Otázka: Kolegyně – učitelka mě neustále pomlouvá a očerňuje. Například o mě prohlašovala, že jsem měla intimní vztah s bývalým zástupcem ředitele, což vůbec není pravda. Také mě pomlouvá v aerobiku, kam nás spolu chodí několik učitelek a další ženské z firem. Jak se proti tomu můžu bránit, pokud nechci použít fyzického násilí vůči této paní? Jaké zákony kolegyně tímto konáním porušuje?
Odpověď:
K této na první pohled „banální“ věci by se dala napsat odpověď o rozsahu několika desítek normostran, ale vzhledem k standardnímu rozsahu naší rubriky se pokusím o maximální stručnost. Nutno důrazně podotknout, že vždy velmi záleží na konkrétní situaci a těžko se v těchto věcech radí na dálku. Častým jevem v praxi také je, že osoba tvrdící o sobě, že byla pomlouvána je následně usvědčena z téhož jednání, tedy že fyzické osoby se pomlouvají navzájem.
In media res:
Bránit se můžete ve třech základních rovinách:
trestně-právní – pomluva
správní právo – trestní – přestupkové: přestupek proti občanskému soužití
občansko-právní – ochrana osobnosti
Ad a) Zde půjde o ochranu proti pomluvám „těžšího kalibru“ neboli s vyšším stupněm společenské nebezpečnosti než u přestupku proti občanskému soužití.
Pomluva dle § 206 odst.1 trestního zákona : Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
Trestní oznámení, že došlo k trestnému činu pomluvy můžete provést na Policii ČR nebo na státním zastupitelství.
Ad b) Vaše kolegyně se mohla dopustit přestupku proti občanskému soužití dle § 49 odst. písmeno a) zákona o přestupcích: Přestupku se dopustí ten, kdo jinému ublíží na cti tím, že ho urazí nebo vydá v posměch.
Za tento přestupek lze uložit pokutu do 1000 Kč. Tento typ přestupku projednávají přestupkové komise na městských (obecních) úřadech. Tyto komise jednají a rozhodují v tříčlenném složení vždy za předsednictví osoby s právnickým vzděláním nebo se zvláštní odbornou způsobilostí pro projednávání přestupků.
Ad c) V rovině občansko-právní:
Dle § 11 a následujících zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník – ochrana osobnosti. Fyzická osoba má právo na ochranu své osobnosti, zejména života a zdraví, občanské cti a lidské důstojnosti, jakož i soukromí, svého jména a projevů osobní povahy.
A dle § 13 občanského zákoníku - Fyzická osoba má právo se zejména domáhat, aby bylo upuštěno od neoprávněných zásahů do práva na ochranu její osobnosti, aby byly odstraněny následky těchto zásahů a aby jí bylo dáno přiměřené zadostiučinění. Pokud by se toto nejevilo postačujícím zadostiučinění a to zejména proto, že byla ve značné míře snížena důstojnost fyzické osoby nebo její vážnost ve společnosti, má fyzická osoba též právo na náhradu nemajetkové újmy v penězích. Jaká je výše zmíněné náhrady? Tu určí soud s přihlédnutím k závažnosti vzniklé újmy a k okolnostem, za nichž k porušení vašeho práva došlo.
Nic vám nebrání použít souběžně trestně – právní (respektive přestupkové) a občansko-právní cesty k obraně. Totéž protiprávní jednání však z logiky věci nemůže být současně přestupkem a trestným činem – zásada ne bis in idem.
Závěrem bych vám upřímně poradil, že před učiněním právních kroků by bylo vhodné konzultovat celou věc s advokátem a vylíčit mu detaily vašeho případu.
Petr Kolman
0 comments:
Post a Comment