Ačkoliv bych jako učitel očekával, že třeba právě tolikrát avizovaný vzdělávací portál by mohl obstarávat potřebný servis pro učitele a nabízet animace, applety, videa či obrázky využitelné v různých předmětech, na EDU.CZ nic takového bohužel nenajdete. Jako už je poslední dobou ve školství zvykem, učitel dělá všechno sám a v případě, že se rozhodnete ve svých hodinách využívat videa z internetu, musíte je hledat sami a jinak.
Pokud chcete využívat ve vyučovacích hodinách videa z internetu, je třeba řešit především dvě zásadní otázky:
Jak a kde videa vhodná do výuky na internetu najít?
Jak je žákům předvést?
Obě uvedené otázky provází další problém – nedostatečná rychlost připojení k internetu u většiny škol v naší republice.
I když budu v následujícím textu uvádět jako příklady především videa fyzikální, myslím, že některé postřehy mohou být užitečné i kolegům s jinou aprobací.
Za příklad vhodných krátkých videoklipů do hodin fyziky považuji klipy, které najdete na serveru Aldebaran. Ostatně použil jsem je jako příklad i v publikaci „Využití Internetu ve výuce – Fyzika“, o čemž se můžete přesvědčit v internetové verzi této příručky. S hledáním dalších ukázek, které by u dětí měly stejný úspěch jako některá videa z Aldebaranu, už jsem měl potíže.
Ačkoliv bych jako učitel očekával, že třeba právě tolikrát avizovaný vzdělávací portál by mohl obstarávat potřebný servis pro učitele a nabízet animace, applety, videa, obrázky atd. využitelné v různých předmětech, tohle „zatím“ na www.edu.cz bohužel nenajdete. Musím dodat, že já jsem se o to po svých zkušenostech se „zaváděním internetu do škol“ ani moc nepokoušel.
Jako už je poslední dobou ve školství zvykem, učitel dělá všechno sám a v případě, že se rozhodnete ve svých hodinách využívat videa z internetu, musíte je hledat sami a jinak. Pokud se o to pokusíte, doporučuji vám vhodná krátká videa raději stahovat na váš počítač, protože s ohledem na obvyklou rychlost připojení škol k internetu je prohlížení ukázek z aktuálního umístění v řadě případů dost nepoužitelné. Videa můžete nechat prohlédnout žáky osobně v počítačové učebně, jestli vám to situace u vás ve škole dovolí. Osobně se spíš přikláním k předvádění videoukázek datovým projektorem v normální učebně. V tomto případě „chvíle kina“ myslím neuškodí (na rozdíl od appletů, jejichž ovládání je vhodné nechat vyzkoušet žáky). Záleží ale především na vašich školních možnostech.
Zkoušel jsem nějaké zdroje hledat s pomocí vyhledávačů Google a Jyxo zadání hesel „fyzikální videa“ a „physics videos“. Můžete obdobné hledání vyzkoušet analogicky sami, kombinovat vhodná hledaná slova apod. Tato činnost je ale dosti zdlouhavá a klopotná, zvláště když je vaše znalost angličtiny stejně mizivá jako moje. Navíc některá videa z internetu pracně stáhnete a vzápětí o vhodnosti jejich „promítnutí“ dětem zapochybujete. Pokud je na videu třeba záznam jednoduchého fyzikálního experimentu, připadá mi vhodnější předvést ho raději živě. Nabídka „anglických“ zdrojů je pochopitelně výrazně bohatší než nabídka zdrojů „českých“, o čemž vás přesvědčí libovolný vyhledáváč, nejen ty dva, které jsem uvedl.
Uvedu aspoň několik tipů:
Videoarchív – VIDEOSERVER.CESNET.CZ by mohl být zajímavý i pro „nefyziky“. Učitele bych především upozornil na archiv pořadů České televize Popularis a Diagnóza, ale nic vám nebrání seznámit se i s dalšími ukázkami, které v tomto archivu najdete. Osobně bych přivítal, kdyby se internetová nabídka televizních vzdělávacích pořadů rozšířila, ne vždy si v televizním programu včas všimnete zajímavého pořadu a stihnete ho nahrát.
Nějaká fyzikální videa najdete na adrese http://b216e.vscht.cz/videa.html, ale zde některé odkazy vyžadovaly heslo a navíc u některých se dá pochybovat o tom, zda jsou vhodné pro základní či střední školu. Na stránkách Ústavu fyzikálního inženýrství v Brně najdete videosekvence vybraných fyzikálních experimentů.
Na stránkách Physics Demonstration Videos máte nabídku fyzikálních videí rozdělenou do několika kategorií. Zajímavé fyzikální zdroje jsou na MTU Physics (a to nejen videa).
NASA Video Gallery a HubbleSite - News Video by Category snad ani komentář nepotřebují.
Prohlížení videoukázek začala nabízet i společnost Google, ale přiznám se, že na stránkách http://video.google.com/ jsem se ještě příliš nezorientoval a navíc se tu opět projevuje ta zpropadená rychlost připojení. Rozhodně to však s touhle nabídkou Googlu do budoucna vypadá velmi zajímavě.
Dalším problémem by mohlo pro některé z vás (ostatně stejně jako pro mě) být to, že některá videa „neotevřete“, protože nemáte v počítači vhodný „přehrávač“. U tohoto problému záleží nejvíc na ochotě člověka, který má u vás ve škole na starost počítače, ale věřím, že na každé škole vám správce výpočetní techniky ochotně poradí. A když ne, využijte znalostí vašich žáků, rádi předvedou, že umí „víc“ než vy.
Snad se i my brzy dočkáme doby, kdy klasické videokazety nahradí internetové zdroje a nebude problém z internetu třeba přímo přehrát libovolný film. Možná se dočkáme i lepšího „servisu“ pro učitele. Zatím však stále považuji za vhodné pro učitele udělat si vlastní archiv krátkých videoklipů, do kterého sáhne pro ukázku, která jemu i žákům v dané vyučovací hodině pomůže lépe se s příslušným tématem vyrovnat.
A na závěr ještě prosba. Jestli sami víte o vhodných internetových zdrojích do výuky, budu velmi rád, pokud mě na ně upozorníte.
Josef Duhajský
0 comments:
Post a Comment