Informační centrum GyBoN, projekt Edunix a Jednota školských informatiků uspořádaly druhou listopadovou sobotu ve spolupráci se sdružením CZLUG, Danix teamem a dalšími partnery celodenní celostátní konferenci na téma Open Source a Free Software ve školství. Padesátka zájemců určitě nelitovala cesty na pražské Severní město a získala řadu informací z úspěšných implementací a projektů.
Aktivity GyBoN, Edunix a Jednoty školských informatiků nejsou čtenářům České školy neznámé, a tak jistě nepřekvapí jejich angažovanost v oblasti Open Source a Free Software. Celostátní konference pořádaná ve spolupráci se sdružením CZLUG, Danix teamem a s podporou Insight Strategy, a. s. (hlavní partner), Sun Microsystems, K.I.K. s.r.o., TZUS Praha, s. p. a naší České školy na téma Open Source a Free Software ve školství byla vynikající příležitostí pro seznámení širší školské veřejnosti (konference prošla akreditací DVPP) s touto problematikou. Podle ohlasů můžeme očekávat i pokračování na regionální úrovni. Podrobnější informace naleznete na serveru Edunix a na stránce věnované této konferenci, na České škole předpokládáme zveřejnění několika zajímavých příspěvků – tento článek tedy berte jako svého druhu úvodník k slibovaným „receptům".
Základní tematika konference byla vymezena v následujících bodech:
-
Linux Terminal Server Project - řešení počítačové učebny (zkušenosti z instalace a provozu)
-
Danix - linuxová distribuce vhodná pro školské potřeby
-
Linux ve slovenském projektu Infovek
-
Serverová řešení vhodná pro školy - virtuální servery, LDAP, webová sídla a publikační systémy
-
Metadata, otevřené standardy a systémy v e-learningu (IMS, SCORM).
-
Linux a výuka - výukové programy, výuka ICT gramotnosti (kancelářské balíky, grafika, Internet…)
-
Uplatnění absolventů s kompetencemi v oblasti OSS/FS na trhu práce
-
Právní problematika používání OSS/FS (licence, vývoj, patentová problematika)
Součástí konference byly také dva workshopy, kde si mohli účastníci přímo osahat práci s terminálovým serverem nebo s live distribucí Danix. Na konci konference se uskutečnila velmi zajímavá panelová diskuse o problematice za účasti přednášejících, partnerů i hostů z MŠMT.
Neviděl jsem bohužel všechny přednášky a nezúčastnil jsem se workshopů, ale prohlédl jsem si s gustem vystavená řešení tenkých klientů z letitých Pentií. Takže stručně to nejzajímavější:
-
Martin Grombiřík, koordinátor projektu Edunix - Linux do škol, představil LTSP - Linux Terminal server Project, balík pro podporu linuxových tenkých klientů. Pomocí LTSP můžeme velice efektivně recyklovat již zastaralé počítače, kterých je ve školách dostatek. Pro běh grafického terminálu je potřeba minimálně 16 MB operační paměti, pro textový režim i méně.
-
David Hawiger představil Projekt ADMIN - vybudování informačního systému pro školy, který umožňuje efektivně využívat OSS/FS na více školách v rámci jednoho regionu.
-
Jaroslav Malina ze Sun Microsystems vysvětlil přístup své firmy k OSS/FS a označil ho za úspěšný a perspektivní obchodní model vývoje software
-
Antonín Mička, student Ústavu Informatiky Univerzity Pardubice, v přednášce Linux z pohledu řadového uživatele počítačových systému představil stručně historii, přínos a užitnost alternativních systémů v čele s Linuxem, jakož to nejrozšířenějšího mezi nimi. Také krátce představil nejpopulárnější uživatelských prostředí.
-
Juraj Michálek ze slovenského Infoveku v přednášce Linux v Infoveku shrnul zkušenosti z úspěšné instalace systému Linux na stovky serverů v rámci projektu Infovek.
-
Karol Pauchly, učitel základní školy z dědinky Chlebnice na Orave, se synem,v přednášce GNU/Linux do každej rodiny ukázali na možnosti live distribucí Linuxu ve vesnické školní i domácí praxi, představili řadu OSS/FS aplikací vhodných do školy a nejmladší účastník konference za klávesnicí předváděcího počítače exceloval a uchvátil všechny v sále.
-
David Pravec, zakladatel a hlavní vývojář projektu Danix, představil tuto live distribuci, o které jsme nedávno psali i u nás . Jeho další přednáška Linux ve školské síti se týkala použitelnost Linuxu ve školách obecně, pokusila se vystihnout výhody a nevýhody různých přístupů k řešení sítě a představila řešení celé počítačové sítě s výrazně nízkými náklady na pořízení i údržbu.
-
Pavel Roubal, člen výboru JSI a učitel gymnázia v přednášce OpenOffice.org - metodika výuky práce s textem rozebral přístup k výuce žáků, kdy nejde o to naučit se zpaměti volby textového editoru verze XY, ale zásady ovládání textového editoru. Jde přeci především to, aby žáci věděli, z čeho tyto zásady vychází, a uměli je používat v praxi při ovládání víceméně libovolného moderního textového programu, včetně práce s textem ve vektorovém, prezentačním nebo DTP programu.
-
Václav Šmilauer představil PXES Linux, bezdiskovou linuxovou distribuci pro tenké klienty. Tento systém je bootovatelný na mnoho způsobů, nepoužívá na rozdíl od např. LTSP NFS, kořenový adresář je na RAMdisku. Umožňuje velmi triviální individuální i hromadnou konfiguraci klientů, vedle toho nevyžaduje prakticky žádnou údržbu či přímé úpravy, a relativně snadné je i sdílení lokálních zařízení (zvuk, data, tiskárny).
-
Jan Wagner, tedy moje maličkost, přednášku Metadata, otevřené standardy a systémy v e-learningu na poslední chvíli přepracoval a v krátké době si ji budete moci přečíst jako pokračování seriálu o e-learningu.
Nepovedla se přednáška náhradníka k právní problematika používání OSS/FS, kde názory nepříliš připraveného advokáta korigovali účastníci z pléna. Závěrečná panelová diskuse za účasti Ondřeje Neumajera a Stanislava Siňora z odboru SIPVZ MŠMT se týkala problematiky kompetencí absolventů škol, SIPVZ v globálu i detailech a řady dalších témat, takže není divu, že se natáhla, přes únavu všech zúčastněných.
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat