Bude tomu čtyři roky, co jsem zde na České škole psal o programu dmVysvědčení od české firmy dmSoftware. Bylo to v době, kdy většina učitelů byla zvyklá vysvědčení otrocky datlovat na psacím stroji, nebo psát krasopisně rukou. Doba se změnila. Učitelé se již hodiny netrápí u psacích stolů. A co program? Zaslouží si ještě naši pozornost?
Nejsem přívržencem recenzí ve stylu výčtu všech možných funkcí programu, a proto se pokusím o něco jiného. Soustředím se chronologicky na to, co musí učitel vykonat a překonat, chce-li program Vysvědčení od dmSoftware využít a vysvědčení úspěšně vytisknout.
Zadávání dat
Nakrmení programu se týká jen nových uživatelů. Učitel, který již program využil v loňském roce a není třídní nové třídy, má většinu práce za sebou. Program si logicky převede data z minulého školního roku. Co ale čeká nováčky?
- Jméno a příjmení žáka – program automaticky doplní první písmena velká.
- Rodné číslo – z vámi zadaného rodného čísla je automaticky generováno datum narození a pohlaví žáka. Současně probíhá kontrola dělitelnosti a v případě chyby se číslo zobrazí červeně.
- Místo narození – doplňte ručně, nebo použijte „kouzelnou klávesu“ + a vyberte z nabízených možností. Do výběru lze přidat vlastní město a následně přiřadit všem žákům. Tuto volbu doporučuji v případě „většiny“ a výjimky ručně zeditovat.
- Nastavení vyučovaného jazyka – postačí kliknout na klávesu N – němčina, F – francouzština, R – ruština apod.
- Doplnění dalšího povinného předmětu – klávesou + vyberte z možností a přiřaďte jednomu, všem, dívkám nebo jen chlapcům.
- Zadávání známek – pochopitelně stačí zadávat čísla a program sám doplní výborný, chvalitebný…
Stejný princip se využívá i při vyplnění nepovinných a zájmových útvarů. Klávesa + pro výběr a přiřazení předmětu nebo útvaru a následné hodnocení číslem (pracoval, pracoval úspěšně, účastnil se apod.).
V případě pochval a ocenění můžete při tisku narazit na „přetečení“ řádku. Chcete-li se vyhnout tomuto problému, složte pochvalu z několika řádků, na který napíšete jen tolik, kolik vidíte. Například Pochvalu za reprezentaci v atletických závodech rozdělte na Pochvala za reprezentaci (první řádek) v atletických závodech (druhý řádek). Technicky pak vkládáte klávesou + pochvaly dvě. Osobně doporučuji projednat znění pochval na poradě s vedením školy a držet se daných znění v rámci celé školy.
Přenos dat z domova do školy a opačně
Zatímco zadávání dat se až na pár vylepšení (klávesa +) za posledních pár let vývoje programu prakticky nezměnilo, export a import si zaslouží naši pozornost. Jednou z nejvíce kritizovaných funkcí programu byl v minulosti „bezobslužný“ import dat, který bez varování natáhl z diskety vše, co tam uživatel vyexportoval. Tedy i neúplné třídy, které smazaly ty „naplněné“. Dnes již tomu tak není. S Exportem a Importem vám pomůže přehledný průvodce, kterého zvládne i začínající uživatel.
Posloupnost jednotlivých kroků:
- Export – Kam (jednotka, Excel, textový editor) – Upřesnění (jednotka, styl) – Výběr třídy – Potvrzení kroků a vlastní export.
- Import – Odkud (jednotka, Excel – musí mít předepsaný formát dat) – Upřesnění (jednotka) – Výběr třídy – Potvrzení a vlastní import dat.
Překvapující novinkou je možnost snadného odeslání dat e-mailem (např. vedení školy) přímo z programu. Stačí v nastavení doplnit školní SMTP server s portem, který vám sdělí správce sítě, e-mail adresáta, vybrat odesílanou třídu, případně dopsat do mailu komentář, a je to.
Bohužel program v době psaní těchto řádek neumožňoval nastavení uživatele a hesla SMTP serveru, dnes již potřebného pro odeslání e-mailu pomocí některého z freemailových poskytovatelů, jako jsou seznam.cz, atlas.cz, centrum.cz apod. Uvážím-li fakt, že tato volba bude využívána převážně ve směru z domova učitele do školy, je to skutečná škoda. Po konzultaci s tvůrci programu mi bylo přislíbeno dopracování… Na tomto místě bych se přimlouval i k výčtu freemailových SMTP serverů s porty a návodem na jejich využití. Uvidíme.
Tisk vysvědčení
Data jsme doplnili, známky ve dvojici zkontrolovali (aby se Šmíd nedivil, cože nepropadá) a je čas na tisk. Některé školy řeší tisk centrálně – u tiskárny pak několik večerů dřepí ti schopnější a k nevoli vedení zničí několik desítek drahých tiskopisů. Pochopitelně. S rostoucím počtem tisknutých kusů pozornost klesá. A proto, kolegyně a kolegové – naučte se to sami a přestaňte se spoléhat (či využívat?) na druhé.
Jak jsem předeslal na začátku – cílem tohoto textu není vypisovat všechny funkce, které v nastavení najdete. Z možností tisku tedy jen letecky. Vyberete si formulář (SEVT číslo – žádné skenování, či jiný prehistorický úkon známý z dřívějška u jiných programů), zvolíte, zda tisknete přední, zadní stranu či máte duplex, první nebo druhé pololetí, v případě potřeby upravíte datum tisku vysvědčení, zkontrolujete učební dokument školy (lze nastavit „centrálně“ pro celou školu), zvolíte, zda chcete tisknout jméno ředitele a třídního učitele, které nahrazuje podpis (pouze při tisku prvního pololetí na kancelářský papír – povoleno MŠMT), vyberete jméno žáka a ZKUSÍTE tisk. Na obyčejný papír.
Přirovnáte s čistým originálem k okraji, kterým si vaše tiskárna „bere“ papír a v Upřesnění polohy dorovnáte tisk dle potřeby. Několik milimetrů nahoru a několik doprava a je to. Znovu ZKUSÍTE, přirovnáte, a jste-li spokojeni, můžete se dát do tisku originálu. Není se čeho obávat – zkuste jeden kus, dejte si kávu či čaj, s odstupem času překontrolujte, a je-li vše OK, odpalte zbytek třídy. Budete příjemně překvapeni. Toliko moje zkušenost. Průvodce zarovnáním tisku mi přijde zbytečně komplikovaný a zdlouhavý. Možná máte jiný názor…
Pro fajnšmekry dodávám, že program umí spousty dalších tiskových „ladění“, jako jsou výběr vlastního fontu, velikosti písma, zarovnání, proškrtání příčné či diagonální. Kdo chce kam… Znáte to.
Čtvrtletní hodnocení
Absolutní novinkou je možnost využít program i pro čtvrtletní hodnocení. Dle systémového data vašeho počítače je vám automaticky nabídnuta možnost vyplnit známky čtvrtletní klasifikace – sloupec první nebo druhé pololetí se změní na příslušné čtvrtletí. Potěšujícím faktem je, že můžete hodnotit i „mezistupněm“ tedy 1-2, 1- či 5!. Při tisku takového hodnocení se šetří – na jednu A4 se vytisknou dva žáci.
Hodnotím
Program si zasloužil moji pozornost již před čtyřmi lety a zaslouží si ji i dnes. Chválím snadné zadávání dat, jednoduchý export a import, se kterým si poradí i kolegyně s vrozeným odporem k „nové technice“, i tisk na originální formuláře. Vychytávky, jako jsou odeslání dat přímo z programu, možnost čtvrtletní klasifikace pro rodiče včetně zadávání mezistupňů, výpočty statistik a podobně, moji spokojenost jen podtrhují. Program je šitý na míru učitelům, ve správných chvílích zjednodušuje práci, a to se mi líbí.
Vytýkám nemožnost nastavení ověření SMTP serveru pro odeslání dat mailem, spíše hloupou chybu při snaze použít klávesu + s prázdným seznamem pro výběr (program zahlásí, že není z čeho vybírat a okno zavře – neumožní vám seznam naplnit) a postupné bobtnání podrobnějších funkcí. Zde bych se pomalu ale jistě přikláněl k možnosti přepnutí „základního“ a „pokročilého“ rozhraní, což by ovšem vyžadovalo podrobnou studii nutných potřeb začínajícího uživatele.
Samostatnou kapitolou je využití programu v síti s jednou centrální databází. Slovy klasika: „jde to, ale dře to.“ Program k tomu prostě není stavěný, sám autor tuto možnost nedoporučuje, riziko ztráty dat neuváženým krokem uživatele (i přes využití funkce zálohy) je velké. Tady mají programátoři před sebou ještě kus práce.
Osobně program dmVysvědčení považuji za špičku na českém trhu, zároveň však nikomu neupírám zvyk s programem jiným.
Výrobce: www.dmSoftware.cz
Demoverze ke stažení na: http://www.dmsoftware.cz/zs/fvdemo.html
Požadavky na systém: Windows, tiskárna
Podporované formuláře: Všechny platné formuláře pro I. a II. stupeň ZŠ včetně formulářů s rozšířenou výukou jazyků.
Cena: 3000 Kč bez DPH
Zdeněk Ogrodník
0 komentářů:
Okomentovat