Od počátku října nabízí společnost LANGMaster část svého výukového obsahu školám online zdarma. Zajímavá iniciativa má ale řadu nedostatků a využitelnost při výuce bude zřejmě jen omezená.
Od počátku října nabízí společnost LANGMaster část svého výukového obsahu školám na adrese http://online.langmaster.cz zdarma. Jedná se především o výukový obsah z licenčních titulů polské společnosti Young Digital Poland, jehož část byla dodána českým školám již v roce 2001 v rámci „softwarového balíčku“ za éry ministra Zemana. Tento obsah byl vytvářen zhruba před deseti lety a Young Digital Poland již nabízí jeho kvalitativně odlišnou novou generaci. Další výukový obsah, především zvukové nahrávky pocházejí z jazykových titulů s rovněž zahraničním původem. Zajímavá iniciativa má ale řadu dalších nedostatků a využitelnost při výuce bude zřejmě jen omezená.
Při prvních pokusech o práci s http://online.langmaster.cz jsme nebyli příliš úspěšní:
Byla vyžadována aktualizace knihoven pro Windows Media Digital Rights Management, na některých strojích stahování „vytuhlo“, někde se objevilo chybové hlášení, někde ne.
Pro přístup je nutný jen MS Internet Explorer 6.
Spuštění videa způsobilo chybová hlášení a další problémy.
Stránky LANGMaster nejsou validní dle požadavků W3C.
Po několika dnech po našem upozornění došlo k úpravě aplikace a práce byla možná. Je s podivem, jaké problémy si LANGMaster vygeneroval s poskytováním statických informací volbou zcela nevhodných nástrojů.
K dispozici je online přes 16 000 většinou jen náhledů obrazovek (více než 8 000), obrázků (přes 6 000) a videí (16 hodin). Z titulů LANGMaster nebyly převedeny proprietární animace, obrázky bohužel nebyly optimalizovány pro použití na webu (velikost některých obrázků ve formátu JPG se blíží 1 MB) a kvalita videa je oproti již kvalitativně zastaralým originálům z CD-ROM ještě zredukována. Pro řadu škol, připojených stále díky trestuhodné neschopnosti Českého Telecomu linkou 64kbps, je obsah více méně nedostupný. K dispozici je jednoduchý online autorský nástroj pro prezentace LANGMaster eduAuthor, který zdaleka nedosahuje možností offline nástrojů, které jsou rovněž zdarma.
Připomínám, že náhledy obrazovek jsou zdarma online k dispozici již od podzimu 2003, nejde tedy o absolutní novinku. Další problémy, na které jsme při testování narazili, jen v stručných bodech:
Strukturovaná nabídka se neúměrně dlouho v některých větvích natahuje.
Názvy v nabídce často neodpovídají skutečnému obsahu.
Vyhledávání potřebného obsahu je velmi obtížné, chybí například fulltextové vyhledávání.
Chybí metadata dle doporučení MŠMT.
Texty jsou k dispozici jen jako obrázky, často rozmazané a nevhodné pro prezentace.
Na některých náhledech zůstaly původní polské texty.
V textech je množství typografických chyb.
Struktura obsahu je tvořena mechanicky bez redakčního zásahu, ani jedna z variant ŠKOLA hrou online a Multimediální kabinet 2005 není pro výběr uspokojivá.
Nejsou jasné licenční podmínky.
K poslednímu bodu si dovolím citaci poněkud nesmyslného vysvětlení:
Online verze má oproti DVD ROM verzi následující omezení:
Online verze neumožňuje použití dat v libovolné aplikaci (MS Word, MS PowerPoint, MS FrontPage, grafické programy apod.)
CD/DVD ROM verze podporuje funkce Drag & Drop, Copy & Paste, podporuje mnoho ze standardních clipboard formátů. Spolupráce s ostatními aplikacemi je tedy snadná a efektivní.
Videa v online verzi jsou v menší (internetové) kvalitě
K provozu online verze je potřeba stálého přístupu na internet
Práce s online verzi je mnohem méně efektivní z důvodů prodlev, spojených s přenosem multimediálních dat
Pokud bychom hodnotili tento výklad z hlediska platného autorského zákona, ocitá se zřejmě uživatel v právním vakuu:
Je tedy výukový obsah poskytován zdarma?
Jaké jsou podmínky jeho užití?
Jaký je náš závěr: ani další „nový obal“ zastaralému výukovému obsahu nepomůže, zvláště při nezvládnutí webových technologií.
Jan Wagner
0 comments:
Post a Comment