Obnovený webový portál zjednodušuje evropským školám více, než kdy předtím, navazování partnerství v rámci programu eTwinning. Portál, který je iniciativou Evropské komise a je přístupný ve 20 jazycích, činí z eTwinningu jednoduchý proces. Učitelům poskytuje inspiraci k projektům a praktické nástroje pro jejich realizaci. Od zahájení programu eTwinning v lednu 2005 se již zaregistrovalo 8 000 škol po celé Evropě.
Začátek nového školního roku je pro učitele ideální dobou pro navazování partnerství v rámci programu eTwinning. eTwinning je jednoduchý a účinný způsob, jakým se školy v různých evropských zemích od sebe navzájem učí, sdílejí nápady a zdroje a navazují nová přátelství – to vše prostřednictvím informačních a komunikačních technologií (ICT).
Poskytuje řadu výhod:
pro žáky a učitele je zábavou a dodává učení nový, stimulující rozměr
umožňuje školám, aby svou pozornost zaměřovaly „dopředu“ a „vně“ a aby si vážily jiných kultur, systémů vzdělávání a přístupů k výuce
prohlubuje povědomí o jazykové a kulturní rozmanitosti Evropy
podporuje sociální interakci na evropské úrovni
POMŮCKY K PROJEKTŮM A OBNOVENÁ TÉMATA NA KAŽDÝ MĚSÍC ČINÍ Z NOVÉHO PORTÁLU ETWINNING NEPOSTRADATELNÝ NÁSTROJ K OKAMŽITÉMU POUŽITÍ PRO UČITELE PO CELÉ EVROPĚ
Pro školy a učitele je nyní díky novému portálu (www.etwinning.net) daleko jednoduší navazovat a těžit z partnerství v rámci programu eTwinning. Postup pro navázání těchto partnerství není komplikovaný a nevytváří žádnou finanční nebo nadměrnou administrativní zátěž. Portál poskytuje informace, pokyny a rady pro přípravu činností v rámci eTwinningu, a dokonce nabízí výběr připravených projektů na různá témata, které mohou učitelé uzpůsobit pro své vlastní třídy. Pomáhá školám s hledáním partnerů a zajišťuje bezpečné online pracoviště pomocí nástrojů pro navazování partnerské spolupráce.
Portál má na každý měsíc jiné téma, obsahuje novinky, rozhovory, učební materiály a „tématické fórum“ po sdílení nápadů. Říjnovým tématem například je zatmění slunce, které je objasněno pomocí matematiky, přírodních věd, životního prostředí a geografie. Listopadové téma se týká používání ICT v oblasti vzdělávání a je inspirováno světovým summitem o informační společnosti.
Důležitou součástí portálu jsou také:
galerie eTwinning, v níž jsou ukázány různé projekty
popisy systémů vzdělávání v různých zemích
rady týkající se využívání informačních a komunikačních technologií (ICT) ke spolupráci
virtuální průvodce pro učitele, který je provází jednotlivými fázemi procesu eTwinning
nápady, předlohy, témata a scénáře, které mají inspirovat pedagogy k projektům
přihláška do soutěže o cenu programu eTwinning – první evropská soutěž škol registrovaných na portálu.
STOVKY PROJEKTŮ V RÁMCI PROGRAMU ETWINNING, ON-LINE VÝMĚNA INFORMACÍ Z RŮZNÝCH OBLASTÍ - OD ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ PŘES GEOGRAFII NEBO JAZYKY AŽ PO EKONOMIKU - NEVYČERPATELNÉ ZDROJE INSPIRACE PRO TŘÍDY
Když v lednu roku 2005 zahájila Evropská komise „iniciativu eTwinning” jakožto součást programu eLearning, poskytla školám po celé EU (a školám,které se zapojily na Islandu a v Norsku) strukturu pro navazování partnerství v rámci eTwinningu.
Na 8 000 škol, které se dosud zaregistrovaly do programu eTwinning, je společně zapojeno do téměř 500 projektů zabývajících se širokou řadou témat. Cílem některých projektů je pouze společná webová stránka, o níž se žáci starají, zatímco ostatní projekty zahrnují rámec spolupráce mezi celými školami. Pro tyto projekty je bez ohledu na jejich téma příznačné, že povzbuzují žáky k vzájemné komunikaci a ke zlepšování jazykových dovedností a umožňují učitelům, řídícím pracovníkům a podpůrnému personálu sdílet informace a nápady a vyzkoušet si nové přístupy.
Například gymnázium Ogre, Lotyšsko, navázalo partnerskou spolupráci se školou Borbely Lajos Szakkozepiskola, Maďarsko, aby žáci mohli sledovat a porovnávat kvalitu vody v řekách v blízkosti svých škol. Každý měsíc si vyměňují zkušenosti a výsledky zveřejňují na společné webové stránce. V jiném projektu povzbudili učitelé žáky ze školy I.E.S. Marqués de la Ensenada ve Španělsku a dívčí školy Maria Regina na Maltě, aby si vyměňovali informace a názory na ekonomiky svých zemí a aby se poučili o zeměpisné rozdílnosti. V rámci těchto projektů se děti rovněž naučily využívat prezentací v programu PowerPoint, a dokonce i nástrojů pro videotelefonní konference.
Komise si klade za cíl zapojit do programu eTwinning 30 000 škol (přibližně 10 % evropských škol) do roku 2007 s tím, že se nakonec zapojí každá evropská škola.
Informace Evropské komise: GŘ pro vzdělávání a kulturu, Eugenio Rivière Gómez, tel: +32-2/299.19.83 nebo e-mail Eugenio.Riviere@cec.eu.int; portál eTwinning: http://www.etwinning.net
press
0 comments:
Post a Comment