Josef Duhajský: S Google Earth zaujmete žáky nejen v zeměpise

středa 12. října 2005 ·

Google Earth už není zrovna horká novinka, ale možná je vás stále dost, kteří ještě nevíte, oč se jedná. Věřím, že pokud si tento program stáhnete, určitě vás zaujme a to nejen při vyučování. Aspoň mně se pozornost dětí při předvádění tohoto programu upoutat povedlo.

Variantu EXE, která má velikost přibližně 11 MB, můžete zdarma stáhnout přímo na webových stránkách Google Earth, kde se také dovíte požadavky na minimální konfiguraci.

Po spuštění programu je nastaven základní pohled na celou zeměkouli. Dané místo můžete zadat hledat a zeměkoule se příslušně natočí a přiblíží:

K zemskému povrchu se můžete přibližovat i myší. Při přibližování se mapa postupně zaostřuje. Rychlost zaostřování je závislá na rychlosti připojení k internetu, protože program si ze serveru automaticky stahuje potřebná data.

Kameru můžete i natáčet, což je obzvlášť výhodné v členitém terénu:

ale hodí se to i ve městě (schválně, jestli ho poznáte):

Prokreslenost a podrobnosti nejsou všude po světě stejné, což poznáte při bližším pohledu na Českou republiku, ale časem se situace určitě může jen zlepšovat. Některé místopisné názvy v naší republice vyvolávají spíš úsměv, o čemž jsem se přesvědčil i s dětmi, když jsem neodolal a při hodině fyziky propagoval něco, co se asi víc hodí do zeměpisu. Když se projevili jako lokální patrioti a chtěli vidět Brandýs nad Labem, tak jsme se po načtení snímku docela pobavili. Ale i to se dá didakticky využít.

I samotný program má celou řadu dalších možností k využití, ale jeho podrobnější prozkoumání ponechám už na vás. Zajímavou inspirací by pro vás mohl být i článek na serveru iDNES a článek na serveru Osel vás možná přiměje porovnat možnosti programu Google Earth s možnostmi programu World Wind.

Zatímco Google Maps bych asi doporučil pouze do hodin zeměpisu, věřím, že Google Earth vás i vaše žáky „připraví“ o čas i mimo vyučování, samozřejmě za předpokladu, že jste na to technicky vybaveni. S rychlejším připojením a novým počítačem se po světě „cestuje“ výrazně lépe. Musím říct, že jsem po vyzkoušení tohoto programu skoro litoval, že neučím zeměpis, ale právě jsem objevil Google Moon a s tím už v hodinách fyziky nebudu mít dojem, že někomu fušuji do řemesla.

Pokud však učíte zeměpis a máte možnost ve svých hodinách program Google Earth používat a ještě jste to nezkusili, neváhejte. U ostatních čtenářů nechám posouzení a případnou propagaci tohoto programu na nich.



Josef Duhajský

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.