Dotaz: Dcera pracuje jako profesorka na střední škole, koncem příštího měsíce se bude stěhovat. Má nárok na pracovní volno na provedení stěhování? Dříve něco takového existovalo, ale dlouho se nikdo z naší rodiny nestěhoval, tudíž by mě zajímalo, jak je tomu dnes.
Odpověď:
Lidová moudrost praví, že je lepší dvakrát vyhořet, než se jednou stěhovat, tudíž Vaši dceru nepochybně čeká důležitý životní krok. Z právního hlediska je tu stěžejní podzákonný právní předpis, a to nařízení vlády č. 108/1994 Sb., kterým se provádí zákoník práce a některé další zákony. Stěhování zaměstnance/zaměstnankyně je důležitou osobní překážkou v práci, při níž se dle citovaného vládního nařízení poskytuje pracovní volno.
Na jak dlouhou dobu se pracovní volno poskytuje? A jak je to s náhradou mzdy?
Důležitou skutečností je, zda se zaměstnanec stěhuje v rámci téhož města (obce) či nikoliv. Při stěhování v rámci téže obce (města) se pracovní volno – pozor, bez náhrady mzdy – poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na jeden den. Pokud by se Vaše dcera stěhovala do jiné obce (města), má právní nárok nejvýše na dva dny, taktéž bez mzdové náhrady. V případě, že se jedná o stěhování v zájmu zaměstnavatele, poskytne se pracovní volno s náhradou mzdy.
Dodejme, že dle ustanovení § 21 odst. 2 citovaného vládního nařízení zaměstnavatel může poskytnout zaměstnanci v odůvodněných případech další pracovní volno. A to zejména k zařízení důležitých osobních, rodinných nebo majetkových záležitostí, které nelze vyřídit mimo pracovní dobu. Zde však musíme zmínit, že v těchto případech dalšího volna se ze zákona rovněž neposkytuje náhrada mzdy. Existuje také možnost, že se zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodne, že takto zameškanou dobu napracuje. Na toto další volno není ze strany zaměstnance automatický právní nárok, záleží na zaměstnavateli, zda jej poskytne.
Petr Kolman
0 komentářů:
Okomentovat