Fyzika a chemie nepatří mezi dětmi k oblíbeným předmětům. Proto je dobré využít každou vhodnou příležitost, která by nám pomohla tento stav aspoň trochu změnit. Jednu zajímavou inspiraci najdete na webových stránkách Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně.
Dobrodružnou fyziku a dobrodružnou chemii najdete na stránkách brněnské hvězdárny pod společným označením Dobrodružná věda. Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka uváděla v dubnu roku 2005 unikátní fyzikální show „Dobrodružná fyzika“ dr. Tomáše Tyce z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Pro ilustraci uvádím odkaz denik.astronomy.cz, kde najdete nějaké obrázky z tohoto představení. Informace o této akci ale najdete na internetu na mnoha dalších místech. V říjnu tohoto roku své fyzikální vystoupení dr. Tomáš Tyc zopakoval a v listopadu na něj na brněnské hvězdárně navázal Jan Píšala z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vystoupením „Dobrodružná chemie“.
Říjnová a listopadová vystoupení probíhala vždy v pondělí a pokaždé bylo beznadějně vyprodáno. Což je sice smutná zpráva pro ty, kteří se chtěli živého vystoupení zúčastnit a nepodařilo se jim to, ale naopak dobrá zpráva z toho důvodu, že svědčí o tom, že i fyzikální nebo chemické „vystoupení“ může dnes diváky z řad veřejnosti zaujmout.
Navíc na stránkách Dobrodružná věda jsou záznamy vystoupení Dobrodružné chemie a Dobrodružné fyziky ve formátu AVI, takže zájemci o předvádění zajímavých pokusů z fyziky a chemie mohou čerpat inspiraci z těchto záznamů. Součástí cyklu "Dobrodružné vědy" byla navíc i stejnojmenná publikace popisující některé jednoduché chemické a fyzikální experimenty. Můžete zkusit ověřit platnost tvrzení z této webové stránky, že její poslední exempláře jsou k dostání v pokladně hvězdárny.
Fyzikální inspiraci můžete hledat i na webových stránkách Tomáše Tyce. Upozornil bych především na předmět Zajímavá fyzika, který Tomáš Tyc vyučuje na Přírodovědecké fakultě MU a kam zájemce zve. Cituji: „Žel, pro mnohé lidi je fyzika jen snůškou vzorečků a pouček bez jakéhokoli vztahu k realitě. Ve svých přednáškách se snažím ukázat, že tomu tak není a že fyzika nám umožňuje pochopit svět bezprostředně kolem nás. Chcete-li se o tom přesvědčit, přijďte se podívat!“ Pokud to nemáte do Brna daleko, můžete to ještě stihnout (poslední přednáška se koná 20. 12. 2005). Pokud sami učíte, věřím tomu, že byste s Tomášem Tycem dokázali domluvit i jeho vystoupení u vás ve škole. To už ale vypadá, jako bych mu dělal agenta, a přitom ho vůbec neznám, pouze tak soudím z jeho webových stránek. Takže se raději, v případě zájmu o jeho vystoupení, obraťte na něj.
Nějaký smysluplnější kontakt na Jana Píšalu jsem na internetu bohužel nenalezl. Takže pokud by vás zaujala záznamy jeho chemických vystoupení a chtěli byste si s ním domluvit nějaké vystoupení osobně, asi bude nejlepší, když se obrátíte na brněnskou hvězdárnu. Jestli vám ale bude stačit pouze e-mail na Jana Píšalu, uvedený na webových stránkách této hvězdárny, to nevím.
Na webu brněnské hvězdárny bych vás chtěl ještě upozornit na audio a videozáznamy odborných přednášek pro veřejnost. Pokud však prozkoumáte stránky www.hvezdarna.cz důkladněji, myslím, že inspirací do výuky tam objevíte mnohem víc. A v případě, že to do Brna nemáte daleko, rozhodně vám doporučuji navštívit Hvězdárnu a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně na Kraví hoře i osobně.
Domnívám se, že každý učitel by měl mít nějaký osvědčený okruh pokusů, které obvykle žáky zaujmou. Myslím, že vystoupení Tomáše Tyce a Jana Píšaly vás v tomto směru může obohatit. Možná si myslíte, že každý z nás není „showman“.Osobně se za kdovíjakého experimentátora rovněž nepovažuji, ale někdy stačí docela málo, abyste žáky pokusem zaujali. S oblibou už např. řadu let ve vhodnou chvíli předvádím v hodinách pokus, k jehož provedení vám postačí vhodně upravený drát (viz obrázek):
Průměr kruhu je asi 20 centimetrů. Fotografická miska,naředěný prostředek na mytí nádobí a trocha šikovnosti vám umožní „vyrábět“ bubliny s průměrem větším, než je průměr zhotoveného kruhu.
Zkuste uspořádat na vaší škole podobnou fyzikální „show“ jako brněnská hvězdárna. Pokud si na takové vystoupení netroufáte sami, v každé lokalitě se určitě dá najít nějaký fyzikální nadšenec, kterého k takové produkci přemluvíte. Nebo aspoň žákům některé zaznamenané pokusy promítněte, třeba vám pak řadu pokusů předvedou oni sami.
A protože byla řeč o pokusech, nabízím na závěr ještě jako inspiraci sborník prvních devíti ročníků Veletrhu nápadů učitelů fyziky, a zabýváte-li se otázkou, jak dělat fyziku zábavněji, a ještě jste neslyšeli o projektu Heuréka (o kterém jsem se už na stránkách České školy též zmiňoval), podívejte se na adresu kdf.mff.cuni.cz/heureka/.
Josef Duhajský
0 komentářů:
Okomentovat