Pokud se zajímáte o dění na obloze, asi jste zaznamenali, že opět nastala příhodná doba pro pozorování planety Mars. Zapojte vaše žáky do projektu Mars čtyři století po Keplerovi, který připravila hvězdárna v Banské Bystrici na Slovensku.
Pokud se zajímáte o dění na obloze, asi jste zaznamenali, že opět nastala příhodná doba pro pozorování planety Mars. Využijte současných výborných podmínek pro pozorování Marsu a zapojte vaše žáky do projektu Mars čtyři století po Keplerovi, který připravila hvězdárna v Banské Bystrici na Slovensku.
Dostatečné informace o tom, jak je to s Marsem na současné obloze najdete ve společném tiskovém prohlášení České astronomické společnosti a Astronomického ústavu Akademie věd ČR z 26. 10. 2005 buď na webových stránkách Tiskového odboru Akademie věd ČR nebo na serveru astro.cz. V tomto tiskovém prohlášení najdete i odkaz na stránky projektu Mars čtyři století po Keplerovi. Tento projekt sice běží už od 1. srpna tohoto roku, ale pokud se vám vaše žáky podaří přesvědčit, aby se ho zúčastnili, mají do jeho ukončení (15. února 2006) dost času, aby potřebná pozorování zvládli.
Projekt navazuje na úspěšné pozorování přechodu Venuše přes sluneční kotouč a téměř všechny potřebné informace pro pozorovatele najdete na webových stránkách tohoto projektu. Úkolem pozorovatele je aspoň jednou za týden na obloze vyhledat Mars a zakreslit jeho polohu do hvězdné mapky,
určit mu rovníkové souřadnice a spolu s datem a časem pozorování je zapsat do připraveného protokolu. Po získání několika poloh planety Mars (nejméně však tří) mohou účastníci získané údaje posílat pomocí formuláře uvedeného na těchto stránkách (viz odkaz Pridať pozorovanie):
Nejdříve se ale musí zaregistrovat a přihlásit, to by však vám ani vašim žákům nemělo činit žádné potíže.
Potíže byste možná mohli mít spíš s určováním času (UT) a souřadnicemi. Letní čas nám skončil, takže možná bude stačit, když zájemce z vaší školy o účast v tomto projektu upozorníte na to, že středoevropský čas SEČ = UT + 1 h. Pokud chcete hledat podrobnosti o měření času, doporučuji třeba stránky Martina Poupy za Západočeské university v Plzni Vše o času nebo stránky Souřadnice a časomíra na serveru Aldebaran. V druhém tipu najdete i informace o deklinaci a rektascenzi, které samozřejmě najdete i jinde, ale opět možná postačí, když poradíte dětem, že rektascenze (α) je na mapce uvedena ve stupních vodorovně a deklinace (δ) je na mapce uvedena též ve stupních svisle.
Nutná pro pozorování je mapka, kterou si účastník projektu může stáhnout a vytisknout ze stránek projektu (viz odkaz Mapka). Do ní pozorovatel zakreslí polohu Marsu. Vhodná pro pozorování je baterka s červeným filtrem (červená barva téměř neruší přizpůsobení zraku tmě) a triedr, ale lze se obejít i bez něj. Nezapomeňte děti upozornit, aby se na pozorování dobře oblékly a aby se za tmy netoulaly samy; ať raději požádají o doprovod nějakou známou dospělou osobu.
Další zpracování měření už může účastník projektu provádět doma. Kromě přidání pozorování a prohlédnutí výsledků si mohou odvážnější účastníci projektu vyzkoušet i svá pozorování samostatně vyhodnotit pomocí přibližné grafické metody (viz odkaz Grafický list).
V případě, že se vám podaří některé děti zlákat k zapojení do tohoto projektu nebo i k dalším astronomickým pozorováním, mohou být jim i vám užitečné Rady začínajícím pozorovatelům ze serveru Expresní astronomické informace.
A pokud se vám do projektu zapojit nechce, zkuste se na Mars s dětmi v některém s následujících dnů aspoň podívat. Chcete-li vidět Mars dalekohledem a nemáte žádný dalekohled ve škole k dispozici, vyberte si pro návštěvu k pozorování Marsu dalekohledem z přehledu hvězdáren na http://www.astro.cz/insts/.
Marsu můžete věnovat i nějakou vyučovací hodinu. Na internetu o něm s dětmi najdete jistě spoustu zajímavých informací.
Josef Duhajský
0 komentářů:
Okomentovat