Tento týden (7.–13. 11. 2005) pořádá Akademie věd ČR Týden vědy a techniky 2005, jehož součástí budou přednášky, výstavy a Dny otevřených dveří na jednotlivých pracovištích AV ČR. Jak s touto aktuální nabídkou můžete naložit ve škole?
Týden vědy a techniky 2005, který pořádá Akademie věd ČR již počtvrté, se letos uskuteční ve třech městech – v Praze, Brně a Českých Budějovicích. Nabídne 45 přednášek popularizujících objevy českých vědců, osm hodin projekcí filmů o vědě, výstavy, vědecké kavárny. V témže týdnu se budou konat po celé republice také tradiční Dny otevřených dveří, během nichž budou mít zájemci možnost navštívit 60 výzkumných pracovišť a laboratoří Akademie věd ČR. Jak tuto nabídku můžete využít ve škole?
1. Zkuste se zúčastnit některé z pořádaných akcí osobně
Zřejmě i vy jste měli možnost se s nabídkou Týdne vědy a techniky seznámit s předstihem. Do škol chodily pozvánky, o akci jste mohli dozvědět v novinách, rádiu, televizi nebo na internetu. Pokud jste se rozhodli pro návštěvu některé z akcí s vašimi žáky, zřejmě jste si už příslušnou návštěvu vyjednali předem. Nabídka je skutečně velmi široká (jak se můžete přesvědčit na webových stránkách Akademie věd České republiky, doporučuji k nahlédnutí i tiskové zprávy AV ČR věnované této události). Takže kdo chtěl s dětmi někam vyrazit, určitě si už vybral. Osobně se chystám v pátek se svými studenty do Ústavu fyziky plazmatu, ale nerad bych tu vyvolával podobné diskuse jako kolega Suchoradský s návštěvou Invexu. Raději tento odstavec uzavřu doporučením: hlavně o Týdnu vědy a techniky vaše žáky informujte a jejich osobní účast na některé z nabízených akcí pak už můžete nechat na nich.
2. Sledujte některou z pořádaných akcí s pomocí internetu online
Na webové stránce věnované Týdnu vědy a techniky najdete následující nabídku:
Přednášky konané v Praze na Národní třídě bude možné sledovat ON-LINE na adrese http://server3.streaming.cesnet.cz/av/tydenvedy. Letos poprvé bude zprovozněn také zkušební on-line přenos založený na technologii MEDIASITE.
Zkuste s její pomocí vyzkoušet, co vám vaše internetové připojení dovolí (o problému nedostatečné rychlosti připojení většiny škol v ČR k internetu jsem se na České škole nedávno zmiňoval). Za pokus to rozhodně stojí. Především zjistíte, zdali sledování přednášky přes internet má pro vás vůbec smysl. Navíc témata takto nabízených přednášek vypadají přitažlivě a má to tu výhodu, že nemusíte nikam jezdit.
3. Využijte informací z nabídky Týdne vědy a techniky později
Leoš Suchořípa v jednom filmu Věry Chytilové říká, že všechno se to stihnout nedá. Má sice na mysli zcela jinou činnost, ale při pohledu do nabídky Týdne vědy a techniky propadám obdobné beznaději. Všechny ústavy a akce, které jsou v nabídce uvedeny, asi tento týden navštívit nestihneme. Ale určitě stojí za to, nabídku si pečlivě prostudovat, kontakty a webové adresy, které nás zaujmou, uložit a využít ve výuce či pro své osobní „přivzdělání“ někdy později.
Ať už s touto nabídkou naložíte, jak chcete, přeji vám hezký týden plný vědy a techniky.
Josef Duhajský
0 komentářů:
Okomentovat