Jan Wagner: Classroom 2000: Internet do severoirských škol

čtvrtek 26. srpna 2004 ·

Český ambiciozní program SIPVZ se dostane zakrátko do poslední čtvrtiny. Četné kritiky byly odráženy často jen poukázáním na jeho jedinečnost, přesto ale existuje časově i obsahově velmi podobný program realizovaný v Severním Irsku. Srovnání obou programů je velmi náročné, ale již na první pohled vyplyne řada pro českou alternativu důležitých faktů.

Vláda Severního Irska, provincie Velké Británie, podobně jako česká vláda měla vizi, jak se bude vyvíjet vzdělávání v 21. století, a podobně jako ona přijala ambiciózní vzdělávací strategii (pod zkratkou ET) již v roce 1997, tedy o pouhé tři roky dříve. Výsledkem byl analogický pětiletý projekt Classroom 2000 (C2K), který je podle jeho tvůrců jedním ze světově největších e-learningových programů, který je určen pro více než 350 000 žáků a 20 000 učitelů na 1 245 základních a středních školách v Severním Irsku. To vše v souladu s Národní sítí pro vzdělávání britské vlády (NgfL).


Internet pro všechny

C2K ve svém důsledku znamená, že každý učitel, student a administrátor je ze školy připojen k Internetu a od prvních dnů má na základní škole každý žák svou vlastní bezpečnou e-mailovou adresu. Žáci a učitelé mají přístup k širší paletě digitálních materiálů z takových zdrojů, jako je BBC, Channel 4 a Granada, ale také k on-line knihovnám se vzdělávacím obsahem a zároveň mohou spolupracovat prostřednictvím e-mailu, textových a video konferencí.

Dodavatelem se stal po přísném výběrovém řízení HP Services, se kterým byl uzavřen pětiletý kontrakt na roky 2003-2008 o hodnotě 68,2 milionů liber (tj. cca 2,7 miliardy Kč). Do severoirských škol bylo v rámci tohoto a dalších kontraktů (v říjnu 2001 prvních 15,9 milionu liber, v březnu 2002 26,2 milionu liber, v únoru 2003 58,2 milionu liber) instalováno 40 000 PC, 450 různých serverů, součástí je zajištění komunikační infrastruktury (subkontrakt s British Telecom, zajištění např. videokonferencí a videostreamingu) a datového centra v Belfastu (101 serverů), software od společností Oracle, Hyperwave, Clearswift a Microsoft, jsou zde i e-learningové služby, školení učitelů a další služby. To vše zajišťuje 120 pracovníků C2K a dalších 35 pracovníků HP Services.


Klíčem je e-learning a vzdělávací obsah

Klíčovým faktorem pro fungování projektu C2K je e-learningová platforma. Jde o sadu spolupracujících nástrojů dvou partnerů HP Services – společnosti Hyperwave, přední dodavatelky e-learningového softwaru a softwaru pro řízení znalostí, a technologické společnost Amaze, specializující se na poskytování e-learningových služeb, které v C2K umožňují žákům a učitelům z různých škol sdílet informace a účastnit se diskusních fór. Děti mohou spolupracovat nejen mezi sebou, ale mají také přístup k expertům, jako například přímo k autorům z určitého oboru. Na základě konzultací se školami je v datovém centru k dispozici 80 základních výukových titulů pro první stupeň, dalších 200 jich je k dispozici pro ostatní stupně a speciální školy. Web pro problematiku e-learningu Northern Ireland eLearning (NieL) Partnership www.elarningfutures.com je v provozu od ledna 2003.


Zapojení rodičů je nutností

S plány na rozšíření služby do domovů má C2K velký význam také pro rodiče. Vzdálený přístup k vzdělávacím nástrojům je totiž možný – díky internetové technologii – i z domovů nebo například z místních knihoven či z mládežnických center. Rodiče se tak mohou podílet na vzdělávání svých dětí, například mohou pomoci s domácím úkolem připojením se do datového centra. Rodiče také mají k dispozici datové zdroje pro výuku a mohou i sledovat pokrok svých dětí ve škole on-line.


Kupecké počty

Celkové náklady C2K můžeme tedy odhadnout na 168 milionů liber, podrobné členění nákladů by zasluhovalo další rozbor. Zajímavý je poslední kontrakt HP Services, kde jsou zahrnuty náklady na konektivitu a další služby, včetně e-learningu, pro 40 000 klientských počítačů. Podělením dostaneme přibližně částku ve výši 1 125 Kč měsíčně na PC, což je částka určitým způsobem porovnavatelná s náklady na správu a provoz v Projektu III SIPVZ, kde MŠMT platí konsorciu AutoCont OnLine-Český Telecom za konektivitu a související služby pro jeden SKP přibližně ve výši 1 550 Kč měsíčně. Za aktivaci této služby na jednom počítači ale MŠMT zaplatilo navíc 48 195 Kč, tedy měsíčně dalších více než 1 300 Kč. Znovu však připomínám, validní porovnání není vůbec jednoduché.


A na závěr nemilosrdná statistika…

V Severním Irsku se do škol dodaly klientské počítače v poměru jeden počítač pro necelých 9 žáků, v rámci Projektu III SIPVZ to byl ve stejné době jeden počítač zhruba pro 30 žáků. Pracovní materiály MŠMT, které se týkají období 2006-2010, předpokládají jako cílový stav poměr odpovídající aktuálnímu severoirskému stavu. Čili ve středu 25. srpna 2004 vládou schválená Koncepce financování informačních a komunikačních služeb ve školách po roce 2005 je vlastně dalším pětiletým plánovitým zaostáváním?

A ještě jeden rozdíl tu je. C2K byl podroben auditu renomované společnosti Pricewaterhouse Coopers, jehož výsledkem je 51 stránkový dokument z dubna 2004 (1 MB PDF). Vedle tohoto profesionálního materiálu vypadají statistiky dosud publikované ACOL (Školy jsou s Internetem do škol spokojeny) nebo odborem SIPVZ MŠMT (např. SIPVZ 2003 – 1.) přinejmenším směšně. Pochybné vyhodnocování dosavadních výstupů SIPVZ je ale již dlouho předmětem kritiky, doufejme tedy, že se dočkáme změny.



Jan Wagner

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.