V Liberci se pomalu rodí na Českou republiku unikátní projekt nadace Škola hrou – Interaktivní centrum poznávání. Jde o obdobu zahraničních muzeí, která se soustřeďují na efektní zprostředkování vědeckých objevů a technických vymožeností dětem. Návštěvníci, především žáci a studenti, si zde mohou všechno osahat a vyzkoušet. Jsou k tomu dokonce neustále pobízeni…
Z plánovaného několikapatrového komplexu je zatím v provozu ukázkové Muzeum zábavného poznávání, které najdete v areálu libereckého centra Babylon. Tvoří ho několik místností plných interaktivních exponátů. Nejvíce jsou zastoupeny hlavolamy. Například známý tangram nebo různé trojrozměrné předměty, které musíte složit, rozebrat, rozmotat, naskládat či přesunout. Vše je nezvykle bytelné a veliké, zřejmě proto, aby se hlavolamy nevešly do kapsy a aby odolaly nárazům způsobeným neúspěšnými řešiteli…
Jedna místnost je věnována psacím strojům a můžeme si zde prohlédnout i vnitřek počítače. V propojovací chodbičce se míhá chaotické kyvadlo, které kreslí pískem na zem zajímavé obrazce, další kyvadlo zase tančí mezi magnety. Na stěnách visí obrázky s optickými klamy. Z jednoho exponátu kupříkladu poznáte, co je moaré a jak vzniká.
Do Muzea zábavného poznávání zavítají na exkurzi se svými žáky nejspíše učitelé matematiky a fyziky. Pro ně je tady exponátů nejvíce. Na panelech najdeme jednoduché slovní úlohy nebo různé problémové otázky. Studenti mohou vidět účinky statické elektřiny, vyzkoušet si budování klenby atd. Dětským kutilům je věnován koutek s kultovní stavebnicí Merkur.
Učitelé přírodopisu (biologie) mohou žáky zase zavést k panelům o genetice, stresu, antikoncepci, vývoji plodu a zásadách první pomoci. Jsou zde i rozkládací modely lidského těla.
Kromě chuti se prozatím nevelká expozice obrací ke všem smyslům, tedy ke sluchu, hmatu, čichu i zraku. Návštěvníci si mohou vyzkoušet i vlastní šikovnost a roztočit své mozkové závity. Třeba se zahloubat a odhadnout, k čemu sloužily předměty vystavené ve skleněných vitrínách. To jsou jediné exponáty, na které si děti nemohou přímo sáhnout, potěžkat je a rozložit.
Když psal Komenský své dílo Škola hrou, měl sice na mysli školské drama, ale názorným didaktickým pojetím Muzea zábavného poznávání by byl jistě nadšený!
Doporučené internetové stránky:
- Nadace Škola hrou: http://www.nsh.cz
- Montshire Museom of Science: http://www.montshire.org
- Deutsches Museum: http://www.deutsches-museum.de
- British interactive group: http://www.big.uk.com
Radek Sárközi
0 komentářů:
Okomentovat