením vývoje kauzy „přijímací zkoušky na SŠ v Libereckém kraji“, k čemuž přítomní novináři obdrželi informační portfolio (Analýza přínosů a rizik CERMATu k přijímacím zkouškám na SŠ, vyjádření CERMATu a stanovisko nezávislých odborníků, vyjádření odboru školství Libereckého kraje, dopis ředitele základní školy z Libereckého kraje, dopis ředitelky libereckého gymnázia, dopis ředitele karvinského gymnázia, tiskové vyjádření UIV – CERMAT. Vše naleznete na homepage www.scio.cz, dopis ředitele Gymnázia Karviná, je v součástí přílohy).
Poté si vzal slovo ředitel PORG Mgr. Václav Klaus, který označil záměr Libereckého kraje postavit přijímací zkoušky na hodnocení výsledků vzdělávání žáků 9. tříd prováděné CERMATem jako krok zpátky do 70. let, kdy byly plošně určovány podmínky pro přijímaní dětí na střední školy. Václav Klaus mimo jiné zdůraznil, že PORG využívá testy od společnosti Kalibro, a že testování CERMATu považuje za neefektivní a špatně prováděné. Zpochybnil existenci této instituce vůbec a považuje ji za produkt politického zájmu, nikoli za přínos pro české školství. Kritizoval také skutečnost, že náklady CERMATu jsou naprosto neúměrné kvalitě jeho výstupů (testování jednoho žáka základní školy CERMATem v loňském roce stálo 315 Kč. Pro srovnání – obdobné testování společnost Scio vycházelo na 45 Kč na žáka) a tento rozpor označil jako tunel.
Následovalo vystoupení ředitele společnosti Scio RNDr. Ondřeje Šteffla CSc. Ten na prvním místě zdůraznil, že společnost Scio má právo na obranu svých obchodních zájmů, a že tento postoj je v tržním prostředí zcela legitimní a samozřejmý. Reagoval tím na vyjádření tiskové mluvčí UIV, která zdůrazňovala právě komerční charakter společnosti Scio jako závadný a diskreditující. Ředitel společnosti Scio uvedl, že společnost Scio se nemůže na rozdíl od CERMATu prosazovat doporučeními a nátlakem ze strany státních nebo regionálních orgánů, ale kvalitou své produkce (pro informaci, společnost Scio spolupracuje na přijímacích zkouškách s více než 300 středními školami).
Následovaly otázky od novinářů. Na dotaz, zda přijímací zkoušky zrušit, uvedl ředitel Scio Šteffl, že ve většině vyspělých zemí se přijímací zkoušky na střední školy nedělají, a že s tímto také souhlasí. Uvedl však, že pro takový postup je nutné dosáhnout stejných kapacitních možností, a ty zatím české střední školy nemají. Václav Klaus z pozice ředitele uvedl, že střední škola výběrového typu si musí stanovit určitá zvláštní kritéria, na jejichž základě musí být jasné, kdo má ke studiu na té které škole předpoklady a kdo nikoli. Ředitel Scio zmínil systém, který funguje v USA, kde všichni uchazeči o studium procházejí jednotným testováním, které má standardizovanou hodnotu a které je ze strany všech středních škol (high school) respektováno. Podobně byla zmiňována situace v Rakousku, kde drtivá většina rodičů respektuje při výběru střední školy doporučení výchovného poradce.
Na otázku, v čem je kvalita testů CERMATu horší než u testů Scio, se v odpovědi shodli Václav Klaus a Ondřej Šteffl na tom, že CERMAT se snaží vytvořit univerzální test hodnotící sedm různých vlastností, což není v souladu s možnostmi testování. Zástupce společnosti Scio Mgr. Bohumil Kartous zdůraznil, že sám CERMAT proto doporučuje použití vlastních testů v rámci přijímacích zkoušek jako doplňující kritérium, což je v rozporu se záměrem Libereckého kraje, který doporučuje školám, aby použil výsledků testování CERMATu jako kritéria hlavního.
Následoval dotaz, jakým způsobem budou řešit střední školy situaci, kdy se na ně budou hlásit uchazeči z jiných krajů, kteří neprošli testováním CERMATu. Bohumil Kartous uvedl, že tato otázka je zatím ze strany Libereckého kraje nezodpovězena. Dále zdůraznil, že komunikace ze strany Libereckého kraje, konkrétně vedoucího odboru školství RNDr. Roberta Gamby, je nedostatečná, ať už se to týká předběžné diskuse o přijímacím řízení se zástupci škol a s rodiči (podle svědectví ředitelů SŠ Libereckého kraje) nebo s odbornou veřejností vůbec. Přístup CERMATu, který tiskovou konferenci bojkotoval, byl zhodnocen jako krátkozraký.
press
0 comments:
Post a Comment