Jan Wagner: TiddlyWiki: nejjednodušší osobní redakční systém v jediném souboru 2.

Thursday, October 6, 2005 ·

Žádná instalace! Žádné skripty na serveru!! Žádná databáze!!! Touto takřka barnumskou reklamou jsem lákal před dvěma týdny na geniální kombinaci jednoduchého redakčního systému či blogu a wiki. Dnes nabízíme první alfa verzi české lokalizace systému a odkazy na reálné použití.

Úvodem jen připomenu, co TiddlyWiki je: jde o jakýsi mix z prvků jednoduchého osobního redakčního systému či blogu a jednoduchého wiki-systému, který je celý napsán jen s využitím HTML, CSS a JavaScriptu a je obsažen v jediném 120kB souboru a nevyžaduje na straně serveru žádnou programovou podporu. Autorem TiddlyWiki je Jeremy Ruston z Osmosoft Limited a TiddlyWiki je volně šiřitelný pod BSD open source license. Podtitul TiddlyWiki je a reusable non-linear personal web notebook a je již k dispozici v anglické, bulharské, čínské, dánské, finské, francouzské, hebrejské, holandské, japonské, maďarské, německé, polské a portugalské lokalizaci. Nové jazykové verze tedy přibývají jako houby po dešti (holt Open Source má své nepřekonatelné výhody) a díky Luboši Pajtinovi z Vyškova a jeho žákům z vyškovské základní školy můžeme dnes nabídnout i alfa verzi české lokalizace.

Vytvoření české alfa verze jsme již ohlásili autorovi TiddlyWiki a věříme, že se lokalizace v krátké době dotáhne do úspěšného konce (připomínky uvítá autor lokalizace nebo redakce). TiddlyWiki se ale neustále vyvíjí a stále přibývají další možnosti. Objevují se také nejrůznější skiny, využívající řady možností CSS. Zajímavý vzhled má například mrbiotech:

Další reálné použití TiddlyWiki nalezete například zde:

  • GTDTiddlyWiki je varianta od vývojáře Nathana Bowerse z Los Angeles (GTD je zkratka Getting Things Done, jedná se o metodu pro dosažení efektivní osobní produktivity)

  • CompleXimple TiddlyWiki Adaptations od Christiana Haucka

  • IeWiki od Poula Staugaarda využívá konceptu HTML Application z MS Windows

  • Haili Wiki od Jean-Luc Delatrea

  • TiddlyWiki-SE (Student Edition) - „the student`s best friend“

  • YATWA (Yet Another TiddlyWiki Adaptation)

  • DirtyWaterWiki - „check it out, there are checks!“

  • PhpTiddlyWiki kombinuje front-end TiddlyWiki PHP/MySQL backendem

  • MyWiki doplňuje také serverovou část, tentokrát bez použití databáze

  • ZiddlyWiki využívá aplikačního serveru Zope

Několik vývojářů trochu paradoxně doplnilo TiddlyWiki i o serverovou část nebo o WYSIWYG editor, ale to už je podle mne tak trochu příliš. Na závěr se ale radši podívejte na první 52kB verzi TiddlyWiki, která měla ještě drobné problémy s CSS. A doplnili jsme také naši Českou TiddleWiki školičku.



Jan Wagner

0 comments:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.