Učíte matematiku? Podívejte se na tyto stránky věnované Pythagorově větě. Některé využijete přímo při výuce, jiné vám poslouží jako zajímavá matematická inspirace.
Pokud máte možnost posadit ve škole děti k počítačům připojeným na internet, využijte tuto možnost v matematice při probírání Pythagorovy věty. Obzvlášť vhodná je pro tento účel webová adresa http://kraken.pedf.cuni.cz/~haskl0ap/stranka_n1.html. Děti se zde dovědí, co Pythagorova věta říká, kdo ji řekl a najdou zde několik příkladů doplněných obrázky, ve kterých si mohou vyzkoušet, zda umí Pythagorovu větu použít.
Na webových stránkách studenta střední průmyslové školy (http://skorda.wz.cz/mat/mat24.htm) najdete Pythagorovu větu a Euklidovy věty. Důkaz Pythagorovy věty je zde odvozen z Euklidových vět. Na střední škole se s ním v této podobě studenti obvykle setkávají. Obdobný text najdete na webové adrese http://www.mathes.cz/mathes/zobuceb.aspx?zob=euklidovyvety.
Důkaz Pythagorovy věty na http://cheminfo.chemi.muni.cz/ktfch/kubacek/Symetrie/Pythagoras/index.htm můžete vyzkoušet i s menšími dětmi. Návod na této stránce je dostatečně názorný.
Na Neviditelném psu je popsán poněkud netradiční důkaz Pythagorovy věty (http://pes.internet.cz/veda/clanky/25472_48_0_0.html). Jaký postoj k němu zaujmete, ponechám na vás. Doporučuji nakouknout i do diskuse pod článkem.
Na http://www.mendelova.cz/pages/didac/f/pythagoras.html najdete jednoduchý skript, kde získáte délku přepony pravoúhlého trojúhelníku po zadání délek odvěsen. Děti budou jistě rády, že počítač vypočítá něco za ně.
Zadání písemných prověrek nejen na téma Pythagorova věta najdete na serveru Moje škola (http://www.mojeskola.cz/Sborovna/Zkouseni/Sekunda/matika-sekunda.html). Tento odkaz je vhodný spíš pro učitele. Mohou zde posoudit, zda jsou uvedená zadání prověrek vhodná i pro jejich svěřence.
Na adrese http://mucirna.chytrak.cz najdete další příklady z matematiky, tentokrát i s řešením a trochou teorie. Pythagorovy věty se týká kapitola 6.
K Pythagorově větě najdete na internetu i řadu interaktivních apletů. Třeba webová stránka Pythagorean Theorem (http://www.ies.co.jp/math/java/geo/pythasvn/pythasvn.html) obsahuje hned dva aplety. Na stránce najdete i stručný návod v angličtině, ale domnívám se, že se bez něj obejdete. Vašim úkolem je dokázat, že obsah čtverců nad odvěsnami je roven obsahu čtverce nad přeponou pravoúhlého trojúhelníku. Vlevo stačí přesunout myší barevné obrazce do dolního čtverce, vpravo můžete navíc využít funkce rotate a shift.
Obdobné a pro využití s dětmi na základní škole vhodné jsou aplety Pythagoriean theorem (1) (http://www.ies.co.jp/math/java/geo/pythasvn/pythasvn.html) a Pythagoras theorem (2) (http://www.ies.co.jp/math/java/samples/pytha2.html).
Aplikační program Pythagorova věta obsahují i některé ruční dálkoměry (viz např. http://www.lasery.cz/rucni.htm). Nepřímým měřením lze zjistit třeba výšku budovy. To už se však dostáváme spíš do fyziky. Ale mohlo by to být pro nějakého žáka zajímavé téma na referát, a pokud vaše škola nemusí moc šetřit, mohli byste uvažovat o dálkoměru jako o školní pomůcce. Nabídka dálkoměrů je docela široká a pak byste mohli funkci Pythagorovy věty vyzkoušet s žáky prakticky. Postačí však, když tento odkaz využijete jako ukázku souvislosti matematiky s technickou praxí.
Jestliže na dané téma znáte jiné vhodné odkazy, moc vás prosím o jejich zveřejnění. Hezkých tipů do výuky není nikdy dost.
Josef Duhajský
0 komentářů:
Okomentovat