V České republice v současnosti vzniká Národní soustava kvalifikací (NSK), která přehledně popíše jednotlivé kvalifikace a pomůže s jejich uznáváním na trhu práce. Děje se to díky projektu MŠMT, který je financován z Evropského sociálního fondu a jehož řešitelem je Národní ústav odborného vzdělávání ve spolupráci se společností Trexima. Do března příštího roku vzniknou nové standardy pro prvních padesát kvalifikací. Za dva roky již budou všechny kvalifikace až do úrovně vyučení popsány a zařazeny do Národní soustavy kvalifikací. Ta bude přístupná na internetu a průběžně aktualizovaná. V následujících letech do ní budou zařazeny i kvalifikace vyšších úrovní (založené na maturitním a vyšším vzdělání).
Učení se realizuje ve školách od základní až po vysokou, v zaměstnání, při zájmové činnosti. Aby byly výsledky celoživotního učení srozumitelné zaměstnavatelům, vzdělavatelům i samotným zájemcům o vzdělávání, je nutné je promítnout do přehledné soustavy.
NSK bude zahrnovat jen ty kvalifikace, o něž je zájem na trhu práce. Pro jejich popis vznikají kvalifikační a hodnoticí standardy, které budou odrážet potřeby zaměstnavatelské sféry. Zpětně tak budou ovlivňovat obsah vzdělávání, které k těmto kvalifikacím vede.
NSK pomůže těm, kteří z nějakého důvodu nedokončili školu a chtěli by si doplnit vzdělání, pomůže i všem těm, kteří sice něco vystudovali, ale poté pracovali v jiných oborech, mají řadu různých znalostí a dovedností, ale nemají o nich žádný doklad.
Příklad:
17 letý chlapec opustí učební obor zedník, protože ho nebaví. Když je mu osmnáct, najde si práci v obchodním domě. Napřed ve skladu expeduje a přesouvá zboží, ale protože je šikovný a komunikativní, je pověřen prodejem zboží u pokladny. V obou činnostech, které vystřídal, se naučil část povolání prodavače, získal tedy dvě dílčí kvalifikace, v současnosti ale může jen těžko dosáhnout jejich uznání. Když změní místo, nebude mít v ruce nic, co by dokazovalo, že určité činnosti ovládá. Až bude existovat Národní soustava kvalifikací, tuto možnost získá.
NSK totiž popíše nejenom úplné ale i dílčí kvalifikace:
Úplná kvalifikace znamená způsobilost vykonávat určité povolání; zpravidla je spojená s dosažením příslušného stupně vzdělání (např. cukrář, kadeřník, hotelnictví).
Dílčí kvalifikace znamená způsobilost vykonávat určitou pracovní činnost nebo několik pracovních činností, které dávají možnost pracovního uplatnění (např. výroba zmrzliny, příprava studené kuchyně, mytí a stříhání vlasů, ruční výroba keramiky, obkladačské práce, šití bytového textilu a doplňků aj.).
Například úplná kvalifikace prodavač bude obsahovat tyto dílčí kvalifikace:
práce na pokladně
manipulace se zbožím v obchodně provozní jednotce
kvalifikovaný prodej zboží různého sortimentu
Ukázka z popisu dílčí kvalifikace - práce na pokladně
přijímání hotovostních i bezhotovostních plateb za zboží a služby od zákazníků v obchodě
obsluha a vedení kontrolní pokladny a pokladních systémů
vyplňování prodejní dokumentace, např. záručních listů, paragonů a příprava příslušných dokumentů v obchodě
přepočet cen zboží a služeb na cizí měnu při platbách na pokladnách
vedení administrativní agendy spojené s prací na kontrolní pokladně
Podle popisu kvalifikace vznikají kriteria hodnocení, která jsou nutná k tomu, aby se poznalo, zda člověk umí vše podstatné pro danou kvalifikaci. V případě dílčí kvalifikace práce na pokladně se např. bude mj. ověřovat, zda umí
zvolit způsob platby na pokladně
přijmout hotovost, ověřit platnost měny, vyúčtovat platby zákazníkovi, uložit hotovost do pokladny
manipulovat s platební kartou zákazníka, identifikovat kartu
vyhotovit doklad o bezhotovostní platbě k autorizaci zákazníkem při dodržení bezpečnostních pravidel platby kartou
evidovat doklady o bezhotovostních platbách
řešit vzniklé nedostatky při hotovostních i bezhotovostních platbách
Upozornění: Jde o pracovní verzi vybraných částí kvalifikačních a hodnoticích standardů
Úplné kvalifikace bude možné dosáhnout také na základě získání dílčích kvalifikací, které jí ve svém souhrnu odpovídají, a to bez nutnosti absolvovat školní vzdělání. Zájemce předloží certifikáty o dílčích kvalifikacích, a bude mu umožněno složit zkoušku pro získání úplné kvalifikace (např. závěrečnou učňovskou zkoušku nebo maturitní zkoušku. Škola však zůstane tím, kdo nakonec prověří, zda zájemce všechny potřebné znalosti a dovednosti pro získání úplné kvalifikace skutečně má. Kdo uspěje, obdrží výuční list či jiné vysvědčení dokládající jeho úplnou kvalifikaci.
Bude to možné na základě zákona o uznávání výsledků dalšího vzdělávání, který se v současnosti projednává v parlamentu. Dosáhne-li člověk uznání a certifikace výsledků svého učení, může se tím zlepšit jeho postavení na trhu práce, zvýší se jeho zaměstnatelnost. Zlepší se také jeho motivace k dalšímu vzdělávání.
Národní soustava kvalifikací v žádném případě nenahrazuje stávající vzdělávací systém, soustavy oborů, ani jiné vzdělávací struktury. Pouze se snaží o jejich provázání, zastřešení a zprůhlednění a o jejich užší sepětí s potřebami trhu práce.
Systémový projekt Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR s názvem Rozvoj Národní soustavy kvalifikací podporující propojení počátečního a dalšího vzdělávání je financován Evropskou unií a rozpočtem ČR. Partnerem MŠMT je NÚOV, který na projektu spolupracuje se společností Trexima, a s řadou zástupců profesních, zaměstnavatelských i vzdělávacích institucí.
Kontakty:
Ing. Jiří Strádal, hlavní manažer projektu, stradal@nuov.cz
Ing. Jan Peška, peska@nuov.cz
Zoja Franklová, franklova.z@nuov.cz
Národní ústav odborného vzdělávání
Weilova 1271/6, 102 00 Praha 10
Tel.: 274 862 251-6
e-mail: nsk.esf@msmt.cz
dokument
0 komentářů:
Okomentovat